Nie wyrzucaj popiołu z kominka. Wykorzystaj go w ogrodzie
Bardzo wiele kuchennych odpadków ma praktyczne zastosowanie w ogrodzie. Ci, którzy o tym wiedzą, nawożą swoje uprawy własnoręcznie zrobionym kompostem, wzmacniają rośliny skorupkami jajek, skórkami bananów albo stosują kompostowanie bezpośrednie. W niniejszym artykule przypomnimy, jak szerokie zastosowanie w ogrodzie ma jeszcze jeden kuchenny odpad – popiół. Jesień to najlepszy czas, by przypomnieć sobie, że popiołu nie warto wyrzucać. Właśnie nadeszły chłodniejsze dni i produkujemy go w naszych gospodarstwach domowych coraz więcej. Pamiętajmy, że najlepszy popiół do ogrodu, to ten, który powstaje na skutek spalonego drewna.
Popiół drzewny to wiele korzyści w ogrodzie
Popiołu powstałego ze spalenia drewna nie należy wyrzucać. Można go z powodzeniem wykorzystać do użyźnienia podłoża w ogrodzie. Przed rozrzuceniem na grządkach, powinniśmy go oczywiście wystudzić. Możemy go również przechować i wykorzystać, gdy zajdzie stosowna okazja. Wystudzony popiół przechowujemy w plastikowej torbie albo w zamykanym kuble. Warunek – popiół przechowujemy w suchym miejscu.
Popiół z ogniska lub z kominka znakomicie nadaje się także na pryzmę kompostową. Przyspiesza on procesy rozkładu. Poza tym zawiera potas i inne cenne substancje odżywcze.
Składniki odżywcze z popiołu
W popiele znajdziemy składniki odżywcze, które w pozytywny sposób wpłyną na uprawę roślin. Popiół drzewny z ogniska, kominka, pieca lub kozy zawiera 10 procent potasu i innych składników odżywczych.
Popiół drzewny pod jakie rośliny najlepiej stosować? W szczególności polecany jest do nawożenia krzewów owocowych. Pamiętajmy, że właściwości takie ma jedynie popiół ze spalonego drewna. Ten powstały ze spalenia węgla lub koksu może mieć w sobie szkodliwe substancje, które spowodują uszkodzenie roślin.
Popiół – patent na ślimaki
Pisaliśmy już o tym latem, przy okazji pojawienia się plagi ślimaków w naszych ogrodach. Popiół rozsypany wokół roślin, które ślimaki sobie upatrzyły (na przykład hosty), stanowi skuteczną barierę. Ślimaki po prostu nie przejdą przez krąg usypany z popiołu. Poruszanie się po takim podłożu nie jest dla nich komfortowe.
Popiół z korą – skuteczna ochrona upraw przed mrozem
Popiół zmieszany z korą jest bardzo skuteczną metodą na ochronę wrażliwych gatunków roślin przed mrozem. Mieszamy gruby popiół i sproszkowaną korę, po czym podsypujemy tą mieszanką rośliny wrażliwe na mróz. Pod takim kopczykiem część podziemna rośliny będzie skutecznie chroniona przed niskimi temperaturami. Popiół przy okazji wzmocni roślinę.