Przebój tego sezonu na balkon i taras – posadź i zadziw sąsiadów
Agapanty możemy uprawiać zarówno w pojemnikach na balkonie i tarasie, jak i w ogrodzie, bezpośrednio w gruncie. Cudownie wyglądają w donicach ustawionych na przykład po obu stronach drzwi wejściowych. Ślicznie komponują się z hortensjami ze względu na podobną tonację kolorystyczną. Agapanty zwane również lilią afrykańską i lilią Nilu mają błękitne, szafirowe, niebieskie, a nawet fioletowo-czarne kwiatostany, które zdobią je przez cały sezon. Urody dodają im okazałe, mieczowate i intensywnie zielone liście.
Agapant – charakterystyka rośliny
Agapanthus sp. znany jako agapant afrykański, przynależy do rodziny amarylkowatych. Jego nazwa pochodzi z greki – „agape” to miłość, a „anthos” – kwiat.
Kiedyś agapanty spotykaliśmy tylko za granicą w parkach rezydencji, pałacyków i dworów oraz na hotelowych tarasach. Na szczęście te spektakularne rośliny dotarły również do Polski. Nie są mrozoodporne, więc najczęściej sadzimy je w donicach i pojemnikach. Jeśli posadzimy je bezpośrednio w gruncie, to musimy liczyć się z tym, że będą roślinami jednorocznymi.
Agapanty w naturalnym środowisku można spotkać ją na terenie południowej Afryki. Najczęściej na ciepłych, skalistych wzgórzach, gdzie korzenie roślin wciskają się pomiędzy skalne szczeliny. By agapanty rosły pięknie i zdrowo oraz obficie kwitły, wystarczy przestrzegać kilku zasad, o których poniżej.
Uprawa lilii afrykańskiej
Jak już sygnalizowaliśmy, uprawa lilii afrykańskiej nie jest trudna. Najlepiej rośliny te będą się czuły w żyznym i przepuszczalnym podłożu. Stanowisko powinno być słoneczne, im bardziej, tym lepiej. Do donicy powinniśmy wsypać keramzyt oraz umieścić w niej kilka kamieni. Korzenie lilii Nilu lubią przeszkody. Nie przesadzajmy także z rozmiarem doniczki. Te rośliny dużo lepiej rosną, gdy jest im ciasno.
Jakie podłoże do agapantów?
Podłoże do lilii afrykańskiej powinno być przede wszystkim żyzne i nie zatrzymywać wody – dlatego idealna będzie mieszanka piasku, gliny oraz torfu. Taka mieszanka powinna wystarczyć, by agapant kwitł i rozwijał się pięknie. Można dla ułatwienia skorzystać z gotowych mieszanek dla roślin o podobnych wymaganiach – na przykład do lawendy. Jak zawsze, gdy zależy nam na dużych, dekoracyjnych kwiatach, przyda się nawożenie w okresie wegetacyjnym preparatem o wysokiej zawartości fosforu. Podobnie jak lawenda, lubią też nawożenie skorupkami jajek.
Najpiękniejsze odmiany agapantów
Zastanawiacie się, jaką odmianę lilii afrykańskiej wybrać? Na rynku jest ich kilka. Różnią się od siebie nie tylko kolorem kwiatów, lecz również wysokością. Błękitne baldachy są najpopularniejsze, lecz nie jedyne. Powodzeniem cieszą się także białe okazy (na przykład odmiana Fireworks o kwiatach u nasady fioletowych z gradientem aż do czystej bieli), a nawet ciemne agapanty, o kwiatach szafirowych, ciemnofioletowych i zbliżonych do czarnego (jak np. odmiana Black Jack).