Piwonie to rośliny, dzięki którym nasz ogród będzie budził zachwyt. Będzie również przyciągał oszałamiającym zapachem. Poniżej przeczytacie, jak i kiedy sadzić piwonie, jakie wybrać dla nich stanowisko oraz jak je pielęgnować, by kwitły bujne i długo.
Kiedy najlepiej sadzić piwonie do gruntu?
Piwonie w doniczkach (kontenerach) sprzedawane są w sklepach i centrach ogrodniczych przez cały sezon, natomiast wiosną oraz jesienią możemy kupić same karpy, czyli korzenie. W tym przypadku eksperci podkreślają, że jesienny termin sadzenia piwonii w karpach jest lepszy od wiosennego, ponieważ wówczas nie istnieje ryzyko wystąpienia przymrozków i osłabienia rośliny już na samym starcie.
Natomiast piwonie zakupione w doniczkach możemy sadzić do gruntu przez cały sezon. Ogrodnicy sugerują, że piwonie w doniczkach do gruntu najlepiej sadzić z kolei wiosną, wówczas przez całe lato roślina ma szanse dobrze się ukorzenić, wzmocnić i przygotować do zimowej przeprawy.
Czytaj też:
Piwonie cudownie zakwitną, jeśli teraz o nie zadbasz. Wiosenna pielęgnacja piwonii
Szukamy odpowiedniego stanowiska dla peonii
Dla peonii wybieramy dobrze nasłonecznione miejsce w ogrodzie, gdzie będzie minimum od 6 do 8 godzin bezpośrednio padającego na roślinę słońca. Jeśli jest go mniej, musimy się liczyć z tym, że kwitnienie nie będzie tak obfite, jak w przypadku lokalizacji słonecznej.
Piwonia wymaga gleby żyznej, bogatej w składniki odżywcze oraz (co bardzo istotne) przepuszczalnej. Nie toleruje ziemi ciężkiej, gliniastej. Jeśli mamy taką w naszym ogrodzie, przed posadzeniem piwonii koniecznie powinniśmy ją rozluźnić za pomocą torfu i piasku. Można także do dołka dodać dużo materii organicznej, która rozluźni podłoże, a przy okazji odżywi roślinę. Na stanowisku, na którym woda będzie się zbierała w glebie, które będzie zbyt podmokłe, korzenie piwonii zaczną gnić, a na liściach pojawi się szara pleśń.
Jak sadzić piwonie do gruntu – głębokość dołka ma znaczenie dla kwitnienia
Wykopujemy dołek pod piwonie i wrzucamy do niego nieco torfu lub ziemi z kompostownika, by użyźnić podłoże oraz je rozluźnić. Pamiętamy, żeby materię organiczną rozmieszać z zastaną glebą, w przeciwnym razie korzenie piwonii nie będą chciały rozrastać się na boki. Jeśli sadzimy karpę, to dołek nie powinien być głębszy niż 5 cm. Jeśli karpę posadzimy głębiej, piwonia będzie nam kwitła skąpo lub wcale. Piwonie sprzedawane w pojemnikach sadzimy na takim samym poziomie, jak rosły w doniczkach. Uwaga! Piwonie bardzo nie lubią, gdy naruszamy ich system korzeniowy.
Czytaj też:
Przycinanie piwonii? Jak i kiedy to robić, by kwitły całe lato
Po posadzeniu podłoże wokół można delikatnie podsypać korą, by nie musieć jej podlewać zbyt często. Piwonie wiosną i latem nawozimy regularnie, najlepiej nawozami organicznymi. Wczesną wiosną możemy zastosować także nawozy bogate w fosfor, czyli takie, które pobudzą roślinę do kwitnienia. Po kwitnieniu stosujemy nawozy uniwersalne, które odżywią liście, bo liście działają jak panele słoneczne – wzmacniają roślinę i jej korzenie, dzięki czemu roślina się rozkrzewia w kolejnych latach. Peonie w ogrodzie pięknie komponują się z kocimiętką, różami i naparstnicami.
Czytaj też:
Jak profesjonalnie przesadzać piwonie? Dwa najlepsze terminyCzytaj też:
Przepis na odżywkę dla piwonii. Kosztuje tylko 2 złote