Plamy z truskawek – jak szybko i skutecznie usunąć owocowe zabrudzenia
Naturalne barwniki zawarte w truskawkach nie muszą pozostawiać trwałych plam! Kluczem do usunięcia zabrudzeń z ubrań, dywanów i tapicerek są: szybkość działania, odpowiednia metoda oraz detergent do prania na bazie enzymów plus wybielacz tlenowy, a w przypadku uporczywych plam – chlorowy. Jeśli wybierzesz ten ostatni, pamiętaj by nie łączyć go z innymi środkami – to może być niebezpieczne dla zdrowia, np. chlor plus ocet to trująca mieszanka.
Plamy z truskawek – działaj szybko i tylko zimną wodą!
Im szybciej przystąpisz do spierania plamy z truskawek, tym większa szansa, że nie zostanie po niej nawet najmniejszy ślad. Jednak z czasem zabrudzenia mogą się utrwalić i zżółknąć (to przez cukry), a wówczas będą trudniejsze do usunięcia. Pierwszym krokiem powinno być zawsze wypłukanie plamy z truskawek w zimnej wodzie. Pod żadnym pozorem nie wolno używać gorącej wody, suszyć plamy na kaloryferze, ciepłym nawiewem z suszarki do włosów czy wkładać zabrudzonych rzeczy (lub niedoczyszczonych) do suszarki bębnowej.
Wywabianie plam po truskawkach z ubrań – skuteczne sposoby
W przypadku ubrań, obrusów, ściereczek itp. sprawa jest prosta – można je zdjąć, namoczyć i wyprać. Postępuj w następujący sposób:
- Usuń stałe zabrudzenia, czyli resztki owoców. Strzepnij je lub zeskrob nożem (świetnie się do tego nadaje karta kredytowa). Staraj się nie pocierać, bo wciśniesz sok we włókna i problem będzie jeszcze większy.
- Wypłucz plamę pod zimną bieżącą wodą, polewając od lewej strony. Jeśli nie możesz od razu zdjąć ubrania, delikatnie oczyść ją wilgotnym ręcznikiem.
- Jeżeli plama z truskawek już się utrwaliła, nanieś na nią odplamiacz lub silny detergent (może być płyn do naczyń, ale nigdy mydło!) i zostaw na co najmniej 15 minut. Dobra jest do tego szczoteczka z miękkim włosiem lub stara szczoteczka do zębów. Nie pocieraj, staraj się wcisnąć detergent między włókna. Uporczywe plamy mogą wymagać namaczania w wybielaczu tlenowym lub chlorowym – przygotuj mieszankę zgodnie z zaleceniami producenta, namaczaj przez całą noc.
- Tak przygotowaną tkaninę upierz w pralce lub ręcznie (zgodnie z zaleceniami na metce) z użyciem silnego detergentu. Po praniu sprawdź, czy plama zeszła. Jeśli wciąż ją widać, ponownie namocz ubranie. Nie wkładaj niedopranych rzeczy do suszarki – wysoka temperatura może utrwalić zabrudzenia.
- Susz na słońcu! Promienie działają wybielająco.
- Naturalna alternatywa – jeśli nie chcesz używać do wybielaczy, sięgnij po ocet – jedna szklanka białego octu ma 3 litry wody. Takiej mieszanki możesz użyć do namaczania lub/i spryskiwania plam podczas czyszczenia.
Czym usunąć plamy z truskawek z dywanów i tapicerek?
Usuwanie plam po truskawkach z takich rzeczy jak dywany i tapicerki jest nieco bardziej kłopotliwe. Zasadniczo procedura wygląda tak samo – należy usunąć resztki owoców, starając się nie wcierać soku, wypłukać, nanieść detergent i uprać. Trzeba to jednak robić bardzo delikatnie, żeby zbyt dużo środków chemicznych i wody nie wniknęło w tkaninę lub nie dostało się wgłąb mebla, bo może to spowodować kłopoty z pleśnią i grzybami.
- Po usunięciu resztek owoców, weź białą szmatkę lub papierowy ręcznik i przyłóż do plamy. Lekko dociskaj, żeby wchłonęły jak najwięcej soku. Pracuj od zewnątrz do środka zabrudzenia.
- Wymieszaj jedną łyżeczkę płynu do naczyń z chłodną wodą, weź czystą gąbkę, zwilż ją i odsącz. Usuwaj plamę lekko dociskając do niej gąbkę. Zachowaj cierpliwość, nie pocieraj.
- Płukanie wygląda tak samo jak w poprzednim punkcie, ale z użyciem czystej wody i nowej gąbki.
- Jeśli plama nie zniknęła do końca, nałóż na nią roztwór z wybielacza enzymatycznego i wody (chlorowy może zniszczyć kolory tapicerki lub dywanu). Zostaw na pół godziny i spłucz.
- Suszenie dywanu lub tapicerki można przyspieszyć, stawiając obok wiatrak. Lepiej nie używać suszarki do włosów, bo jeśli choć odrobina soku z truskawek została między włóknami, już się jej nie usunie domowym sposobem.