Jak zmiękczyć prześcieradło? Sprytne triki, dzięki którym pościel będzie miła w dotyku
Co zrobić, żeby zmiękczyć prześcieradła i pościel? Zwłaszcza te nowe, prosto z opakowania zwykle są sztywne i nieprzyjemne w dotyku. Wbrew pozorom stosowanie chemicznych środków zmiękczających nie jest najlepszym pomysłem. I nie chodzi tu o ekologię. Rzecz w tym, że nowe tkaniny są nasączone różnymi substancjami (resztkami barwników, klejami itp.), które po zastosowaniu sklepowego płynu, zamiast wypłukać się spomiędzy włókien, utrwalają się. Dlatego pierwsze pranie zawsze bez chemii!
Zmiękczanie pościeli – sztuczka z sodą oczyszczoną i octem
Soda oczyszczona i ocet to dwa składniki, bez których trudno wyobrazić sobie ekologiczne porządki. Jedną z ich zalet jest również zmiękczanie tkanin (przy okazji dowiedz się więcej o tym, dlaczego warto używać octu do prania).
Wszystko, co musisz zrobić, to wrzucić sztywne prześcieradła do pralki, do szufladki na proszek wsypać 1 szklankę sody oczyszczonej, a do szufladki na płyn zmiękczający wlać 1/2 szklanki octu, następnie ustawić zwykły cykl prania. Pamiętaj, aby tym razem całkowicie pominąć sklepowy detergent, ponieważ ma on tendencję do blokowania chemikaliów w pościeli (to ważne przy praniu wszystkich nowych tkanin). Żeby skutek był lepszy, włącz pralkę na pranie w wysokiej temperaturze, natomiast płukanie w zimnej.
Ważne! Nie wkładaj do bębna za dużo pościeli – jeśli będzie wypełniony zbyt ciasno, proces zmiękczania tkanin nie przebiegnie satysfakcjonująco. Pomocne za to może być wrzucenie do bębna dwóch lub trzech piłek tenisowych.
Miękkie prześcieradła dzięki soli emskiej
Sól emska, zwana również solą Epsom, gorzką lub angielską również ma wiele zastosowań w gospodarstwie domowym (dowiedz się, w jaki sposób uratować zamiokulkasa przed zgnilizną korzeni, używając soli emskiej).
Jak z zastosowaniem soli angielskiej zmiękczyć prześcieradła? W tym wypadku ważne jest nie pranie, a moczenie – napełnij wannę zimną wodą, dodaj około 50 g soli emskiej i dobrze wymieszaj, następnie w tak przygotowanej kąpieli zanurz prześcieradła i pościel, które chcesz zmiękczyć i zostaw na całą noc. Rano wystarczy dobrze ją wypłukać i rozwiesić do wyschnięcia.
Zmiękczające namaczanie pościeli – przepis z boraksem i solą
Do wanny z zimną wodą wsyp sześć łyżek boraksu i dwie garści soli kuchennej, wymieszaj, włóż pościel i zostaw na noc, a rano wypłucz. Oprócz właściwości zmiękczających, boraks działa antyseptycznie, przeciwgrzybicznie (jest składnikiem leków na pleśniawki), a także przeciwwirusowo. Jest składnikiem wielu przepisów na domowe środki czystości, ja najchętniej robię z niego niedrogi proszek do prania, jest genialny!
Terpentyna – zmiękczanie pościeli rozpuszczalnikiem
Czwarty trik ekstra podajemy raczej jako ciekawostkę niż zalecenie, ponieważ – choć jest skuteczny – niesie za sobą spore ryzyko. Chodzi o... terpentynę. Brzmi dziwnie, ale rzeczywiście przydaje się ona do zmiękczania nowych tkanin – mała jej ilość rozpuszcza chemikalia, którymi są nasączone. Wystarczy namoczyć pościel w wodzie z dodatkiem pół szklanki terpentyny (na dwie godziny), następnie bardzo dokładnie wypłukać. W czym tkwi problem? Dawniej, kiedy terpentyna była powszechnie używana w gospodarstwie domowym, panny służące często się nią zatruwały, poza tym to środek łatwopalny, więc często dochodziło do pożarów w pralni.
UWAGA! Terpentyna jest środkiem łatwopalnym! Z tego powodu należy zachować szczególną ostrożność. Tkaniny moczone wcześniej w terpentynie muszą być suszone tradycyjnie – rozwieszone. Jeśli włożymy je do suszarki elektrycznej, pod wpływem wysokiej temperatury może dojść do samozapłonu (wystarczy, że między włóknami zostanie nawet niewielka ilość terpentyny).