Przy okazji śniadania, zrób odżywkę do roślin doniczkowych. Zamiokulkas ją pokocha!
Jesień i zima to szczególnie trudny dla roślin doniczkowych czas. Są osłabione deficytami naturalnego światła oraz niską wilgotnością powietrza w domu spowodowaną centralnym ogrzewaniem. Bardzo często w tym właśnie okresie obserwujemy żółknące liście roślin (tak zdarza się w przypadku zamiokulkasów) oraz wstrzymanie kwitnienia, jak to bywa u skrzydłokwiatów. Dlatego zwłaszcza jesienią i zimą warto wspomóc naszą parapetową plantację naturalną odżywką, której przepis podamy poniżej.
Domowa odżywka w płatków owsianych do wzmocnienia roślin doniczkowych
Odżywki do roślin robione na bazie produktów spożywczych cieszą się niesłabnącą popularnością. Podobnie z resztą jak nawozy z kuchennych odpadów. Domowe mikstury do wzmacniania roślin, które samodzielnie przygotowujemy w domowym zaciszu, mają bardzo wiele zalet: są tanie (albo wręcz darmowe), naturalne, ekologiczne i zaskakująco skuteczne. Są również łagodne, więc bez obaw możemy je stosować w okresie jesienno-zimowym. Jedną z takich odżywek jest mikstura zrobiona na bazie płatków owsianych. Nic w tym dziwnego. Płatki owsiane są bogate w składniki odżywcze, takie jak: żelazo, cynk, miedź, azot, magnez i fosfor.
Jak przygotować domowy nawóz z płatków owsianych?
By przygotować domową odżywkę do roślin doniczkowych na bazie płatków owsianych potrzebne nam będą trzy łyżki tego produktu oraz woda. Płatki należy zmielić na proszek (na przykład w moździerzu), a następnie zalać litrem odstanej wody (może być również przegotowana, wystudzona). Mieszankę odstawiamy na kilka godzin, co pewien czas mieszając. Następnie odcedzamy płatki, a płynem podlewamy osłabione rośliny. Uwaga! Nawóz z płatków owsianych nie nadaje się do przechowywania.
Jak stosować odżywkę z płatków owsianych?
Odcedzonym płynem podlewamy rośliny średnio raz na dwa tygodnie. Pierwsze rezultaty powinny być widoczne już po miesiącu. Płatki owsiane możemy także wykorzystać do odżywienia roślin w inny, prostszy sposób – wystarczy, że rozsypiemy je wokół rośliny. Pochodzące z nich drogocenne minerały i witaminy będą wnikały powoli w podłoże i zasilały rośliny. Ta metoda polecana jest również do nawożenia roślin w ogrodzie.