Są ogniście czerwone, chodzą szczepione ze sobą niczym tramwaj. Czy te robaki są groźne?
Kowal bezskrzydły, znany także jako kowal dwuplamek (Pyrrhocoris apterus) to owad, który często pojawia się w ogrodach. Chociaż jego obecność może wywoływać zaniepokojenie, w rzeczywistości nie jest szkodliwy ani dla roślin, ani dla ludzi. Co więcej – jest kilka korzyści z jego obecności. Dowiedz się, jakich!
Jak wygląda kowal bezskrzydły i dlaczego nazywany jest tramwajarzem?
Niektórzy mylą go z chrząszczem, tymczasem kowal bezskrzydły nim nie jest. To pluskwiak, który chrząszczy nie lubi! Ma płaski tułów w kolorze ogniście pomarańczowym lub czerwonym z czarnymi wzorami, spotyka się też kowale żółte.
Najbardziej charakterystyczny jest trójkąt tuż za głową i dwie koliste plamki (dlatego kowal bezskrzydły nazywany jest czasem dwuplamkiem). Dorosłe osobniki osiągają długość około 9-12 mm. Często można zaobserwować jak wędrują szczepione ze sobą (stąd kolejna potoczna nazwa – tramwajarze). Ma to związek z rozmnażaniem – na czele „pociągu” idzie samica, za nią konkurujące o jej względy samce.
Czy kowale tramwajarze są szkodliwe?
Absolutnie nie! Mimo budzącego niepokój koloru, kowale tramwajarze nie są agresorami – nie gryzą ludzi i zwierząt, nie podjadają roślin. Żywią się nasionami (głównie lipy), resztkami martwych kwiatów lub martwych owadów. Innymi słowy – odpadami. Dlatego często można je spotkać w zakamarkach, gdzie wiatr zawiewa z kurzem smakowite resztki – w szczelinach między płytami chodnikowymi, na skalniakach, stosach porąbanego drewna itp. Naprawdę nie ma się czym przejmować. A są i zalety wynikające z obecności kowali bezskrzydłych w ogrodzie.
Kowal bezskrzydły – zaproś go na grilla, a komary będą trzymały się z daleka
Tam, gdzie są kowale bezskrzydłe jest mniej komarów! Dlaczego? Otóż pluskwiak ten wydziela lekko kwaśny zapach, żeby odstraszyć potencjalnych wrogów – przede wszystkim chrząszcze. To dlatego psy i koty kichają z niesmakiem, gdy zainteresują się kolonią kowali. Ich zapachu nie znoszą też komary, dlatego trzymają się od nich z daleka.
Poza tym kowal bezskrzydły pomaga zachować biologiczną równowagę w ogrodzie – żywią się nim ptaki, a jak wiadomo – im więcej ptaków, tym lepiej, bo przy okazji zapolują też na ślimaki.