Przydomowy ogródek w kimacie zen w kilku krokach. Możesz taki mieć, nawet jeśli mieszkasz w bloku
Ogródek w klimacie zen jest prostą, harmonijną i pozbawioną chaosu przestrzenią. W dzisiejszych pełnych bodźców i stresów czasach wydaje się najwłaściwszym wyborem, zwłaszcza dla mieszkańców miast, w których przydomowe ogródki najczęściej są niewielkie.
Ogródek w klimacie zen – krótki przewodnik
Zacznij od zastanowienia się, jak zamierzasz spędzać czas w swoim nowym ogródku w klimacie zen. Rozpisz na karteczce, czego w nim pragniesz. Czy potrzebujesz altanki z ławeczką, podestu ze stołem i krzesłami, a może miejsca na grill lub palenisko ogrodowe?
Następnie zrób listę roślin, które będą pasowały do ogródka w japońskim stylu. Postaw na zimozielone rośliny o prostych formach, takie jak bukszpany, cisy, jałowce, sosny karłowate. Dodaj kwitnące byliny, np. irysy, żurawki, funkie. Użyj kamieni i żwiru do wyznaczenia ścieżek i stworzenia stref relaksu. Nie zaszkodzą także elementy wodne: mała fontanna, oczko wodne.
Jakie meble do ogródka w klimacie zen?
Ogródek w klimacie zen wymaga stylistycznej dyscypliny. Unikaj nadmiaru ozdób i dekoracji. Nie wszystkie rośliny będą pasowały do powściągliwej stylistyki przydomowego ogródka w tym stylu, nie każde meble ogrodowe się tam odnajdą. Dlatego wybierając meble ogrodowe do przestrzeni w klimacie zen, zdecydujmy się na sprzęty z naturalnego drewna (egzotycznego) lub z kamienia. Powinny mieć maksymalnie prostą formę, stonowany kolor i być funkcjonalne. Do budowy altan i ogrodzenia sprawdzi się bambus.
Meble: zestaw wypoczynkowy lub jadalniany umieszczamy w strefie relaksu. Możemy ją zorganizować w zacisznym miejscu przy ścianie domu, na drewnianym podeście lub pod konarami większego drzewa. W stworzeniu atmosfery relaksu i wyciszenia sprzyjać będzie oświetlenie, na przykład papierowe lampiony rozwieszone wokół. Oprócz lampionów w ogródku zen sprawdzą się także inne orientalne gadżety – figurki Buddy, lampiony, dzwoneczki wietrzne, a także drzewo bonsai.
Kamienny ogród w klimacie zen – możesz go mieć pod domem
Japoński ogród kamienny to piękna i minimalistyczna aranżacja, która może być idealnym miejscem do relaksu i kontemplacji. Oto kilka wskazówek, jak go wykonać.
Najpierw wybierz odpowiednie miejsce – zaciszne, osłonięte przed wiatrem i nadmiernym nasłonecznieniem. Kamienny ogród powinien być widoczny z domu, by z salonu móc go podziwiać. Kolejnym krokiem jest przygotowanie podłoża – wyrównujemy teren, usuwamy rośliny i chwasty. Następnie rozsypujemy tam warstwę piasku lub żwiru o grubości nie mniejszej niż 10 cm. Na koniec wygładzamy powierzchnię za pomocy grabek.
Do kamiennego ogrody w klimacie zen wybierz kamienie o naturalnych kształtach i fakturach. Możesz wybierać pośród granitu, bazaltu, piaskowca. Kamienie układamy w sposób asymetryczny. Dobrze zadziałają tu kontrasty oraz zachowanie równowagi kompozycji. Możesz stworzyć suchą rzekę ze żwiru lub piasku, która będzie malowniczo wić się między kamieniami. Na koniec posadź rośliny: mchy, paprocie, azalie lub drzewko bonzai.