Skrzydłokwiat nie kwitnie? Domowa odżywka pomoże
Problem z kwitnieniem skrzydłokwiatów mają także ogrodnicy z doświadczeniem w uprawie kwiatów doniczkowych. Przeanalizowaliśmy powody, z powodu których skrzydłokwiaty mogą zaprzestać kwitnienia oraz zdobyliśmy przepis na odżywkę, która temu skutecznie zaradzi.
Skrzydłokwiat nie kwitnie – najczęściej spotykane powody
Do najczęściej wymienianych powodów braku kwitnienia skrzydłokwiatu zalicza się:
- Nieodpowiednie oświetlenie,
- nadmiar wilgoci,
- zbyt suche podłoże,
- zbyt wysoka temperatura,
- zbyt niska temperatura,
- Pozostawianie zwiędłych liści i kwiatów na roślinie,
- zaniechanie zraszania rośliny.
Przypomnijmy więc, jakie warunki powinniśmy zapewnić tej roślinie, by dobrze się rozwijała i regularnie kwitła.
Warunki uprawy skrzydłokwiatów
Skrzydłokwiat preferuje stanowisko jasne i półcień. Nie może być narażony na działanie bezpośrednich promieni słonecznych, które mogłyby uszkodzić delikatne, dekoracyjne liście. Lubi, gdy jest ciepło i wilgotno. Gleba powinna być przepuszczalna, próchniczna i żyzna o odczynie delikatnie kwaśnym.
Latem utrzymujemy umiarkowaną wilgotność podłoża i od czasu do czasu zraszamy miękką wodą o temperaturze pokojowej. Zimą podlewanie skrzydłokwiatu wykonujemy nieco rzadziej. W okresie letnim priorytetem jest zapewnienie roślinie wilgotnego podłoża. Roślinę należy podlewać raz na 2-3 dni, gdy wierzchnia warstwa ziemi w doniczce przeschnie. Co istotne, raz na miesiąc odkurzamy liście skrzydłokwiatu. Regularnie usuwamy zwiędłe liście i przekwitłe kwiatostany, by zaoszczędzić roślinie wysiłku związanego z zawiązywaniem nasion. Lepiej, by energię wykorzystała na wypuszczenie nowych kwiatów i liści.
Domowy nawóz, który pobudzi skrzydłokwiat do kwitnienia
Do skrzydłokwiatów poleca się dwa domowe nawozy. Pierwszy z nich zrobimy z żelatyny, która dostarczy roślinie azotu niezbędnego do prawidłowego wzrostu. W szklance wody (ciepłej) rozpuszczamy łyżeczkę żelatyny, wystudzamy i rozcieńczamy roztwór litrem wody. Podlewamy tym specyfikiem skrzydłokwiat raz w miesiącu.
Drugim sposobem na nawożenie skrzydłokwiatu i pobudzenie go do kwitnienia jest zastosowanie nawozu z fusów z kawy. Możemy to spokojnie zrobić, ponieważ skrzydłokwiat preferuje kwaśne pH gleby. Wystarczy, że rozsypiemy fusy z kawy w doniczce na wierzch podłoża, pod roślinę. Nawóz z fusów kawy przygotować można na różne sposoby, sprawdzi się także przy nawożeniu rododendronów oraz innych roślin kwasolubnych. Dostarcza roślinom fosfor, magnez, potas i azot.