W sam raz na upalne lato. Kwitnie aż do października, ślicznie pachnie i naprawdę szybko się rozrasta. A do tego lubi słońce!
W latach 70. XX wieku można ją było spotkać w każdym ogródku w mieście, miasteczku i na wsi. Smagliczki sadzono głównie wzdłuż ścieżek i chodników, a także w skalnych ogródkach, na które panowała wówczas szalona wprost moda. Z prawdziwą radością odnotowaliśmy ponowny wzrost ich popularności. Smagliczka jest rośliną miododajną, wabi pszczoły i motyle.
Jak wygląda smagliczka nadmorska?
Smagliczka nadmorska (Lobularia maritima) to roślinka jednoroczna osiągająca od 6 do 30 centymetrów wysokości. Należy do rodziny kapustowatych (podobnie jak laki kwitnące). Ma zwarty pokrój i dużo lancetowatych, wąskich listków. Kwitnie bardzo obficie i na tym polega jej największy urok! Kwiatuszki o czterech płatkach zebrane są w grona. Są intensywnie pachnące, białe, różowe lub fioletowe. Kwitnie od maja do... No właśnie, nominalnie kwietnie do sierpnia, lecz odpowiednio pielęgnowana wytrzyma nawet do października.
Podobnie jest z jednorocznością tej rośliny. Niby smagliczka jest jednoroczna, ale w umiarkowanym klimacie, odpowiednio pielęgnowana może być rośliną kilkuletnią.
Jak uprawiać smagliczkę nadmorską?
Smagliczka nadmorska na szczęście nie jest zbyt wymagająca. Lubi glebę piaszczysto-gliniastą, nie musi być szczególnie żyzna. Jeśli mamy w ogrodzie inne podłoże, smagliczka też da radę! Woli stanowiska słoneczne niż cieniste i półcieniste. Gdy upał i susza doskwiera, musimy ją regularnie podlewać.
Smagliczkę wysiewamy do gruntu w kwietniu. Wysiewamy ją w rzędach co 15 cm, odległości pomiędzy roślinkami nie powinny być mniejsze niż 5 centymetrów. Kwiatów spodziewamy się po ok. 2 miesiącach. Możemy także kupić sadzonki smagliczki. To jedne z tańszych roślinek.
Gdy roślinka przekwitnie, można ją podciąć, jesienią znów zakwitnie. Smagliczki nie trzeba specjalnie nawozić. Możemy odżywić roślinę po letnim cięciu nawozem z dużą ilością potasu, by pobudzić ją do jesiennego kwitnienia.
Gdzie sadzić smagliczkę nadmorską?
Smagliczka to klasyczna roślina okrywowa, ponieważ jest stosunkowo niska i ładnie się płoży. Komponuje się z innymi roślinami kwitnącymi. Bez problemu zarasta duże powierzchnie, tworząc słodko pachnące dywany lub kępy. Sadzi się ją na rabatach z innymi roślinami jednorocznymi lub bylinami. Dobra wiadomość dla posiadaczy balkonów: nadaje się do uprawy w donicach i skrzynkach. Zwłaszcza odmiany smagliczki wiszącej. Ponieważ rosną błyskawicznie, można ją bez obaw ciąć i formować.