Fikus ma brązowe liście? Musisz działać szybko, inaczej umrze!
Fikus lirolistny, figowiec dębolistny, figa dębolistna to jedna i ta sama roślina doniczkowa, której naukowa nazwa brzmi Ficus lyrata. Pospolite zawdzięcza kształtowi liści – jednym przypomina liść dębu, innym kojarzy się z instrumentem muzycznym. I to właśnie dekoracyjne liście sprawiły, że roślina stała się tak popularna. Problem w tym, że jest dość wrażliwa, a pierwsze oznaki, że coś z nią jest nie tak widać na liściach. Najczęstszym źródłem poważnych problemów jest nadmierne podlewanie, które prowadzi do zgnilizny korzeni.
Jak rozpoznać zgniliznę korzeni fikusa, patrząc na liście?
Liście fikusa lirolistnego, którego dotknęła zgnilizna korzeni zmieniają się w określony sposób:
- brązowe plamy są ciemnobrązowe i nierównomierne,
- rozmieszczone są najczęściej między nerwami i na krawędziach liści, zaczynając od czubka,
- plamy pojawiają się najpierw na najstarszych, czyli dolnych liściach, a potem na młodszych.
- zainfekowane liście opadają.
Inne oznaki zgnilizny korzeni fikusa
Kiedy zobaczysz, że liście fikusa przebarwiają się w powyższy sposób, powąchaj podłoże. Jeśli gleba zalatuje zgnilizną, diagnoza jest oczywista. Żeby się ostatecznie przekonać, wyjmij roślinę z doniczki – zdrowe korzenie to plątanina białych i jędrnych pędów głównych otoczonych małymi, również jasnymi „włoskami”. Kiedy gniją, robią się ciemne, oślizłe i papkowate. Czasami na korzeniach pojawia się też skorupka, która odpada po lekkim dotknięciu.
Dlaczego fikusowi gniją korzenie?
Najczęstszymi powodami gnicia korzeni fikusa są nadmierne podlewanie oraz nieodpowiednia doniczka (bez otworu drenażowego). Mokra gleba utrudnia lub uniemożliwia wymianę tlenową i przyswajanie składników odżywczych. Roślina słabnie i staje się łatwym łupem dla grzybów, które błyskawicznie rozmnażają się w wilgotnym podłożu.
Jak uratować fikusa, któremu gniją korzenie?
Wyjmij fikusa z doniczki i opłucz ziemię – i tak jest do całkowitej wymiany, a dzięki temu system korzeniowy będzie lepiej widoczny. Zainfekowane korzenie usuń (zawsze używaj zdezynfekowanych narzędzi). Nie zostawiaj lekko brązowych – wszystkie dotknięte chorobą muszą zniknąć, inaczej problem szybko wróci. Zostaw bryłę korzeniową na wierzchu na jakieś dwie godziny, żeby przeschła. Zainfekowane liście usuń – nie odzyskają formy, a tylko obciążają roślinę. Jeśli zgnilizna jest zaawansowana, warto odciąć także do jednej trzeciej łodygi.
Doniczkę umyj i wysterylizuj lub przygotuj nową – koniecznie musi mieć otwór drenażowy. Jestem zwolenniczką tradycyjnych doniczek z podstawkami, ponieważ pozwalają na bieżąco kontrolować stan roślin. W osłonkach często stoi woda i przy większej liczbie kwiatów w mieszkaniu, łatwo przeoczyć, że zaczyna dziać się coś złego.
Posadź fikusa w świeżym, dobrze przepuszczalnym podłożu – zamiast warstwy drenażowej na dnie, mieszam keramzyt z glebą. Postaw fikusa w jasnym, ale nie bezpośrednio nasłonecznionym miejscu, i pilnie obserwuj. Regeneracja zajmie co najmniej kilka tygodni, więc się nie denerwuj, że fikus natychmiast nie odżywa. I od tej pory nie podlewaj go nadmiernie! Dowiedz się, czym odżywiać fikusa, żeby rósł szybko i dorodnie.