Prezes spółki Domikon: Od 20 lat budujemy domu energooszczędne. Wiemy, jak to robić
Studiował pan na Politechnice w Lublinie, a praktyki odbywał w Niemczech. Czy to miało wpływ na decyzję o stworzeniu własnej spółki, budującej energooszczędne domy w Polsce?
Oczywiście, tak. Studia na Politechnice w Lublinie oraz praktyki w Niemczech z pewnością wpłynęły na rozwój mojej wiedzy i doświadczenia związanego z projektowaniem, konstruowaniem oraz budową domów energooszczędnych.
20 lat temu ta technologia nie była jeszcze znana w Polsce, tak jak to jest obecnie. Istniało duże zapotrzebowanie na ekologiczne, energooszczędne domy, które są przyjazne dla środowiska i przynoszą oszczędności finansowe w dłuższej perspektywie. W tamtych czasach Polska jako kraj rozwijający się była bardzo interesującym rynkiem z dużym potencjałem rozwoju i pokaźną liczbą klientów indywidualnych; ten rynek cieszył się zainteresowaniem inwestorów.
Moja pasja do tworzenia innowacyjnych rozwiązań skłoniła mnie do założenia własnej spółki i pokazania tej technologii w naszym kraju. Był to również sposób na zrealizowanie marzeń i ambicji, stworzenie własnej marki i przyczynienie się do rozwoju branży budowlanej w Polsce.
Od 20 lat buduje pan domy energooszczędne. Skąd wziął się taki pomysł w czasach, gdy jeszcze niemal nikt nie myślał o oszczędzaniu energii w Polsce, bo była ona relatywnie tania?
Te domy charakteryzują się nie tylko wysoką energooszczędnością, ale mają jeszcze wiele innych zalet. Między innymi są budowane bardzo szybko – trzy miesiące do stanu deweloperskiego, a to daje dodatkowe korzyści. Oszczędzamy czas, który dziś jest bardzo cenny. Krótszy czas budowy oznacza, że klienci mogą szybciej wprowadzić się do swojego nowego domu i zacząć z niego korzystać. To przynosi oszczędności kosztów, ponieważ nie ma potrzeby wynajmowania mieszkań tymczasowych lub opłacania innych kosztów związanych z oczekiwaniem na zakończenie budowy.
Domikon buduje tak szybko domy, dlatego że są one prefabrykowane? Jakie jeszcze są korzyści z prefabrykacji?
Prefabrykacja w kontrolowanych warunkach fabrycznych pozwala na większą precyzję i lepszą jakość wykonania niż w przypadku budowy na placu budowy. Domy prefabrykowane są również bardziej energooszczędne niż tradycyjne domy, dzięki czemu mogą przynosić korzyści finansowe w postaci niższych rachunków za energię. Ponadto produkcja w kontrolowanych warunkach fabrycznych pozwala na zmniejszenie ilości odpadów i zużycia materiałów, co z kolei wpływa pozytywnie na środowisko.
Proces prefabrykacji pozwala na bardziej przewidywalne wyniki i minimalizuje ryzyko opóźnień w budowie, a to jest korzystne dla klientów i wykonawców.
Czym charakteryzuje się dom energooszczędny?
Dom energooszczędny charakteryzuje wysoka efektywność energetyczna, prefabrykowane, drewniane domy są dobrze izolowane i wyposażone w energooszczędne okna, co zapobiega utracie ciepła. Ponadto dom wybudowany z certyfikowanego drewna KVH nagrzewa się niewspółmiernie szybciej i to przy niewielkim zużyciu energii – zachowuje się jak termos. Jednak aby w pełni skorzystać z zalet niskiej bezwładności termicznej, dom musi być wykonany przez solidną firmę z doświadczeniem, która użyje materiałów wysokiej jakości, pochodzących od renomowanych firm, oraz połączy je bardzo precyzyjnie i profesjonalnie.
Właśnie po to, żeby wszystkie elementy były ze sobą połączone z milimetrową dokładnością, spółka Domikon przeniosła plac budowy do fabryki. Każdy element domu budowany jest na poziomych stołach, co pozwala uniknąć tworzenia się w przyszłości mostków termicznych i umożliwia zachowanie niskich tolerancji wymiarowych. To właśnie przez mostki termiczne, a więc miejsca, gdzie następuje wzmożona ucieczka cieplna, dom energooszczędny traci swoje parametry.
W spółce Domikon proces produkcji i projektowania jest stale poddawany testom i monitorowany przez zespół inżynierów i projektantów. Dlatego też nie ma prawa pojawić się nawet najmniejszy błąd.
Budownictwo ekologiczne musi być zaplanowane wieloaspektowo – ważny jest projekt, użyte materiały, zastosowana konstrukcja, instalacje. Liczy się także minimalizowanie negatywnych skutków dla środowiska. Dom wybudowany przez Domikon zużywa nawet trzy razy mniej energii w porównaniu do podobnego, wybudowanego w innym systemie.
Domikon zapewnia klientom kompleksową obsługę – co to znaczy?
Kompleksowa obsługa przy budowie domu to podejście, w którym oferujemy klientom szeroki zakres usług i rozwiązań ułatwiających proces budowy domu od początku do końca.
Obejmuje to między innymi:
1.Doradztwo i pomoc w wyborze projektu – specjaliści firmy pomagają klientom w wyborze projektu domu, który będzie odpowiadał ich potrzebom i oczekiwaniom.
2.Projektowanie i uzyskanie pozwolenia na budowę – firma zajmuje się kompleksowym projektowaniem domu oraz uzyskaniem wszystkich niezbędnych zezwoleń na budowę.
3.Budowa domu – firma wykonuje budowę domu od fundamentów po dach, przy czym korzysta z najlepszych materiałów i narzędzi, co gwarantuje wysoką jakość wykonania.
4.Wykończenie wnętrz – firma oferuje również pomoc w wyborze wykończenia wnętrz, a następnie wykonuje prace wykończeniowe.
5.Gwarancja jakości – firma oferuje gwarancję na wykonane prace oraz materiały, co daje klientom pewność, że ich dom będzie odpowiadał wysokim standardom jakościowym. W ten sposób Domikon zapewnia klientom kompleksową obsługę przy budowie domu, co oznacza, że klienci nie muszą szukać innych firm do wykonania poszczególnych prac, a cały proces budowy jest bardziej przejrzysty i kontrolowany.
Przychodzi klient do Domikonu i chce zbudować dom. Musi przynieść z sobą projekt takiego domu? A może zapewniacie klientom pomoc architekta? A co jeśli klient ma jakieś specjalne życzenia?
Klient nie musi przynosić projektu domu, jeśli nie posiada gotowego projektu. Domikon oferuje swoim klientom pomoc architekta w celu dobrania najlepszego projektu domu, który będzie odpowiadał ich potrzebom i oczekiwaniom. Nasi architekci mają duże doświadczenie w projektowaniu domów energooszczędnych i prefabrykowanych, dzięki czemu mogą doradzić klientom w kwestii wyboru najlepszego rozwiązania. Jako jedna z niewielu firm na polskim rynku mamy doświadczonych konstruktorów, inżynierów i specjalistów, którzy budują domy z tak szerokiej gamy projektów.
Jeśli klient ma jakieś specjalne życzenia co do projektu, to również jesteśmy w stanie je uwzględnić. Nasz zespół specjalistów zawsze stara się zrozumieć potrzeby i oczekiwania klienta, aby zaproponować najlepsze rozwiązania. Jeśli jednak klient ma już gotowy projekt domu, nasi specjaliści są w stanie go przeanalizować i doradzić w kwestii ewentualnych zmian lub modyfikacji, które pozwolą na jeszcze lepsze dostosowanie projektu do potrzeb klienta.
W każdym przypadku staramy się zapewnić klientom kompleksową i indywidualną obsługę, która pozwala na stworzenie domu idealnie dopasowanego do ich potrzeb i oczekiwań.
Domikon specjalizuje się w domach energooszczędnych. Czy wybudowanie takiego domu jest dla inżyniera budownictwa trudniejsze niż domu niespełniającego takich kryteriów?
Budowa domu energooszczędnego może wymagać większych umiejętności i doświadczenia niż budowa tradycyjnego domu niespełniającego takich kryteriów. Domikon specjalizuje się w budowie domów energooszczędnych i wykorzystuje innowacyjne rozwiązania, które pozwalają na uzyskanie wysokiej energooszczędności. Dlatego inżynierowie budownictwa pracujący w Domikonie muszą posiadać specjalistyczną wiedzę i umiejętności, aby zaprojektować i wybudować taki dom.
W przypadku domów energooszczędnych kluczowym aspektem jest projektowanie i dobór odpowiednich materiałów, które pozwolą na uzyskanie właściwego poziomu izolacji termicznej i szczelności domu. Wymaga to nie tylko zrozumienia właściwości różnych materiałów, w tym ich właściwości termicznych, ale także umiejętności w zakresie projektowania i kalkulacji warunków klimatycznych.
Dodatkowo w przypadku budowy domów energooszczędnych inżynierowie muszą mieć świadomość wpływu poszczególnych rozwiązań na zużycie energii, a także posiadać umiejętność dobierania instalacji i systemów grzewczych i wentylacyjnych, tak aby były one jak najbardziej energooszczędne i efektywne.
Chociaż budowa domu energooszczędnego może być bardziej wymagająca dla inżynierów budownictwa, to specjaliści pracujący w Domikonie mają odpowiednie doświadczenie i wiedzę, aby sprostać temu wyzwaniu.
Po co firmie takiej jak Domikon własny zakład produkcyjny? Co w nim powstaje?
Posiadanie własnego zakładu produkcyjnego pozwala naszej firmie na większą kontrolę nad procesem produkcji, a co za tym idzie – na lepszą jakość i terminowość wykonania zamówień. Własny zakład produkcyjny umożliwia także elastyczność w dostosowywaniu produkcji do indywidualnych potrzeb klientów.
W przypadku Domikonu we własnym zakładzie produkcyjnym powstają prefabrykowane elementy konstrukcyjne drewnianych domów energooszczędnych. Wszystkie elementy są wykonane z najwyższej jakości materiałów, zgodnie z indywidualnym projektem każdego klienta. W zakładzie produkcyjnym Domikonu wykorzystywane są zaawansowane technologie i narzędzia, co umożliwia szybką i dokładną produkcję prefabrykatów.
Posiadanie własnego zakładu produkcyjnego daje Domikonowi większą kontrolę nad procesem produkcji i pozwala na szybkie i efektywne dostarczenie prefabrykowanych elementów konstrukcyjnych na plac budowy. Wszystko to przekłada się na zadowolenie klientów i wysoką jakość wykonania budynków.
Jakie rozwiązania i materiały wykorzystuje Domikon w swoich domach? Dlaczego na przykład drewno sprowadzacie z Niemiec? To jakiś specjalny rodzaj drewna?
W swoich domach energooszczędnych Domikon wykorzystuje wiele innowacyjnych rozwiązań i wysokiej jakości materiałów. Drewno, które wykorzystywane jest w konstrukcjach Domikonu, to drewno klejone warstwowo (KVH). KVH to specjalnie wyselekcjonowane i odpowiednio suszone drewno, które jest klejone w warstwy o dużej wytrzymałości. Dzięki temu konstrukcje z KVH są stabilne, odporne na warunki atmosferyczne i trudne do uszkodzenia. Drewno KVH sprowadzane z Niemiec jest uznawane za jeden z najlepszych materiałów konstrukcyjnych na rynku. Wybór takiego materiału pozwala na budowę trwałych i stabilnych konstrukcji, które charakteryzują się wyjątkową izolacyjnością cieplną i akustyczną. Ponadto drewno KVH cechuje się wysoką trwałością i odpornością na szkodniki, co zapewnia długotrwałość i bezpieczeństwo budynków Domikonu.
Domikon stosuje także wełnę mineralną, która zapewnia doskonałą izolację termiczną i akustyczną, a jednocześnie jest przyjazna dla środowiska. W budynkach Domikonu wykorzystywane są również wysokiej jakości okna i drzwi z trzyszybowym pakietem termoizolacyjnym.
Domikon stosuje także system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, co pozwala na utrzymanie optymalnej jakości powietrza w pomieszczeniach i oszczędność energii.
Jak wiele energii można zaoszczędzić, budując do energooszczędny? Czy taki dom jest dużo droższy od „zwykłego”?
Budowa domu energooszczędnego pozwala na zaoszczędzenie znacznej ilości energii w porównaniu do tradycyjnych budynków. Szacuje się, że dom energooszczędny zużywa o około 80 proc. mniej energii na ogrzewanie niż dom o podobnej powierzchni, który nie spełnia standardów energooszczędności. Ponadto dzięki zastosowaniu energooszczędnych rozwiązań taki dom zużywa mniej energii elektrycznej na oświetlenie, wentylację i urządzenia gospodarstwa domowego.
Domy energooszczędne są droższe od tradycyjnych?
Budowa prefabrykowanego domu energooszczędnego wiąże się z podobnymi nakładami inwestycyjnymi jak domu w technologii tradycyjnej. Wpływ na to ma również czas budowy, o czym wspominałem wcześniej. Ale w perspektywie długoterminowej oszczędności na kosztach eksploatacji takiego domu mogą przewyższać koszty budowy. Dlatego też decyzja o budowie domu energooszczędnego powinna być rozpatrywana w długofalowej perspektywie, a nie tylko w kategoriach kosztów inwestycyjnych.
Domikon stosuje innowacyjne i sprawdzone technologie, co pozwala na uzyskanie bardzo dobrych wyników pod względem energooszczędności przy zachowaniu konkurencyjnych cen.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.