Domy szkieletowe drewniane. Popularne kanadyjczyki to alternatywa dla tradycyjnych domów murowanych
Domy szkieletowe drewniane. Charakterystyka
Domy szkieletowe? A co to takiego? Większość Polaków kojarzy je z byle jakimi domkami na działkach, drewnianymi budyneczkami, które potocznie nazywano „kanadyjczykami”. W naszym kraju pokutuje przeświadczenie, że tego typu drewniane domy są nie na polskie warunki pogodowe. I absolutnie nie nadają się na dom całoroczny. Szybko się nagrzewają i wychładzają, mają fatalną akustykę, a poza tym technologia ich wznoszenia nie należy do najprostszych. Dom szkieletowy trzeba umieć zbudować, by spełniał swoją rolę jako pełnowartościowy budynek mieszkalny.
Projekty domów szkieletowych. Gdzie wybrać projekt domu?
A jego wygląd? Gotowe projekty domów szkieletowych oferowane są przez firmy specjalizujące się w tego typu konstrukcjach. Wygląd zewnętrzny domu szkieletowego zależy od inwestora i architekta. Wybór jest ogromny! Liczne firmy obecne na rynku oferują małe domy szkieletowe, domy parterowe, a także domy kanadyjskie (zbudowane jedynie z naturalnych materiałów) z poddaszem użytkowym. Proponowane projekty domów szkieletowych mają funkcjonalne rozwiązania, a ich powierzchnia użytkowa jest zróżnicowana. Można je bez problemu znaleźć w Internecie.
Ściany zewnętrzne domu szkieletowego można wykończyć dowolnie. Gdy podoba nam się klasyczny drewniak, obłóżmy ściany zewnętrzne oblicówką z drewna. Ściany można również otynkować. Wtedy nasz dom szkieletowy wyglądać będzie jak tradycyjny dom murowany. Fasadę wykończoną klinkierem? Proszę bardzo, tu panuje pełna dowolność. Istotna jest konstrukcja domu.
Zalety domów szkieletowych
"Kluczem do sukcesu, przy budowie domu szkieletowego są dwa czynniki. To dobre materiały i jakość wykonania" - mówi Paweł Wojtkowiak, właściciel firmy specjalizującej się w technologii szkieletowej nshouses. – Budowane w technologii szkieletowej domy mają naprawdę niewiele wspólnego z tymi, które powstawały jeszcze nie tak dawno temu. Przez ostatnich 20 lat rozwój technologiczny pozwolił na stosowanie nowoczesnych membran izolacyjnych, oddychających oraz różnego rodzaju izolacji termicznych: wełny od szklanej przez skalną, a na drzewnej kończąc. Jeśli chodzi o drewno, powinno być to drewno skandynawskie, specjalnie wyselekcjonowane i z certyfikatem – dodaje Paweł Wojtkowiak. Według profesjonalisty najważniejsze zalety domów szkieletowych to: szybkość wykonania (można budować również zimą), wewnątrz nie prowadzi się prac mokrych / betoniarskich, stosunkowo niewielki koszt, lekka konstrukcja, a także świetny mikroklimat panujący w takim domu.
Energooszczędne domy szkieletowe. Czy to możliwe?
Oczywiście, że tak! Domy szkieletowe drewniane mogą być nawet pasywne. Technologia szkieletowa nie jest żadnym ograniczeniem. Drewniane domy szkieletowe budowane są z podwójną termoizolacją - wewnątrz szkieletu oraz na zewnątrz niego. Wynika to z wysokich wymagań dotyczących termoizolacyjności. Domy drewniane szkieletowe, gdy zależy nam na standardzie pasywnym, powinny być zbudowane szczelnie i wyposażone w rekuperację (system wentylacji mechanicznej), jak również system ogrzewania, który wykorzystywać będzie energię odnawialną.
Dom szkieletowy. Czas budowy domu szkieletowego
Dom szkieletowy powstaje szybko. Sama konstrukcja to 2-3 miesiące. Można skorzystać z prefabrykatów, wówczas cały proces skracamy, montaż bryły to kwestia kilku dni. Przed przystąpieniem do stawiania konstrukcji szkieletowej należy przygotować fundamenty (lub płytę fundamentową pod dom z prefabrykatów). Z gotowych wiązarów buduje się więźbę dachową. Same prace wykończeniowe trwają do 4 miesięcy. Budowa domu szkieletowego nie wiąże się z pracami mokrymi. Nie trzeba robić przerw technologicznych pomiędzy kolejnymi etapami. Stropy budynku robi się bowiem z belek drewnianych, a nie z betonu, który jak wiadomo musi być sezonowany. Dom szkieletowy parterowy w stanie deweloperskim stanie nawet w przeciągu miesiąca (przy dobrej pogodzie).
Dom szkieletowy buduje się na raz. Nie można postawić budynku do pewnego etapu, a potem zbierać pieniądze na kolejne prace. Wszystkie środki finansowe musimy zabezpieczyć już na początku budowy.
Wady domów szkieletowych
Paweł Wojtkowiak, właściciel firmy stawiającej drewniane domy szkieletowe nshouses twierdzi, że wszystkie mity dotyczące wad domów szkieletowych można z łatwością obalić. A krąży ich wiele. Najczęściej wygłaszane zdania przeciw dotyczą:
- złej akustyki,
- wilgoci, która wkrada się do wnętrza po kilku latach użytkowania,
- nieszczelnych ścian i wiatru hulającego po salonie,
- łatwości włamania - z piłą lub siekierą na drewniane ściany.
Specjalista zaznacza, że wszystkie domniemane kłopoty nie będą miały racji bytu, jeśli do budowy domu szkieletowego wykorzystane zostaną certyfikowane materiały, a sam budynek powstanie zgodnie ze sztuką.