Kreatywne składanie serwetek – origami na wielkanocnym stole. Proste pomysły na świąteczne dekoracje stołu
Jest wiele sposobów składania serwetek. Mogą to być kieszonki na sztućce lub przestrzenne formy układane na talerzu, która to sztuka rozpowszechniła się w Europie na początku XX wieku na fali fascynacji Dalekim Wschodem i japońską sztuką origami. Niektóre wzory są bardzo skomplikowane, ale my prezentujemy pomysły proste, z których można skorzystać na dziesięć minut przed przyjściem gości! Zaskocz ich niebanalną dekoracją świątecznego stołu!
Jakie serwetki są najlepsze do składania?
Najprościej składa się serwetki papierowe. Powinny być dobrej jakości, ze stosunkowo grubego papieru, który nie będzie rwał się w dłoniach. A także dość sztywne, żeby złożona forma była trwała. Świetnie sprawdzą się serwetki flizelinowe. Sztuczna włóknina przypomina tkaninę, ale o wiele łatwiej ją składać.
Jednak najbardziej eleganckie serwetki wykonane są z lnu, czystego lub z domieszką innego materiału. Nie trzeba ich prasować, bo naturalne zgniecenia są bardzo modne. Ale to nie znaczy, że lniana serwetka może być wymięta, z trwałymi zagięciami od długiego leżenia w szafie. Najlepiej po wyjęciu z szuflady lniane serwetki zmoczyć i równo rozwiesić do wyschnięcia. Albo, jeśli nie są zbyt zmaltretowane, po prostu zwilżyć spryskiwaczem do kwiatów.
Pomysły na składanie serwetek – wielkanocny zajączek
To absolutny hit sezonu. Zajączek złożony z serwetki może leżeć na talerzu z jajkiem w środku (wersja łatwiejsza do zrobienia) lub na nim stać (nieco trudniejsza). Jak zrobić zajączka z serwetki? Poniżej wideo z instrukcjami!
Kieszonka na sztućce złożona z serwetki
Elegancki sposób dekoracji świątecznego stołu. Są różne rodzaje kieszonek na sztućce, my prezentujemy najprostszą i naszym zdaniem najładniejszą:
Jak złożyć serwetkę w piramidkę?
Piramidka to jedna z najłatwiejszych form do złożenia z serwetki. A jaka ładna! Instrukcja krok po kroku:
Serce na talerzu – jak złożyć serwetkę, która wyrazi miłość?
Serwetka złożona w kształt serca do położenia na talerzu. Można ją ozdobić gałązką bukszpanu lub wiosennym kwiatkiem:
Korona – złóż serwetkę po królewsku!
To nieco bardziej skomplikowany wzór, ale mimo to nie jest trudny do wykonania. Zobacz, jak zrobić koronę z serwetki!
Serwetka złożona w kształt lilii
Jeśli masz nieco więcej czasu, możesz spróbować czegoś nieco bardziej skomplikowanego. Jak złożyć serwetkę w kształt kwiatu lilii? Oto przepis!
Gdzie na stole układamy serwetki?
Lucyna Ćwierciakiewiczowa, legendarna autorka książek kucharskich i znawczyni obyczajów przy stole i nie tylko, pouczała panie domu, że na talerzu „w trójkąt złożona i ustawiona serweta pod którą bułeczka i zgrabna kromka chleba pytlowego leżeć powinna”. (Kolęda dla gospodyń, 1877). Serwetki na pieczywo można złożyć w następujący sposób:
Sto lat później znawca etykiety Edward Pietkiewicz radził: „(...) jeśli przyjęcie rozpoczyna się od przystawki serwowanej z półmiska, to serwetki leżą na talerzu, na którym będzie nakładane to danie. Jeśli zaś posiłek zaczyna się od zupy, to serwetki kładzie się po lewej stronie nakrycia”.
Od tego czasu wiele się zmieniło, ale podstawowe zasady są niezmienne – tak jak to Ćwierciakiewiczowa i Pietkiewicz zalecali. Za to jeśli chodzi o formy i kolory – tu już panuje pełna dowolność, czyli co się komu podoba!