Wykorzystaj kuchenny odpad, dodaj warzywo i zrób domową odżywkę. Dzięki niej anturium nie przestanie kwitnąć
Współcześnie wyhodowane odmiany anturium mogą przy sprzyjających warunkach kwitnąć dosłownie przez cały rok, także jesienią i zimą. Jednak zdarza się, że te rośliny doniczkowe zaprzestają swojego spektakularnego kwitnienia. Bez wątpienia, budzi to w nas popłoch. Co robić, by piękne czerwone kwiaty znów pojawiły się na naszym parapecie? Najprostszym sposobem będzie sięgnięcie po odpowiednią odżywkę. Nie może być to jednak odżywka pierwsza lepsza z brzegu. Nawóz o dużej zawartości azotu może w tej sytuacji tylko zaszkodzić. Roślina zmobilizuje bowiem wszystkie siły do wzmocnienia masy zielonej (liści), zaniedbując wytwarzanie pąków kwiatowych.
Nawóz, by pobudzić anturium do kwitnienia
Domowa odżywka do pobudzenia anturium do kwitnienia ma stosunkowo mało azotu, za to w jej składzie znajdziemy potas i fosfor odpowiedzialne za obfite kwitnienie roślin. W nawozie tym znajdą się także składniki o właściwościach przeciwgrzybicznych i antybakteryjnych, które bez wątpienia wzmocnią anturium.
Polecany nawóz na pobudzenie anturium do kwitnienia zrobimy tylko z dwóch składników: skórek banana i czosnku. Będzie także potrzebny litr przegotowanej wody oraz słoik z zakrętką.
Jak przygotować domową odżywkę ze skórek banana i czosnku?
By przygotować odżywkę, po której anturium będzie kwitło cały rok bez przerwy, wystarczy nam kuchenny odpad – skórka banana oraz popularne warzywo – czosnek. Skórkę banana (umytą pod ciepłą wodą) kroimy na drobne kawałki i wrzucamy do litrowego słoika. Następnie do kawałków skórek wyciskamy 2 ząbki czosnku (nie musimy ich obierać), po czym zalewamy przegotowaną lub odstaną wodą bez chloru i wapna. Całość mieszamy, a słoik zakręcamy i odstawiamy na dwa dni w chłodne i ciemne miejsce.
Po tym czasie całość przecedzamy przez sitko, odpadki wyrzucamy, a płynem podlewamy anturium. Jesienią i zimą robimy to raz w miesiącu, wiosną i latem – dwa razy w miesiącu. Domową odżywkę na bazie skórek banana i czosnku możemy stosować również do innych roślin kwitnących, na przykład do skrzydłokwiatów.