Zielistka – jaka ziemia jest dla niej dobra i dlaczego nie lubi, by sadzić ją zbyt głęboko?
Zielistka Sternberga (Chlorophytum comosum) jest popularną rośliną doniczkową o długich sprężystych liściach ozdobionych jedną lub dwiema białymi pręgami. Zielistka zniesie prawie wszystko, żeby jednak wyglądała ładnie i zdrowo, a jej pokrój był gęsty należy ją często dzielić (w ten sposób możemy zrobić nowe sadzonki zielistki) oraz przesadzać (młode zielistki dwa razy do roku, starsze raz). Zawsze do dużej donicy, ale nie zagłębiając rośliny zanadto w ziemię. Jak prawidłowo sadzić i rozsadzać zielistkę, a także w jaki sposób ją podlewać? Przeczytajcie!
Zielistka – jaką ziemię lubi i dlaczego nie powinno się jej sadzić głęboko?
Zielistka nie ma dużych wymagań jeśli chodzi o samo podłoże, za to należy spełnić kilka jej oczekiwań dotyczących sposobu umieszczenia rośliny w doniczce.
- Uniwersalna ziemia do kwiatków sprawdzi się w przypadku zielistki znakomicie, można ją zmieszać z ziemią kompostową i odrobiną perlitu ogrodniczego, a na dno donicy wrzucić sporo drenażu, żeby korzenie nie stały w wodzie.
- Zielistkę sadzimy płytko – włożona do ziemi zbyt głęboko zacznie gnić od korzeni. Zielistka ma dużo korzeni, dlatego woda wlewana od góry szybko przez nie przepływa i zbiera się na dnie donicy.
- Jaka doniczka jest odpowiednia dla zielistki? Zielistkę sadzimy do dużej donicy – przy przesadzaniu zawsze do większej niż poprzednia, ponieważ roślina wytwarza sporo korzeni. Dobrze ją uprawiać w tradycyjnej doniczce z podstawką. Po podlaniu woda przepłynie przez bryłę korzeniową i wleje się do podstawki. Zostawmy ją tam na kwadrans, a potem nadmiar wylejmy. Zielistkę można też podlewać, wstawiając ją raz na dwa tygodnie do miski z wodą (na pół godziny), w ten sposób korzenie same wciągną tyle wody, ile im potrzeba.
- Zielistkę podlewamy dopiero wtedy, gdy ziemia w doniczce całkiem wyschnie. Przelanie może jej zaszkodzić, natomiast przesuszenie przetrwa bez problemu, a nawet pobudzi ją ono do wytwarzania rozmnóżek na rozłogach.
- Zielistkę lepiej myć pod prysznicem (jeśli to możliwe rozproszonym i niezbyt mocnym strumieniem) niż wycierać szmatką – jej liście są kruche i łatwo się łamią. Przeczytaj także, jak odkurzyć kwiaty, by nie zrobić im krzywdy.
Zielistkę najlepiej postawić w cieniu
Zielistka jest co prawda odporna, a w czasach PRL stała na co drugim szkolnym parapecie, często wystawiona na ostre słońce, ale to nie jest dla niej najlepsze stanowisko. Gdzie będzie rozwijała się najładniej? W pomieszczeniu, w którym jest delikatnie rozproszone światło, a nawet w zupełnym cieniu – to dlatego zielistka jest jedną z roślin polecanych do łazienek.
Zielistka – czy nadaje się na balkon i do ogrodu?
Zielistkę można też wystawiać na balkon i taras, a nawet sadzić do gruntu jako roślinę jednoroczną – wytrzymuje niskie temperatury aż do minus dwóch stopni Celsjusza. Na zewnątrz powinna mieć stanowisko zacienione, osłonięte od wiatru. Uwaga na koty – zielistka nie jest dla nich trująca, co więcej – zawiera substancję podobną do tej, która jest w kocimiętce. Jeśli więc sadzimy zielistkę w ogrodzie, trzeba się liczyć z tym, że może zwabić wszystkie mruczki z okolicy, które lubią ją podgryzać, bywa też, że kładą się na roślinie, która ma wyjątkowo kruche liście.