Celem prestiżowego plebiscytu Must Have organizowanego od 2011 roku przez Łódź Design Festival jest upowszechnianie dobrego polskiego wzornictwa oraz promowanie rodzimych talentów i biznesów. Jury konkursowe rokrocznie nagradza najlepsze produkty będące dziełem polskich projektantów i producentów, przyznając im międzynarodowy znak jakości. W ostatniej edycji do konkursu zgłoszono 400 kandydatur, spośród których wyłoniono 81 laureatów reprezentujących rozmaite branże. Wśród nagrodzonych produktów znalazły się nie tylko meble, lecz także elementy wyposażenia wnętrz, jak np. awangardowe lustra i oświetlenie, sprzęt audiofilski, a nawet aplikacje na telefon i maty do jogi. Słowem wszystko, co odpowiada na naszą ludzką potrzebę estetyki i dążenia do osiągnięcia zdrowego balansu.
Naturalne piękno
Minimalistyczne i delikatne, a zarazem składające obietnicę wyjątkowego komfortu – zapraszają swym przyjaznym, otulającym kształtem, by się w nich rozgościć. Stylowe i designerskie, ale bez epatowania luksusem. Utrzymane w eleganckich, stonowanych barwach ziemi, nawiązują do ekologii i harmonii życia. Dopasują się do każdego wnętrza, a jednocześnie z pewnością nie pozostaną niezauważone. Takie są krzesła z kolekcji Throne. Co jeszcze je wyróżnia spośród innych?
Nagroda Must Have dla linii krzeseł Throne nie jest jedynie dostrzeżeniem designerskiej wizji projektanta Michała Biernackiego i rzemieślniczego kunsztu producenta – firmy Iker. To bowiem nie tylko mebel, który stanowi ozdobę salonu i jest komfortowy. Wyróżnienie jest także docenieniem wysiłku, jaki Iker wkłada w zrównoważony design, swoją zieloną wizję mebli przyszłości stanowiących harmonię ekologii i designu:
– Znak Must Have jest dla nas szczególnie ważny, bo świadczy o tym, że temat odpowiedzialności społecznej za produkowane meble oraz redukowania śladu węglowego jest istotny nie tylko dla nas – mówi Sonia Groń, Marketing Manager z firmy Iker.
Bo tylko w harmonii z naturą mogą powstać meble wyjątkowe – nie tylko piękne, ale też praktyczne, a przy tym pełne troski o planetę.
Wellbeing w duchu Bauhausu
Krzesło Throne skupia wszystkie najważniejsze wartości i idee Nowego Europejskiego Bauhasu – inicjatywy łączącej sztukę, kulturę, naukę i technologię w celu tworzenia bardziej zrównoważonej przyszłości dla wszystkich, dla ludzi i planety. Jednym z ważniejszych jego założeń jest odejście od konsumpcjonizmu na rzecz społecznie odpowiedzialnego, holistycznego spojrzenia na cykl życia przedmiotu, począwszy od pozyskania surowca po jego końcowy recykling. To innowacyjne podejście do designu łączy nowoczesność z tradycją, wykorzystując technologie oraz potencjał lokalnych rzemieślników i artystów do tworzenia unikatowych projektów. Co także niezwykle ważne, meble projektowane w duchu Bauhausu mają być nie tylko funkcjonalne, ergonomiczne i ekologiczne, ale też piękne.
Ekologiczne, wysoce funkcjonalne rozwiązania oraz dyskretna elegancja krzesła Throne i pozostałych mebli z oferty Iker poprzez swoją ponadczasowość i możliwość dopasowania do różnych przestrzeni zapewniają im znacznie dłuższy cykl życia i znacząco rozszerzają myślenie na temat tego, jak bardzo może się przysłużyć światu dobrze zaprojektowany mebel.
Iker nawiązuje do jeszcze jednego założenia Nowego Bauhausu – inkluzywności. Postulowana dostępność dla wszystkich, niezależnie od zasobności portfela, znalazła odzwierciedlenie w strategii średnich cen. Dzięki niej marka przybliża dostępność mebli klasy premium każdemu, kto kocha design i pragnie się otaczać przedmiotami wyższej jakości i o dłuższej żywotności niż w przypadku mebli oferowanych przez masowych dostawców.
Iker – synonim zrównoważonego piękna
Iker jest firmą, która od ponad 30 lat szacunek do natury i inspirowanie się nią ma wpisane w DNA. Jak przyznają jej twórcy, to wyraz świadomości koniecznej do tego, by na nowo odnaleźć balans w życiu każdego z nas.
Do produkcji swoich mebli Iker wykorzystuje technologie i materiały, które służą nie tylko człowiekowi, ale i środowisku naturalnemu. I nie są to puste deklaracje. Każdy oddawany do użytku przedmiot otrzymuje indywidualny ekopaszport – jasną i wiarygodną identyfikację określającą potencjał ekologiczny produktu. Dowiemy się z niego, z jakich komponentów powstał, jaki ślad węglowy został wygenerowany na wszystkich etapach jego produkcji oraz w jakim stopniu podlega recyklingowi.
Ekologiczny, czyli jaki?
Ekologiczność nagrodzonego projektu zdecydowanie wyprzedza propozycje mainstreamowych producentów. Co mówi metryka? Krzesło Throne podlega recyklingowi aż w 89 proc., a precyzyjnie wyliczony ślad węglowy, jaki powstaje podczas produkcji, transportu, eksploatacji oraz utylizacji produktu, wynosi 63,3 CO₂e.
Warto się przyjrzeć surowcom, z jakich powstaje Throne. Użyta do produkcji krzesła sklejka wytwarzana jest lokalnie, zgodnie ze standardami FSC – mamy więc pewność, że wykorzystane przez stolarzy Iker drewno pochodziło z odpowiedzialnie zarządzanych lasów. Klej zastosowany do produkcji sklejki jest wolny od formaldehydu. Z kolei użyta do wykonania stelaża stal pochodzi z recyklingu i może być wielokrotnie przetwarzana. Warto wiedzieć, że produkcja tony stali ze złomu ogranicza emisję CO2 aż o 80 proc., pochłania o 86 proc. mniej energii elektrycznej i pozwala na zużycie o 40 proc. mniej wody niż w przypadku stali nierecyklingowanej. Elementy metalowe są malowane proszkowo z użyciem bezpiecznych dla ludzi i środowiska farb.
Iker, łącząc nowoczesne światowe technologie z projektowaniem w duchu slow, a więc czerpiąc inspiracje z tradycyjnych technik i mądrości pokoleń, wykorzystał także prozdrowotne właściwości naturalnych surowców. Wypełnienie oparcia zostało wykonane z łusek gryki – surowca o właściwościach antyalergicznych i przeciwzapalnych, od stuleci wykorzystywanego przez medycynę ludową. Siedzisko z włókien kokosowych zapewnia solidne i wygodne podparcie, a przy okazji jest w pełni biodegradowalne.
Mimo że tkanina, której użyto do wykonania obicia krzesła Throne, nie jest surowcem naturalnym, to w 100 proc. pochodzi z materiału z recyklingu – butelek PET. Dzięki swojej trwałości i odporności na zabrudzenia zapewnia długie użytkowanie krzesła bez utraty jego walorów estetycznych, a to czyni ją rozwiązaniem nawet bardziej ekologicznym niż w przypadku zastosowania włókien naturalnych. Throne to mebel zaprojektowany tak, by służył przez długie lata, a gdy przestanie być użyteczny, surowce, z których został wykonany, mogły wrócić do obiegu i dać życie nowym przedmiotom lub zostać skompostowane.
Wartościami, którymi kieruje się w swojej działalności, marka Iker udowadnia, że dobrze, odpowiedzialnie zaprojektowane i solidnie wykonane meble mogą nie tylko zaspokajać naszą potrzebę estetyki, ale też ułatwiać nam życie. Mogą sprawić, że stanie się ono lepsze, bezpieczniejsze i zdrowsze. Nagroda Must Have dla kolekcji Throne jest tego potwierdzeniem.