Czy tuje można przycinać jesienią?
Wśród zaleceń dotyczących cięcia tui pojawia się często wskazówka, żeby nie przycinać ich jesienią. To prawda, ale dotyczy drastycznego cięcia, np. zagęszczającego czy odmładzającego (dowiedz się, jak odmłodzić stare tuje). Chodzi o to, żeby roślina ogołocona z zielonych części nie przemarzła, gdy temperatury spadną poniżej zera. Ale nic się tujom nie stanie, jeśli na początku jesieni lekko je przystrzyżemy.
Przycinanie tui – ostatnie w sezonie
We wrześniu, podczas porządkowania ogrodu można jeszcze przyciąć tuje, by nadać im kształt (przy sprzyjających prognozach pogody, i tak zdążą przed przymrozkami odbić na dwa do czterech centymetrów). Takie przycięcie sprawi, że ogród będzie wyglądał schludnie do końca roku, a wiosną będzie mniej pracy przy pielęgnacji roślin. Odciążone tuje szybciej też „wystartują”, gdy tylko zrobi się cieplej.
Dlaczego tuje brązowieją jesienią?
Przy okazji warto też przeczyścić tuje w środku – usunąć suche i zbrązowiałe fragmenty, które mogłyby zacząć gnić i stać się siedliskiem grzybów. Poza tym, dzięki temu zwiększy się przewiewność rośliny, co przy zwiększonych opadach deszczu, pozwoli jej szybciej wysychać.
Gałązki tui żyją od dwóch do siedmiu lat, po tym czasie zaczynają zamierać, co objawia się brązowieniem i opadaniem gałązek. Zrudziałych gałązek jest najwięcej wewnątrz rośliny, tam gdzie są najstarsze jej części, a dodatkowo – mało światła. Proces ten nasila się się wczesną jesienią, gdy tuja zaczyna przygotowywać się do przetrwania zimy. Co robić z brązowymi gałązkami? Najlepiej je usunąć. Można to zrobić na dwa sposoby:
- Ręcznie, ale koniecznie w rękawicach ochronnych, bo zawarty w roślinie tujon podrażnia skórę. Należy tuję oskubać ze zbrązowiałych gałązek – to trochę pracochłonne.
- Można też złapać za pień i mocno potrząsnąć, wtedy obumarłe gałązki same odpadną, wystarczy je tylko zgrabić spod krzewu i wyściółkować korą. Jest to szybsza metoda, ale uwaga na ptaki – choć nie przepadają za tujami, może się jednak zdarzyć, że któryś w nich jednak zamieszkuje. Lepiej wcześniej sprawdzić, czy tuja nie ma lokatora.