Jak zagęścić drzewko szczęścia? Zasady cięcia grubosza
Grubosz, czyli drzewko szczęścia to popularna roślina doniczkowa, a przy tym długowieczna – w warszawskim mieszkaniu zaprojektowanym przez
architektki z pracowni Mood Morksw salonie kąpielowym stoi grubosz, który jest w rodzinie od ponad pół wieku!
Ponieważ jednak drzewko szczęścia rośnie szybko i łatwo się je rozmnaża przez szczepki, często pojawiają się w nim prześwity – łodygi są długie, a środek zostaje pusty, roślina bywa też nieforemna. Jest na to rada, wystarczy drzewko szczęścia odpowiednio przyciąć.
Jak zagęścić drzewko szczęścia przez przycinanie?
Sprawa jest prosta, po pierwsze ucinamy łodygi, które są za długie (można z nich zrobić sadzonki). Jeśli drzewko szczęścia jest duże, ale za bardzo pnie się ku światłu, przytnij całą koronę o jedną czwartą.
Drugi krok to pobudzanie do wzrostu pędów wewnątrz rośliny. Wykonuj cięcia wzdłuż wgłębienia w kształcie pierścienia na dojrzałym pniu grubosza. Usuwając z niego część liści, pobudzisz wzrost nowych odnóg. Wkrótce przy każdym cięciu pojawią się dwie nowe gałązki.
Jak często przycinać drzewko szczęścia, żeby się zagęściło?
Dojrzałego grubosza można przycinać dwa lub trzy razy w roku, pamiętając, żeby nigdy nie usuwać na raz więcej niż jedną czwartą pędów, bo to może osłabić roślinę.
Młode grubosze, które nie przekroczyły jeszcze 15 cm wysokości, należy przycinać tylko raz w roku – najodpowiedniejszym terminem jest wczesna wiosna. Młodym drzewkom szczęścia ucinamy czubek ze stożkiem wzrostu (po ukorzenieniu także nadaje się na sadzonkę), dzięki czemu roślina rozrasta się wszerz.
Czy przycinanie grubosza jest konieczne?
Możesz zostawić swojego grubosza w stanie naturalnym, ale pamiętaj, że jeśli górna jego część za bardzo się rozrasta, a na dole są prześwity – dzieje się tak zazwyczaj, gdy roślina nie ma dostatecznie dużo światła – łodygi mogą być bardzo obciążone, co prowadzi do dalszych deformacji, a czasem złamań.
Żeby drzewko szczęścia nie pięło się ku światłu, co powoduje przesadne wydłużanie łodyg, postaw go w miejscu nasłonecznionym – grubosz lubi się wygrzewać w słońcu co najmniej przez 4-6 godzin dziennie.