Laureaci konkursu Wnętrze Roku SAW 2025 ogłoszeni
Zakończyła się kolejna edycja konkursu Wnętrze Roku Stowarzyszenia Architektów Wnętrz – najbardziej prestiżowego wydarzenia tego typu w Polsce. Tym razem jury – złożone z przedstawicieli różnych dziedzin kreatywnych – nagrodziło aż 12 zespołów projektowych, w tym przyznało dwa najwyższe wyróżnienia: PAMA STUDIO za projekt mieszkania oraz ACOS – A Collection of Stories za realizację wnętrza publicznego.
Galeria:
Wnętrze Roku konkurs SAW
PAMA STUDIO – mistrzostwo funkcji i formy
W kategorii wnętrz prywatnych pierwsze miejsce zdobyła wrocławska pracownia PAMA STUDIO, prowadzona przez Patrycję Dybowską i Matyldę Kurkiewicz. Ich projekt „Apartamentu przy Księcia Witolda” został określony przez jury jako niemal jednogłośny faworyt.
Dobrze zaprojektowana przestrzeń niespełna 50-metrowego mieszkania otrzymała bardzo spójną, minimalistyczną formę. (...) Poszczególne funkcje w mieszkaniu przenikają się. A to zawsze nas w architekturze ujmuje – podkreśliła Agnieszka Stefańska, przewodnicząca jury.
Drugie i trzecie miejsce – siła konsekwencji i odwagi
Adam Wierciński z poznańskiej pracowni wiercinski-studio zdobył II miejsce za własne mieszkanie, „Mieszkanie Autora”. Jury doceniło konsekwencję języka projektowego i autorskie rozwiązania z wykorzystaniem stalowych profili oraz mebli tworzonych przez lokalnych rzemieślników.
Charakter aranżacji określiło aż 40 indywidualnie projektowanych obiektów o różnej skali. (...) Wyrazista formalnie, ale przede wszystkim funkcjonalna – mówił Aleksander Jankowski, członek Zarządu SAW.

Na trzecim miejscu uplasował się Bartłomiej Zabój z THEZA Architekci. Jego projekt „WrocLoft” – mieszkanie w adaptowanym budynku dawnej szkoły – wzbudził wiele emocji wśród jurorów. Finalnie uznali oni odważne decyzje projektowe za godne podium.
„WrocLoft” to projekt nie dla każdego, jednak bez wątpienia wart dostrzeżenia jako kreacja rzeczywiście niepowtarzalna – podkreśliła Malwina Konopacka, jurorka.
Wyróżnienia: detale, kolor, osobowość
Wśród wyróżnionych znalazły się: Romanowska Studio z „Projektem mieszkania w Śródmieściu”, w którym klasyka i sentyment spotykają się z naturalnym drewnem, oraz NOKE Architects z realizacją „Domu Koloru” – domku ROD, który zachwyca intensywnymi barwami i przemyślanym układem przestrzennym.
ACOS – zwycięstwo w kategorii wnętrz publicznych
Najlepszą realizacją wnętrza publicznego zostało uznane biuro firmy cukierniczej Kaiser autorstwa Anny Stojčev-Młyńskiej i Stanisława Młyńskiego z pracowni ACOS z Gdańska. Ich projekt wyróżnił się integracją wnętrza z architekturą budynku oraz wyczuciem materiałowym.
O urodzie minimalistycznego projektu decydują szczegóły. Od wyborów materiałowych po dopracowane detale – zaznaczył Grzegorz Goworek, juror.
Sztuka też potrzebuje przestrzeni
II miejsce w tej kategorii przypadło Bartoszowi Haduchowi z krakowskiej pracowni NArchitekTURA za oprawę wystawy „Królewski Rembrandt na Wawelu”. Jury zachwyciło się minimalistycznym passe-partout wykonanym z drewna, które ujęło dzieło w wyjątkową scenografię.
Takiej przestrzeni dla emocji, które rodzą się w kontakcie ze sztuką, na ogół w galeriach brakuje – mówiła prof. Barbara Kowalska, członkini jury.
Wnętrza publiczne – III miejsce: mode:lina™, showroom firmy Marmite
Trudno o całkiem nowy pomysł na ekspozycję produktów, a zwłaszcza produktów sanitarnych. Jury konkursu doceniło, że autorzy showroomu firmy „Marmite” jednak taki pomysł znaleźli. Tą realizacją III miejsce w kategorii wnętrz publicznych zdobyli: Alicja Maculewicz, Paweł Garus, Jerzy Woźniak z poznańskiej pracowni mode:lina™
.
Wartość nagród i wsparcie partnerów
Nagrody regulaminowe, których łączna wartość sięgnęła 110 000 zł, obejmowały zarówno gratyfikacje finansowe, jak i działania promocyjne. Dodatkowo przyznano nagrody specjalne od sponsorów: firm Electrolux, hansgrohe i nobonobo. Konkurs nie mógłby się odbyć bez wsparcia Partnerów: Electrolux (partner strategiczny), hansgrohe i XAL (partnerzy główni) oraz nobonobo (partner wspierający).
Czytaj też:
„Ponadczasowość to klucz”. Maja Ganszyniec o nowej kolekcji PageduCzytaj też:
„SAW – Ludzie i Wnętrza”. Premierowy album Stowarzyszenia Architektów Wnętrz