Sadzę to wszędzie, gdzie mogę i o szkodnikach zapominam na cały sezon
Czosnek na naszych rabatach wymaga odpowiedniego towarzystwa. Dlaczego? Poniżej znajdziecie odpowiedź, która was może zaskoczyć.
Obok jakich roślin warto sadzić czosnek?
Sadzenie roślin towarzyszących na jednej grządce z czosnkiem to ekologiczny sposób na pozbycie się szkodników z ogrodu bez użycia chemicznych pestycydów. Chociaż czosnek jest przepyszny sam w sobie, to przy okazji odstraszy on szereg pospolitych szkodników, takich, chociażby jak mszyce. Łączenie czosnku z wrażliwymi roślinami w ogrodzie pomoże uchronić je przed atakiem szkodników, od których żaden ogród nie jest przecież wolny. Mamy dla was listę 10 roślin, które spokojnie można sadzić razem z czosnkiem. Wybór ich nie jest przypadkowy, mają one takie same potrzeby i upodobania uprawowe jak czosnek. Są wśród nich krzewy ozdobne, owoce i drzewa owocowe, zioło i warzywa.
- Róże
- Drzewa owocowe
- Pomidory
- Truskawki
- Szpinak
- Papryka
- Marchewka
- Buraki
- Kapusta
- Rumianek
Jakie rośliny sadzić razem z warzywami?
Wybór odpowiednich roślin towarzyszących zapewniających zdrowy wzrost warzyw może zwiększyć plony i, podobnie jak czosnek, odstraszyć szkodniki. Rośliny towarzyszące mogą pomóc zwabić pożyteczne owady i chronić wrażliwe rośliny przed nadmiernym nasłonecznieniem. Na przykład, jeśli sadzisz rzodkiewkę, dodaj nagietki i aksamitki, aby odstraszyć szkodniki i dodać koloru. Buraki odniosą same korzyści, jeśli zostaną posadzone obok kapustnych i sałaty. Kalafior zestaw z nasturcją, która przyciągnie biedronki i krwawnikiem, który działa jak pułapka na drapieżne owady. Wybór odpowiednich roślin towarzyszących to gwarantuje bujne i obfite plony. W ogrodzie warto sadzić także chrzan, który odstraszy kleszcze i krety.
Jak przygotować oprysk z czosnku?
Czosnek możemy sadzić w towarzystwie roślin, które wymagają szczególnej ochrony, lecz powszechnie stosowaną metodą zwalczania szkodników może być również domowy oprysk na bazie czosnku.
By przygotować oprysk z czosnku, wystarczy kilka jego ząbków oraz litr odstanej lub przegotowanej wody.
- Ząbki czosnku (3-4) obieramy i zgniatamy lub drobno siekamy.
- Zalewamy je wodą.
- Odstawiamy na kilka dni w ciepłe, ciemne miejsce.
- Po tym czasie przecedzamy mieszkankę przez sito.
- Czosnek wyrzucamy, a płyn zlewamy do zakręcanej butelki czy słoika.
Tak przygotowany oprysk możemy przechowywać w ciemnym i chłodnym miejscu nawet przez kilkanaście tygodni. Po rozcieńczeniu wodą w proporcjach 1:1 odżywką możemy podlewać rośliny, co zwalczy szkodniki żerujące na korzeniach roślin.