Blat kuchenny z granitu – jak go czyścić i pielęgnować
Zastosowanie granitu w architekturze wnętrz jest bardzo szerokie. Nic dziwnego, bo to kamień, który odpowiednio zaimpregnowany nadaje się nie tylko na kuchenne blaty, lecz również blaty łazienkowe, gzymsy kominkowe, płytki podłogowe i okładziny ścian. O jego popularności decyduje nie tylko mnogość kolorów i wzorów, lecz również fakt, że jest naturalnie odporny na rozwój bakterii (stąd częste jego użycie w kuchniach i łazienkach).
Czyszczenie granitu – czego będziecie potrzebowali?
Oto lista rzeczy, których będziecie potrzebować do wyczyszczenia granitowych powierzchni w domu. Nie musicie wydawać pieniędzy na specjalistyczne środki. Bez obaw, prawdopodobnie większość tych rzeczy już macie.
- 1-2 ściereczki z mikrofibry
- butelka ze spryskiwaczem
- niewielka miska
- mop z mikrofibry plus wiadro
- butelka płynu do mycia naczyń
- alkohol izopropylowy (do nacierania)
- soda oczyszczona
- nadtlenek wodoru
- folia spożywcza
- taśma maskująca
- olej roślinny
Codzienna pielęgnacja granitu
Blaty granitowe w kuchniach i łazienkach wymagają codziennej pielęgnacji. Zapobiega ona powstawaniom plam i chroni impregnat, który pokrywa naturalny kamień. Pamiętajmy, by podłogi granitowe odkurzać regularnie, by zapobiec powstawaniu zarysowań. Uwaga! Silne środki czyszczące do łazienki, amoniak, proszki do szorowania i wybielacze chlorowe mogą uszkodzić szczeliwo i wykończenie granitu. Natomiast kwaśny ocet i sok z cytryny zmatowią powierzchnię kamienia.
Nie zwlekaj z wycieraniem rozlanych na kuchenny blat cieczy. Szczególnie kwaśne potrawy, takie jak pikle, keczup mogą uszkodzić wykończenie granitowego blatu.
Zrób domowy roztwór do czyszczenia granitu. W butelce ze spryskiwaczem wymieszaj 4 szklanki wody i 1 łyżeczkę płynu do mycia naczyń. Do mycia podłóg granitowych sporządź podwójną ilość roztworu.
Spryskaj i wytrzyj. Spryskaj blaty roztworem wody i płynu do mycia naczyń – nie zapomnij wyczyścić urządzeń znajdujących się pod blatem. Wytrzyj ściereczką z mikrofibry i pozostaw blaty do wyschnięcia.
Odkurzaj podłogi granitowe. Podłogi granitowe należy często odkurzać, aby usunąć piasek, który może ją porysować. Mopuj podłogę na mokro co tydzień lub w razie doraźnej potrzeby.
Jak często czyścić granit?
Granitowe blaty kuchenne należy czyścić po każdym przygotowaniu posiłku, aby usunąć rozlane ciecze, resztki jedzenia i zabezpieczyć wykończenie szczeliwa. Blaty łazienkowe należy przecierać po każdym użyciu i dokładnie czyścić co tydzień. Podłogi granitowe natomiast należy codziennie zamiatać lub odkurzać i czyścić co tydzień roztworem wody i płynu do mycia naczyń.
Jak usunąć tłuste plamy z granitowego blatu
Nawet przy codziennym czyszczeniu blaty mogą stać się lepkie od tłuszczu i mogą pojawić się na nich plamy. Poniżej przedstawimy domowe metody skutecznego się ich pozbycia.
Usuwanie tłuszczu z granitu. Zmieszaj roztwór czyszczący składający się z 1 szklanki zimnej wody i 1 szklanki alkoholu izopropylowego w butelce ze sprayem. Lekko spryskaj granit i wytrzyj ściereczką z mikrofibry. Pozostaw do wyschnięcia.
Pozbywanie się plam z granitowego blatu – skuteczna pasta domowej roboty. Aby usunąć przebarwienia z czerwonego wina lub kolorowych napojów, użyj pasty do usuwania plam. Jak ją zrobić? To bardzo proste.
- W małej misce wymieszaj 1/2 szklanki sody oczyszczonej i 1/2 łyżeczki nadtlenku wodoru.
- Rozprowadź pastę o grubości około 1/4 cala na plamie i przykryj folią.
- Przyklej krawędzie plastikowej folii, aby utrzymać ją na miejscu.
- Pozostaw mieszaninę na plamie na 24 godziny.
- Zdejmij plastikową folię i poczekaj, aż mieszanina całkowicie wyschnie, a następnie wytrzyj.
- Powtarzaj w razie potrzeby do zniknięcia plamy.
Matowy blat z granitu – jak przywrócić mu dawny blask
Jeśli nasz granitowy blask zrobił się matowy, jest prosty domowy sposób na przywrócenie mu połysku. Wystarczy nałożyć kilka kropli oleju roślinnego na ściereczkę z mikrofibry, a następnie przetrzeć blat. Druga, czystą ściereczką blat polerujemy. Metody tej nigdy nie stosujcie przy polerowaniu podłóg z granitu, ponieważ ich powierzchnia stanie się bardzo śliska.
Granitowe blaty kuchenne – domowe sposoby na utrzymanie ich w idealnym stanie
Kamienny blat wymaga nie tylko codziennej pielęgnacji, lecz także wyrobienia w sobie nawyków, które pomogą utrzymać go w idealnym stanie przez długie lata użytkowana. Pamiętaj więc, by:
- Podczas siekania lub krojenia żywności zawsze używaj deski do krojenia, aby zapobiec zarysowaniu granitu.
- Nie kładź bezpośrednio na granitowym blacie mrożonek i gorących naczyń. Zawsze używaj stosownych podkładek.
- Nie siadaj na kuchennym blacie, nie wchodź również na niego na przykład by dostać się do górnych szafek kuchennych.
- Impregnację kamienia powinno się wykonywać co kilka lat, w zależności od nasilenia jego użytkowania. Można ją wykonać samodzielnie lub zlecić firmie, która blat nam montowała.