Zamiast chloru do dezynfekcji sięgnij po naturalny olejek, który zabija zarazki
Olejek sosnowy, nazywany także olejkiem z orzeszków piniowych, otrzymuje się z igieł i kory sosny zwyczajnej (Pinus sylvestris). Ma silny i orzeźwiający zapach, przez specjalistów od aromaterapii określany jako suchy. Doskonale komponuje się z olejkami cytrusowymi i eukaliptusowym. Ma właściwości bakteriobójcze, grzybobójcze. Eliminuje (a nie tylko maskuje) brzydkie zapachy, ułatwia oddychanie, dodaje energii i poprawia koncentrację. Z powodzeniem zastępuje lub ogranicza użycie silnych środków chemicznych, nawet tych na bazie chloru.
Olejek sosnowy odświeża powietrze
Olejek sosnowy jest naturalnym odświeżaczem powietrza – eliminuje bakterie i drobnoustroje oraz neutralizuje toksyny. Kiedy któryś z domowników choruje lub istnieje ryzyko infekcji, warto rozpylać w powietrzu olejek sosnowy zmieszany z wodą (kilkanaście kropli na pół litra, przed użyciem wstrząsnąć). Można także spryskiwać meble, blaty, pościel itp.
Innym sposobem na odświeżanie powietrza za pomocą olejku sosnowego jest nasączenie nim wacików i rozkładanie ich w różnych miejscach, np. na półce w łazience, w szufladach z ubraniami, na dnie kosza na śmieci, w szafce z butami itp.
Jeśli macie kominek, na pół godziny przed rozpaleniem skropcie drewno olejkiem sosnowym, zapach będzie obłędny. Można dodać kilka kropel olejku sandałowego lub goździkowego.
Przypalony garnek? Użyj olejku sosnowego
Dodając kilka kropli olejku sosnowego do sody oczyszczonej, uzyskasz pastę czyszczącą, która sprawdza się do mycia lekko przypalonych garnków i patelni, a także do czyszczenia innych powierzchni z metalu, np. zlewozmywaka czy kuchenki.
Olejek sosnowy do mycia luster i szkła
To mój ulubiony sposób wykorzystania olejku sosnowego! Żeby wyczyścić lustro, umyć szkło w witrynie lub okno wystarczy zmieszać biały ocet z kilkoma kroplami olejku, spryskać mieszaniną powierzchnię i przetrzeć papierowym ręcznikiem. Nie będzie ani jednej smugi!
Płukanie prania w olejku sosnowym
Olejek sosnowy dodaję też do białego octu, którego używam do płukania tkanin w pralce. Ma ładny zapach, odświeża i dezynfekuje. Gdyby ubrania miały ślady pleśni (na przykład w wyniku niewłaściwego przechowywania po sezonie), taka mikstura pomogłaby je usunąć – olejek sosnowy zabija zarodniki pleśni i grzybów.
Dywan nieładnie pachnie? Odśwież go olejkiem sosnowym
Dywan zalatujący stęchlizną warto wyprać w wodzie z dodatkiem olejku sosnowego – zabije zarodniki pleśni odpowiedzialnej za przykry zapach. Doskonale zdezynfekuje również zabrudzenia miejscowe, np. plamy z moczu. Proporcje – 20 kropli na wiadro.
Do codziennego odświeżania dywanu wystarczy spryskiwanie go wodą z olejkiem sosnowym z tej samej butelki, której używamy do poprawienia jakości powietrza w pomieszczeniu.
Środek do mycia podłóg. Prosty przepis z olejkiem sosnowym
Żeby wyczyścić i zdezynfekować podłogi, również drewniane, wystarczy zamiast środków chemicznych dodać do wiadra z wodą pół szklanki octu i 10 kropli olejku sosnowego, następnie umyć i spłukać.