Sposób na upał w mieszkaniu. Wydasz kilka złotych, a odczujesz dużą ulgę
Koc ratunkowy to cienka folia, z jednej strony srebrna, z drugiej złota, używany jest w ratownictwie (powinien być też w każdej domowej i samochodowej apteczce). Założony srebrną stroną do zewnątrz nie dopuszcza do przegrzania chorego, a kiedy na wierzchu jest kolor złoty – zapobiega wychłodzeniu.
Inne nazwy to koc termiczny, folia NRC, folia termiczna, folia życia itp. Sama folia jest znana pod handlową nazwą Mylar. Ciekawostką jest to, że pierwotnie używano jej do produkcji cieniutkich błon filmowych, wykorzystywanych przez... szpiegów, a NASA produkowała z niej eksperymentalne satelity telekomunikacyjne.
Folię NRC można kupić w internecie, na stacjach benzynowych, w marketach budowlanych czy aptekach (w nich jest najdrożej). Ceny wahają się od kilku do kilkunastu złotych. Warto kupić kilka sztuk na zapas, bo koce termiczne łatwo się drą.
Jak założyć folię NRC na okno?
Należy to zrobić po zewnętrznej stronie okna, dzięki temu szyba się nie nagrzeje i nie przeniesie ciepła wgłąb mieszkania. A najlepiej – założyć folię i na zewnątrz i wewnątrz, pamiętając, by promienie słoneczne padały na srebrną powierzchnię.
Koce ratunkowe mają zwykle rozmiar 160 x 200 cm. Folię można przyciąć do odpowiedniego rozmiaru przed założeniem na okno (najlepiej ostrym nożykiem budowlanym, tzw. skalpelem, uprzednio podłożywszy pod nią tekturę) lub już po założeniu. Ale uwaga – trzeba to robić ostrożnie, bo folia łatwo się rozdziera.
Najprostszym sposobem mocowania jest taśma dwustronnie klejąca. Najpierw przyklejamy ją do ramy okiennej lub bezpośrednio na szybę – nie trzeba po obwodzie, wystarczy punktowo. Następnie zdejmujemy z niej ochronny plastik i przyklejamy folę NRC (po fali upałów taśmę trzeba natychmiast zdjąć, zostawiona na ramach okiennych czy szybach na dłużej może być trudna do usunięcia).
Drugi sposób założenia koca ratunkowego na okno jest nieco trudniejszy, ale pozwala na łatwe odsłanianie go, gdy upał nieco zelżeje (folia przyklejona do okna na stałe zaciemnia wnętrze). Z listewek należy zbić ramę odpowiadającą wielkości ramie okiennej i do niej przykleić folię. Tak przygotowany panel mocujemy do okna za pomocą taśmy klejącej z dwustronnym rzepem.