Laurowiśnia wschodnia. Odmiany laurowiśni, uprawa i pielęgnacja
Laurowiśnia wschodnia (łac. Prunus laurocerasus) jako roślina dzika osiąga wysokość nawet do 10 metrów! Pochodzi z terenów Azji mniejszej, Kaukazu i Bałkanów. W Polsce laurowiśnia wschodnia uprawiana jest jako krzew ozdobny. W naszym ogrodzie nie będzie wyższa niż 4 metry. Laurowiśnia najlepiej rośnie na zachodzie Polski. Tam panują dla niej najbardziej sprzyjające warunki. W laurowiśni najpiękniejsze są liście i pokrój. To gęsty i rozłożysty krzew. Ma błyszczące ciemnozielone liście (przypominające liście wawrzynu). Z drugiej strony liście są jaśniejsze i matowe.
Laurowiśnia wschodnia to krzew zimozielony, zdobi nasz ogród przez cały rok. Kwitnie od kwietnia do maja. Ma drobne, białe, małe kwiatki z charakterystycznymi pręcikami. Kwiaty zebrane są w malownicze kwiatostany. Owoce laurowiśni wschodniej pojawiają się, gdy kwiaty przekwitną. Owoce są kuliste, ciemne i zebrane w grona. Uwaga! Surowe są trujące, ale dżem z nich już nie.
Laurowiśnia na pniu. Zimozielony krzew na taras
Laurowiśnia wschodnia świetnie nadaje się do szczepienia na wysokich pniach, ponieważ jest ekspansywna, łatwo i szybko rośnie. Laurowiśnia na pniu wygląda bardzo dekoracyjnie. Można ją posadzić w dużej donicy, to propozycja dla właścicieli tarasów i balkonów.
Laurowiśnia wschodnia. Czy jest dobra na żywopłot?
Laurowiśnia wschodnia ma jest pięknym krzewem idealnie nadającym się na żywopłot, ponieważ:
- jest mrozoodporna
- zimozielona
- niskorosnąca
- szybkorosnąca
W Polsce polecamy szczególnie odmiany odporne na minusowe temperatury:
- Winterstar,
- Brenella,
- Otto Luyken,
- Serbica
- Herbergii
Powyższe odmiany laurowiśni wschodniej wykazują szczególną wytrzymałość, jeśli chodzi o mróz.
Odmiany: Diana, Hibani, Caucasica rosną szybko, ich roczny przyrost wynosi ok. 70 cm. Niskorosnące odmiany laurowiśni wschodniej to: Mount Vernon, Cherry Brandy, Miniredia, Goldglanz, Marbled White.
Laurowiśnia wschodnia– uprawa i pielęgnacja
Jak już wspominaliśmy, laurowiśnia wschodnia nie jest wymagająca w uprawie i pielęgnacji. W Polsce radzi sobie znakomicie, a zwłaszcza na zachodzie kraju. Najlepiej zapewnić jej glebę z dużą zawartością wapnia, cieniste stanowisko i ochronę przed dużym mrozem.
Jak posadzić laurowiśnię? Oto kolejne kroki:
- Sadzonki sadzimy w ogrodzie wiosną lub jesienią.
- Ziemia powinna być spulchniona.
- Dołek wykopmy obszerny, by korzenie laurowiśni miały wystarczająco dużo miejsca na swobodny rozrost.
- Po osypaniu i przyklepaniu ziemi wysypać warstwę ściółki z kory.
- Krzew trzeba obficie podlać. Zaraz po przeschnięciu gleby drugi raz.
Laurowiśnia wschodnia. W jakiej glebie sadzić?
Laurowiśnia nie ma dużych wymagań jeśli chodzi o glebę. Dostosuje się do każdych warunków. Nie toleruje tylko bardzo suchego podłoża. Najlepsza dla laurowiśni gleba jest przepuszczalna, wilgotna i o ph zasadowym lub obojętnym.
Laurowiśnia wschodnia. Jakie zapewnić stanowisko?
Laurowiśnia ładnie rośnie zarówno w miejscach półcienistych, zacienionych, jak i słonecznych. Pod tym względem nie jest wybredna. Co istotne, krzew nie lubi silnego słońca, silnego wiatru i trzaskającego mrozu. Nie ma także problemu z sąsiedztwem innych drzew i krzewów. Zimą krzewy warto osłonić włókniną, zwłaszcza gdy jest jeszcze młoda.
Laurowiśnia wschodnia. Jak ją pielęgnować?
Gdy zimą gałązki laurowiśni przemarzną, wystarczy przyciąć je wiosną. To krzew, który łatwo formować. Krzewy przycinamy w czerwcu, a rozmnażamy poprzez ukorzenianie sadzonki.