Dalie są już na to gotowe. Nie zwlekaj, zrób to teraz
O daliach (georiniach) zaczynamy myśleć już w marcu. By latem cieszyć się ich bajkowo kolorowymi kwiatami, powinniśmy opracować plan działania. Najpierw, mniej więcej w połowie marca wybieramy kilka przechowywanych przez zimę karp z bulwiastymi korzeniami, lub po prostu kupujemy je w sklepie. Sadzimy je w ziemi do roślin doniczkowych w niewielkich doniczkach o średnicy 13-15 cm. Następnie podlewamy je i wstawiamy do chłodnego, lecz dobrze oświetlonego pomieszczenia. Powinna w nim panować temperatura oscylująca około 10-12 stopni Celsjusza. Pamiętajmy, iż większe odmiany będą wymagały doniczek nieco większych, o średnicy ok. 20 cm. Jeśli nie jesteście pewni, jak wygląda dana odmiana, lepiej wybrać doniczkę większą.
Hartowanie dalii
Początek maja to czas, gdy możemy zacząć hartować dalie. Na czym polega hartowanie dalii? Wystawiamy dalie w doniczkach na zewnątrz. Tylko na dzień i tylko w osłonięte od wiatru miejsce. Na noc chowamy je z powrotem do pomieszczenia. Proces ten powinien trwać prawie cały miesiąc na południu, a ponad miesiąc, do połowy czerwca na północy. Teraz gdy wiosny bywają bardziej upalne, cały cykl można nieco przyspieszyć.
Przesadzanie dalii do gruntu
Po tym czasie, na przełomie maja i czerwca dalie wysadzamy z doniczek do gruntu, musimy być pewni, że nie będzie już przymrozków. W razie chłodniejszych nocy możemy osłonić rośliny na przykład gazetami. Karpy Dalii przed posadzeniem do gruntu dzielimy tak, by każda z nich miała po 2-3 pączki. Rośliny sadzimy co 50 cm mniejsze odmiany, a większe co metr.
Jak podlewać dalie?
W czasie upalnego lata dalie powinniśmy obficie podlewać. Specjaliści mówią, że każdej roślinie powinniśmy dostarczyć 9 litrów wody co drugi dzień. To ważne, zwłaszcza w okresie intensywnego kwitnienia w sierpniu i we wrześniu.
Odmiany dalii
Znanych jest bardzo wiele odmian dalii. Te o większych kwiatach dobrze wyglądają jedynie w swoim własnym towarzystwie lub w towarzystwie sobie podobnych. Odmiany o drobniejszych kwiatkach często zestawia się z innymi roślinami.
Co zrobić z daliami jesienią?
Dalie wykopujemy na zimę z gruntu. Robimy to ostrożnie, by nie uszkodzić karp: pędów i korzeni. Wykopane karpy pozostawiamy przez dzień na słońcu, by wyschły. Wyschnięte przenosimy do komórki na 10 dni, po czym dokładnie oczyszczamy karpy z gleby. Stare pędy przycinamy i odwracamy całość pędami do dołu, by cała woda odpłynęła i odparowała z rośliny.
Cieńsze korzenie wycinamy, całość zanurzamy w środku grzybobójczym i układamy w torfie w płytkiej skrzynce, którą powinniśmy zabezpieczyć siatką przed myszami.
Dalie możemy również przechowywać w ogrodzie. W tym celu wykopujemy dół o głębokości ok, 60 zm. Dno dołu wykładamy warstwą siana grubą na 30 cm. Na sianie układamy karpy korzeniami w dół, na to znów kładziemy warstwę słomy, przysypujemy ziemią i usypujemy niewielki kopczyk.