Karim Rashid urodził się w Egipcie w małżeństwie Angielki i Egipcjanina. Cała rodzina związana była ze sztuką. Ojciec –malarzem, podobnie jak siostra Karima. Brat został uznanym architektem. Rodzina z Kairu przeprowadziła się do Kanady. Karim skończył projektowanie w 1982 roku na uniwersytecie w Ottawie, po czym wyruszył kontynuować edukację do Włoch, do Neapolu u boku samego Ettore Sottaassa. Był bardzo zdolnym i kreatywnym studentem, nic więc dziwnego, że gdy w 1993 roku otworzył swoje autorskie studio projektowe w Nowym Jorku, błyskawicznie zaczął osiągać sukcesy.
Koniecznie wejdźcie na stronę designera. Dużo tam liczb. A one jak nic innego uświadamiają skalę przedsięwzięcia projektowego, jakim jest tak naprawdę osoba Karima Rashida. Dzięki niemu powstało: 336 mebli, 115 wnętrz, 48 budynków, 79 lamp, 246 produktów z dziedziny wzornictwa przemysłowego, 31 hoteli, 79 opakowań, 22 rezydencje, 115 naczyń stołowych, 48 akcesoriów modowych i ubrań. Imponujące, prawda?
Prace Karima Rashida znajdują się w 20 stałych kolekcjach muzealnych, chociażby w Museum of The Modern Art i Centre Pompidou. Jest wielokrotnym zdobywcą nagród Red Dot, Chicago Athenaeum Good Design, I.D. Magazine Annual Design Review, IDSA Industrial Design Excellence Award. Projektant wykłada na uniwersytetach na całym świecie, uświadamiając znaczenie designu w życiu codziennym. Posiada doktoraty honoris causa OCAD w Toronto i Corcoran College of Art & Design w Waszyngtonie. Na jego temat napisano setki artykułów i dziesiątki książek
„Przedmiot powinien mieć duszę. Pewną delikatność, która przemawia do Ciebie i sprawia, że czujesz się swobodnie”
Karim Rashid ma charakterystyczny, rozpoznawalny od pierwszego wejrzenia styl projektowania. Swój własny także (zawsze ubrany jest w biel, maluje paznokcie, nosi ekscentryczne dodatki). Jego design jest funkcjonalny, ale przyjazny człowiekowi. Bardzo ważny jest również kolor, który wpływa na emocje użytkownika. Uważa, że różowy poprawia nastrój, zielony natomiast to kolor do kuchni – zaostrza apetyt. Ulubionym materiałem Rashida jest plastik, ale to już pewno zauważyliście.
Do najbardziej znanych projektów Karima Rashida należą krzesła Ottawa dla BoConcept, flakon perfum Amour Kenzo, outdoorowe fotele Vertex dla Vandom, zegarki Alessi, damskie buty dla Melissy. Karim Rashid kilkakrotnie odwiedzał Polskę podczas targów Warsaw Home & Contract. W tym roku także wygłosi tam wykład na temat trendów.
Czytaj też:
Zaledwie 15 km od Warszawy wystartowała największa impreza designu w tej części Europy!Czytaj też:
Błyszczące kluseczki. Co tym razem zaprojektował Tom Dixon?