Ocet do roślin – czy to działa? Wady i zalety stosowania octu w ogrodnictwie
Rośliny doniczkowe i ogrodowe potrzebują nawozu na każdym etapie swojego rozwoju. Brak składników odżywczych zaszkodzi kwitnieniu i wzrostowi, a także wyglądowi rośliny. I tu zaczynają się poszukiwania naturalnych nawozów i odżywek. Wiele z nich nie budzi wątpliwości – gnojówka z pokrzyw czy napary i odwary z łupin cebuli, inne są już na pierwszy rzut oka kontrowersyjne. Wśród nich jest ocet. Czy rzeczywiście nadaje się do nawożenia roślin? Jakie są inne jego zastosowania w ogrodnictwie?
Co zawiera ocet?
Ocet to roztwór kwasu octowego w wodzie. Najpopularniejszy ocet spirytusowy zawiera 5-10 proc. kwasu. Ocet jabłkowy i winny mają łagodniejsze działanie ze względu na niższe stężenie kwasu (około 5 proc.). Ocet zawiera również niewielkie ilości innych kwasów organicznych, a także minerały. Jaki jest wpływ octu na rośliny?
Czy używanie octu do pielęgnacji roślin ma sens?
Kwas octowy w niskich stężeniach (do 2 proc.) może mieć pozytywny wpływ na niektóre rośliny. Badania naukowe dowodzą, że:
- Kwas octowy może obniżać pH gleby, co korzystnie wpływa na rośliny preferujące kwaśne podłoże, np. azalie, hortensje, paprocie. Obniżenie pH nadmiernie zasadowej gleby sprzyja lepszemu wchłanianiu składników odżywczych przez rośliny.
- Może hamować rozwój niektórych patogenów, np. grzybów i bakterii, dlatego często jest stosowany jako składnik mieszanek leczniczych do roślin. Stosowany jest też w profilaktyce zgnilizny korzeni.
- Może dostarczać mikroelementów, np. manganu, żelaza, cynku.
- Ocet odstrasza szkodniki, np. mrówki, mszyce.
- Ocet do czyszczenia liści – octu można używać do czyszczenia liści roślin doniczkowych i usuwania kurzu, brudu i innych zanieczyszczeń, które mogą gromadzić się na ich powierzchni. Pomoże to poprawić ogólny wygląd roślin i umożliwi im efektywniejszą fotosyntezę.
Czy ocet jest bezpieczny dla roślin roślin?
To zależy – przede wszystkim musi być, ale stosowany ostrożnie. Używanie octu jako nawozu nie ma jednak większego sensu – nie jest bogatym źródłem makroelementów, niezbędnych do prawidłowego wzrostu roślin (azot, fosfor, potas). O wiele lepiej sprawdza się w walce ze szkodnikami i chorobami lub gdy chcemy zrównoważyć pH nadmiernie zasadowej gleby. Ważne jest, aby używać niskich stężeń (do 2 proc.) i niewielkich ilości.
Jak stosować ocet do roślin?
Nigdy nie wlewaj octu bezpośrednio do gleby. Podczas podlewania roślin zawsze rozcieńczaj 1 szklankę octu w pięciu litrach świeżej wody.
Możesz też rozcieńczyć ocet wodą, przelać do spryskiwacza i taką mieszanką zraszać rośliny. Pamiętaj, żeby robić to rano lub wieczorem, nigdy w ciągu dnia, zwłaszcza podczas słonecznej pogody.
Ocet do roślin – czym grozi jego stosowanie?
Stosując ocet jako nawóz lub środek ochrony roślin, należy jednak pamiętać, że:
- Nadmierne stężenie kwasu octowego może uszkodzić korzenie i liście roślin. Zwłaszcza jeśli używa się go w upalne dni.
- Ocet nie jest bogatym źródłem makroelementów, niezbędnych do prawidłowego wzrostu roślin (azot, fosfor, potas).
- Stosowanie octu może zakłócać równowagę mikrobiologiczną gleby.
- Ocet jest niewskazany do pielęgnacji młodych roślin.
Które rośliny można zasilać octem, a które go nie lubią?
Stosowanie octu może być korzystne dla roślin preferujących kwaśne podłoże, np.: azalii, hortensji (przeczytaj jak przygotować octową miksturę do hortensji), paproci, borówek, czy rododendronów. Należy jednak pamiętać, że wśród nich są rośliny o delikatnych korzeniach (np. paprocie), dlatego stosując ocet, powinno się zachować daleko idącą ostrożność. To samo dotyczy storczyków, kaktusów czy roślin cebulowych – ozdobnych i jadalnych.
Natomiast zdecydowanie nie lubią octu pomidory, ogórki, papryka, pietruszka, rozmaryn, marchew.