Architekci wnętrz twierdzą, że ten styl jest najlepszy do sypialni
Sypialnia w stylu japandi to przepis na dobry sen. Tak twierdzą nie tylko architekci wnętrz, lecz również szczęśliwcy, którzy taką sypialnię mają w domu.
Czym jest styl japandi
Japandi reprezentuje mieszankę minimalistycznego stylu japońskiego designu i nowoczesności skandynawskiego wzornictwa z połowy XX wieku. Są to dwa wzajemnie uzupełniające się style, ponieważ sięgają do korzeni tego, czym jest projektowanie. Obydwa skupiają się na pięknie i harmonii otaczającego nas świata.
Termin japandi odnosi się do połączenia wpływów wzornictwa japońskiego i skandynawskiego. Razem przywołują obrazy minimalistycznego, rustykalnego, estetycznego, ale przede wszystkim funkcjonalnego wystroju. Japandi koncentruje się na naturalnych materiałach, stonowanych kolorach i czystych liniach, mających dobrze wpływać na samopoczucie.
Architekci dobrze wiedzą
Ten coraz bardziej popularny styl wystroju idealnie sprawdza się w sypialniach. Nic dziwnego, biorąc pod uwagę sławę Japonii jako Kraju Wschodzącego Słońca i typowo skandynawskie skojarzenia ze wszystkim, co naturalne i zdrowe. Są to rzeczywiście hasła przywołujące na myśl sypialnię – brzask, sen czy regeneracja.
Sypialnia zaprojektowana przez SCENA Interior Design
Przykładem realizacji sypialni w stylu japandi jest projekt autorstwa pracowni SCENA Interior Design. W pomieszczeniu dominują ciepłe, jasne barwy i drewno, z którego wykonano łóżko oraz ścianę za jego wezgłowiem, połączoną z drzwiami do ukrytej garderoby.
Gra fakturami
– Styl japandi to przede wszystkim prostota, a szczególnie w sypialni powinno znajdować się najmniej dystraktorów, jak to możliwe. Dlatego, choć w pomieszczeniu umieszczono telewizor, na próżno szukać tam zbędnych dekoracji. To samo dotyczy barw – jedynym akcentem kolorystycznym są tam czarne elementy oświetlenia i lampa.
Ponieważ jednak w tej stylistyce istotna jest natura, doskonałym dodatkiem stało się drzewko oliwne w dużej, kamiennej wazie. Choć stonowane, wnętrze w stylu japandi nie musi być nudne – ważne jest jednak, aby kontrastu nadawać m.in. fakturami użytych materiałów – mówi autorka projektu, architektka Paulina Boruch z pracowni SCENA Interior Design.
Współgrają ze sobą gładkie powierzchnie ciepłego drewna, zimnego kamienia czy tafli dużego lustra o organicznych kształtach. Delikatny kontrast faktur widać w żłobieniach na dekoracyjnej ścianie telewizyjnej, plecionym dywanie czy miękkim, barankowym obiciu foteli Fulu marki Nobonobo zaprojektowany przez Girelli Studio.
Idealna dla snu
Ciepło, spokój, harmonia i przytulność to słowa, które charakteryzują styl japandi. Tak się składa, że są one również najlepszym opisem idealnej atmosfery, jaką chcemy mieć w sypialni. Ze względu na intymny charakter snu i jego znaczenie dla naszego dobrego samopoczucia, połączenie natury i filozofii Zen stwarza idealne warunki do spokojnej regeneracji.