Rośliny we wnętrzu – zielone biuro
Biuro ma powierzchnię 150 m2 i znajduje się na czwartym piętrze budynku z okresu Pierwszej Republiki (1918–1938) przy ulicy Národní na starym mieście w Pradze. Wcześniej był to prywatny apartament, teraz także panuje tu domowa atmosfera.
Kwiaty doniczkowe, tlen i filozofia
Centralnym punktem opowieści jest szklarnia, a właściwie jej szkielet z aluminiowych rurek, na którym umieszczono rośliny doniczkowe – to wizja dzikiej dżungli, mitycznego Edenu, obszar wyrażający ideę nieskrępowanej myśli. Takiej, o której Claude Lévi-Strauss mówił, że jest bliska starożytnym przodkom i współczesnym poetom. Francuski antropolog i filozof posuwał się w porównaniach dalej: intuicyjne i skojarzeniowe myślenie – w opozycji do myślenia ściśle racjonalnego – zestawiał z bogatym ekosystemem lasów deszczowych. Jego słowa były kluczowe dla architekta Tomáša Císařa i projektantki Johany Sedláčkovej Vamberskiej. Piękną ideę ubrali w funkcjonalną formę. Szklarnia ma też praktyczne znaczenie – dobrane przez florystkę Lucię Pluhařovą zielone rośliny regulują poziom wilgotności powietrza w pomieszczeniu (woda, którą podlewane są rośliny doniczkowe, po oddaniu energii wyparowuje przez liście). A przede wszystkim w ciągu dnia przeprowadzają operację pod kryptonimem „Fotosynteza” – przetwarzają dwutlenek węgla na tlen, co znacznie poprawia jakość powietrza.
Moc roślin doniczkowych
Zielone ściany to 171 roślin z ponad 100. gatunków! Są wśród nich Sansevieria (wężownica), Epipremnum aureum (złoty lotos lub diabelski bluszcz), Calathea (ostrzeszyn), Chlorophytum (zielistka), monstera i inne. Choć niewielu o tym pamięta, są to rośliny egzotyczne – pochodzą z Ameryki Południowej, Karaibów, polinezyjskich Wysp Salomona, Afryki zwrotnikowej, tropikalnych rejonów Azji, a więc z tych regionów, w których słońce świeci długo i mocno. Nic dziwnego, że w siedzibie poetów rosną tak wspaniale – światła dziennego mają pod dostatkiem. Nie wymagają skomplikowanej pielęgnacji, wystarcza właściwe podlewanie. Zielona szklarnia jest miejscem oficjalnych i mniej oficjalnych spotkań. Czyta się tu poezję i odpoczywa. Rośliny pasują do wystroju, sprzyjają też twórczej atmosferze.
Narady w zieleni, skupienie w bieli
W głównej sali znajdują się również indywidualne stanowiska pracy, uformowane w dwie wyspy. Przestrzeń ta jest połączona z kuchnią i balkonem z widokiem na ulicę Národní, a poprzedza ją korytarz wejściowy, po którym następują kolejne rozdziały – dwie sale konferencyjne i pokój fokusowy. Kolory i materiały w minimalistycznych wnętrzach odzwierciedlają funkcję każdej przestrzeni. Biel, metafora kartki papieru, dominuje w miejscach przeznaczonych do pracy w skupieniu. Ciemna zieleń dominuje w strefach wykorzystywanych do komunikacji zespołowej, zarówno osobistej, jak i online. Akcenty pomarańczy pojawiają się w całym wnętrzu, nawiązując do tożsamości korporacyjnej start-upu.
Akcenty w aranżacji wnętrz
Dobierając elementy wystroju, projektanci postawili na prostotę form, podkręconą tu i ówdzie ciekawym elementem (czerwone kółeczka stołu konferencyjnego, neon) i funkcjonalność. W minimalistycznych wnętrzach są, m.in.:
- szklarnia – konstrukcja szklarni angielskiej marki Vitavia, płytki podłogowe z drewna akacjowego;
- główna sala – neon LoveLedNeon, zielona szafka Locker, lockers.cz, pozostałe meble KARE Design;
- kuchnia – płytki ceramiczne o fakturze lastryko Frammenti marki Del Conca, meble kuchenne Ikea, blat z blachy brązowej.
Poeci na zielonej platformie
Poetizer to największy na świecie serwis społecznościowy dla miłośników poezji, z milionami wierszy opublikowanych przez użytkowników ze 120 krajów. Startup niedawno uruchomił ekologiczną platformę wydawniczą typu „wszystko w jednym”, która demokratyzuje cały proces wydawniczy, umożliwiając każdemu publikację i sprzedaż poezji.
Architekci:
Tomáš Císař jest licencjonowanym architektem i urbanistą, brał udział w kilku międzynarodowych projektach. Jest właścicielem i założycielem CisarStudio, które oprócz projektów architektonicznych zajmuje się również projektowaniem wnętrz. Podczas ośmioletniej pracy w brytyjskim studiu Jestico + Whiles był liderem projektu Zuri Zanzibar Hotel Resort oraz brał udział w kilku innych projektach zagranicznych. W przeszłości był także współzałożycielem studia architektonicznego Black n' Arch, projektując wielokrotnie nagradzany projekt Cyber Dog oraz rekonstrukcję destylarni Smichov w Pradze. Tomáš zdobył nagrodę Art of Space za projekt wnętrza Black n' Arch Studio. Jest absolwentem Wydziału Sztuki i Architektury Politechniki w Libercu.
Johana Sedláčková Vamberská jest obecnie dyrektorem wykonawczym European Leadership & Academic Institute (ELAI). Johana jest absolwentką Uniwersytetu Oksfordzkiego i specjalizuje się w doradztwie w zakresie projektowania miejsc pracy oraz aranżacji wnętrz biurowych. Johana podchodzi holistycznie do projektowania wnętrz biurowych, kładąc nacisk na stosowanie zasad gospodarki o obiegu zamkniętym, feminizację przestrzeni, inkluzję i biofilię, czyli wykorzystanie naturalnych elementów i roślin do poprawy środowiska pracy i dobrego samopoczucia pracowników. Rośliny we wnętrzu to jej znak rozpoznawczy.