Surfinie więdną – być może winne są upały. Domowa odżywka za grosze doda im sił
Surfinie i petunie należą do tych roślin balkonowych, które uwielbiają słońce. Poleca się ja na stanowiska o południowej ekspozycji, ponieważ tylko tam kwitną najbujniej i najpiękniej. Jednak zdarza się, że nasłonecznienie, a co za tym upały są tak ogromne, że nawet te ciepłolubne kwiaty nie dają rady i zaczynają więdnąć i tracić wigor. Polecimy wam dziś domowy specyfik do podlewania surfinii w okresie upałów. Zdaje się, że przyda się przez cały sezon, bo lato ma być ponoć najcieplejsze od stu lat.
Co lubią surfinie?
Dla porządku przypomnijmy, co lubią surfinie. O stanowisku dla surfinii już pisaliśmy: uwielbiają słońce, radzą sobie także w półcieniu, ale kwitną wówczas mniej obficie. Podłoże powinno być żyzne oraz przepuszczalne o lekko kwaśnym odczynie (pH 5,5-6,5). Surfinie podlewamy regularnie, w upalne dni nawet rano i wieczorem. Uważajmy jednak, przelanie roślin doprowadzi do gnicia korzeni. Nawadnianie przeprowadzamy, gdy słońce nie świeci na kwiaty bezpośrednio. Surfinie (podobnie jak petunie i supertunie) są roślinami potrzebującymi nawożenia, zwłaszcza w sezonie, w czasie kwitnienia. Należy je odżywiać co 2-3 tygodnie nawozami mineralnymi do roślin kwitnących albo raz w tygodniu domowymi odżywkami. W pielęgnacji surfinii najważniejsze jest usuwanie przekwitłych kwiatostanów.
Odżywka z ziemniaka na surfinie zmęczone upałem
Wszystko, czego będziemy potrzebowali do przygotowania ekologicznej i taniej odżywki do surfinii znajdziemy w warzywniku. Bierzemy zdrowego ziemniaka, który będzie świetnym źródłem łatwo przyswajalnych przez rośliny składników odżywczych. Ziemniaka blendujemy z litrem wody. Całość odcedzamy przez sito. Płyn, który pozostanie, wykorzystujemy do podlewania roślin raz w tygodniu. Stosując odżywkę z ziemniaka do nawożenia surfinii, nie wydajemy pieniędzy i nie ryzykujemy, że nasze rośliny dostaną zbyt dużą dawkę azotu, która może spowodować zahamowanie kwitnienia i zbyt duży przyrost masy zielonej. Jeśli chcielibyście wypróbować inny nawóz, spróbujcie odżywkę z suszonego groszku.