Sekret zdrowego snu. Wszystko, co musisz wiedzieć
Gdy mamy problemy ze snem, pierwszą rzeczą, którą powinniśmy zrobić, to przyjrzeć się uważnie wieczornym zwyczajom i wystrojowi naszej sypialni. Rzadko zdajemy sobie sprawę, jak ogromny mają one wpływ na jakość snu.
Znaczenie snu
Wszyscy doskonale wiemy, że nawet jedna nieprzespana noc może mieć znaczący wpływ na kondycję fizyczną i psychiczną, na samopoczucie, nastrój i siły witalne (a raczej ich brak). Znaczenie dobrego, satysfakcjonującego snu jest nie do przecenienia. Oczywiście, przyczyn tego, że źle śpimy, jest bardzo wiele. Na niektóre z nich (np. zaburzenia lękowe) zmiana koloru ścian w sypialni niewiele pomoże. Dlatego, jeśli cierpisz na bezsenność, koniecznie skonsultuj się ze swoim lekarzem rodzinnym. My doradzimy, jak polepszyć jakość snu w przypadku, gdy wszystkie nocne problemy, jakich doświadczamy, mamy po części na własne życzenie.
Przepis na dobry sen
Aranżacja sypialni i uporządkowanie wieczornych nawyków to pierwszy krok do dobrze przespanej nocy. Specjaliści zgodnie wymieniają winowajców naszych problemów ze snem. Oto oni:
Światło
Gdy jest ciemno, nasz organizm wytwarza hormon odpowiedzialny za odprężenie – melatoninę. To ona pomaga nam zasnąć. Jeśli w sypialni jest zbyt jasno, melatonina po prostu nie wytwarza się w ilości wystarczającej, a nasz organizm nie dostaje informacji o tym, że już najwyższa pora na sen.
Sposobem na sypialnię pogrążoną w ciemnościach są odpowiednie dekoracje okienne. Po pierwsze zadbajmy, by zasłony były wystarczająco długie. Materiał "lejący się" na podłogę wygląda znakomicie i sprawia, że żaden irytujący promyk nie będzie o świcie świecił nam w nos.
Tkaniny zaciemniające w sypialni to gwarancja ciemnego i przytulnego pomieszczenia. Można z nich uszyć zasłony lub wykorzystać je na rolety.
W sypialni unikajmy również górnego oświetlenia. Tu bardziej sprawdzi się dyskretne światło boczne. Pamiętajmy, by wyłącznik światła znajdował się przy łóżku, by ograniczyć wieczorne spacery.
Temperatura
Idealna temperatura w sypialni to 16-18 stopni Celsjusza. Jakże często o tym zapominamy! Nasze sypialnie są duszne i gorące. Dlatego koniecznie przed udaniem się na spoczynek dobrze wywietrz pomieszczenie, a latem śpij przy włączonym wentylatorze lub klimatyzacji. Na wyregulowanie temperatury podczas snu ma także wpływ odpowiedni materac oraz pościel i piżama z naturalnych włókien. Dobrze jest też mieć dwie kołdry – letnią, lekką i zimową pierzynę.
Elektronika i telewizor
Kto z nas nie bierze smartfona do łóżka? Chyba nie ma tu takiej osoby! Przeglądanie Facebooka, oglądanie filmików z kotkami, czy wybieranie sukienki na wesele znajomej nie pomagają się wyciszyć przed zaśnięciem. Dodatkowo nadmiar niebieskiego światła, które emitowane jest przez telefon, poważnie zaburza wydzielanie melatoniny (pisaliśmy o niej powyżej). Gdy patrzymy wieczorem w telefon, jesteśmy pobudzeni psychicznie przy jednoczesnym wyczerpaniu fizycznym. Dlatego na godzinę przed pójściem do łóżka odkładamy tablety i telefony na bok.
Telewizor w sypialni to wielka przyjemność, ale także wróg dobrego snu. Postarajcie się nie zasypiać przy włączonym filmie. Ekran zakłóca wydzielanie melatoniny, a fonia skutecznie rozbudza.
Kolory w sypialni
Mocne, jaskrawe kolory w sypialni również mają wpływ na sen. Intensywne barwy dodają energii, podczas gdy my pragniemy się wyciszyć. Do sypialni polecane są pastele i uspokajające odcienie typu beżowy i złamana biel. One pomogą się nam odprężyć.
Także kolor pościeli ma znaczenie. Może purpurowa jedwabna pościel dobrze sprawdzi się na randce, lecz by utulić do snu – tego już nie jesteśmy tacy pewni. Pastelowa lub biała pościel z pewnością bardziej pozwoli nam się odprężyć niż wzorzyste powłoczki w jaskrawej kolorystyce.
Materac
Kwestię materaca zostawiliśmy na koniec, chociaż tak naprawdę jest ona priorytetowa. Być może należy go po prostu wymienić. To inwestycja, ale dobra. Nowy, dobrze dobrany materac potrafi zdziałać cuda. Nie tylko poprawi jakość naszego snu, ale wpłynie również na bóle kręgosłupa i sztywność karku.
Materac nie powinien mieć więcej niż 7 lat i widocznych śladów zużycia – nierówności, wystających sprężyn, itp. Jeśli ma takowe, jak najbardziej należy go wymienić. Sposobem może być przewrócenie go na drugą stronę, ale to rozwiązanie tymczasowe.
Odpowiednia wielkość materaca także ma znaczenie. Jeśli śpimy we dwójkę, dwie, dwoje – materac powinien być na tyle szeroki, by dwie osoby mogły położyć się obok siebie (bez dotykania) z rękoma założonymi pod głowę. Poleca się również, by materac był dłuższy o 15 cm od wyższego partnera.