Plamy z kawy i herbaty. Jak je usunąć z mebli, dywanów i tkanin?
Plamy z kawy są trudniejsze do usunięcia, jeśli kawa była z mleczkiem lub śmietanką – tłuszcz utrwala plamy. Jednak bez względu na to, jaki rodzaj napoju z garbnikami się rozlał, ważne jest, żeby jak najszybciej zadziałać, wtedy są większe szanse na dokładne usunięcie plamy.
Plamy z kawy i herbaty – tego NIE rób!
Pewne rzeczy robi się odruchowo, dlatego dlatego na początku piszemy o tym, czego nie robić:
- Na plamy z kawy i herbaty nigdy nie używaj naturalnego mydła w kostce ani płatków mydlanych, bo zamiast pomóc, mogą sprawić, że plamy będą trudniejsze do usunięcia.
- Nie trzyj plam, tylko narobisz sobie kłopotów!
- Nie używaj ciepłej wody, a już w żadnym wypadku parownicy. Wysokie temperatury utrwalają plamy.
Plamy z kawy i herbaty – jak je usunąć z sofy i dywanu?
Pierwszym krokiem przy czyszczeniu świeżych plam (tu nie ma znaczenia, z jakiego powodu powstały), jest delikatne osuszenie powierzchni. Należy przyłożyć na zabrudzone miejsce chłonny ręcznik papierowy i docisnąć (bez pocierania). Zmieniaj często ręcznik na czysty, żeby nie rozmazać plamy na większy obszar.
Teraz czas na sporządzenie środka czyszczącego:
- 2 łyżeczki płynu do mycia naczyń rozmieszaj dobrze w dwóch szklankach letniej wody.
- Zanurz w roztworze czystą białą szmatkę, gąbkę lub szczotkę z miękkim włosiem.
- Pracuj od zewnętrznej krawędzi plamy w kierunku jej środka, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się brudu, wprowadź roztwór czyszczący w plamę.
- Wytrzyj czyszczone miejsce suchą szmatką, aby wchłonąć roztwór czyszczący, który został na wierzchu.
- Często zmieniaj lub płucz szmatkę, żeby nie rozmazać plamy.
- Zanurz czystą szmatkę w czystej wodzie, aby „spłukać” plamę. Jest to szczególnie ważne, ponieważ resztki mydła pozostawione na dywanie lub tapicerce będą przyciągać brud.
- Pozostaw plamę do wyschnięcia na powietrzu, z dala od bezpośredniego źródła ciepła. Nie przyspieszaj procesu wysychania żelazkiem, suszarką do włosów itp. Możesz ewentualnie postawić obok wiatrak.
Plamy z kawy i herbaty – metoda z wybielaczem tlenowym
Wybielacze tlenowe są łagodniejsze od chlorowych, ale i tak zalecamy sięganie po nie w drugiej kolejności, jeśli płyn do naczyń nie poskutkuje. Sprawdzają się zwłaszcza w przypadku starych plam, które zdążyły już wniknąć głęboko we włókna i wyschnąć lub plam z kawy zawierającej śmietankę.
- Zmieszaj wybielacz tlenowy z zimną wodą zgodnie z zaleceniami na etykiecie.
- Zanurz czystą szmatkę w roztworze i zaczynając od zewnętrznej krawędzi plamy w kierunku środka, nałóż roztwór na dywan lub tapicerkę. Nie należy nadmiernie nawilżać powierzchni!
- Pozostaw roztwór na plamie przez co najmniej 30 minut, a następnie wytrzyj suchą szmatką.
- Użyj wilgotnej gąbki, żeby jak „wypłukać” plamę.
- Susz na powietrzu, jeśli to możliwe lub postaw obok i włącz wentylator. Nie przyspieszaj suszenia suszarką do włosów itp.
Plamy z kawy i herbaty – środki ostrożności
- Przetestuj wybraną metodę na niewidocznym fragmencie dywanu lub tapicerki.
- Nie mocz powierzchni z jedwabiu lub vintage, lepiej je osuszyć, a następnie oddać do specjalistycznego czyszczenia. Na jedwabiu zostają plamy rozległe plamy z wody!
- W przypadku tapicerek staraj się pracować powierzchniowo, żeby nie wprowadzić nadmiaru wilgoci w poduchy, ponieważ może to spowodować rozwój pleśni.