Nazywany jest „zemstą sąsiada” – poznaj wady i zalety tego niewielkiego drzewka
Sumak octowiec (Rhus typhina) potocznie nazywany „zemstą sąsiada” to przepiękny krzew lub niewielkie drzewo. Pochodzi ze Stanów Zjednoczonych, gdzie rośnie głównie w naturze. Ma wiele zalet, ale także wady. Powinieneś je poznać, zanim zdecydujesz się na jego posadzenie i uprawę.
Sumak octowiec – zastanów się, zanim go posadzisz
Sumak octowiec jest najpopularniejszą odmianą sumaka uprawianą w Polsce. Jest wspaniały i szalenie atrakcyjny. Sumak octowiec to krzew lub małe drzewo o pięknym pokroju. Posiada duże liście, które wspaniale wybarwiają się jesienią. Atrakcyjne są także jego kwiatostany oraz owocostany. Na domiar wszystkiego sumak octowiec jest bardzo prosty w uprawie, sam rośnie, nie ma specjalnych wymagań. Jest jednaki kilka „ale”, które powinny nas powstrzymać przed posadzeniem sumaka. Dodajmy, że sumak octowiec nie jest długowieczny. Żyje 20-30 lat, a potem jego pnie zaczynają próchnieć.
Dlaczego sumak octowiec może być kłopotliwy
Sumak octowiec może być przyczyną wielu kłopotów w ogrodzie i na działkach. Stąd także jego druga nazwa – „zemsta sąsiada”. Sumak tworzy bardzo rozległy system korzeniowy, z którego wyrasta bardzo wiele odrostów. W dodatku dzieje się to bardzo szybko. W krótkim czasie roślina ta może zawojować całą działkę (a także sąsiednie), wypierając inne rośliny, ocieniając teren, dlatego nie powinno się go sadzić na działkach ROD.
Dlaczego warto posadzić sumaka octowca
Sumak octowiec ma bardzo atrakcyjny pokrój, w dodatku szybko się rozrasta. Jesienią jego liście pięknie się przebarwiają i są niebagatelizowaną ogrodu. Sumak rośnie wszędzie tam, gdzie inne rośliny odmawiają współpracy. Znosi suszę, zasolenie, silnie zasadowy odczyn, zanieczyszczenia powietrza. Jest mrozoodporny i odporny na szkodniki i choroby. W dodatku łatwo się rozmnaża.
Wady zemsty sąsiada – to roślina inwazyjna
Sumak octowiec uważany jest za roślinę inwazyjną. Tworzy zwarte skupiska i ogranicza dopływ światła. W jego sąsiedztwie naprawdę trudno utrzymać wypielęgnowane rabaty. Trzeba się liczyć z tym, że trzeba będzie często i na bieżąco usuwać pojawiające się odrosty korzeniowe.
System korzeniowy sumaka może doprowadzić do popękania betonowych podłoży i kostki brukowej, a nawet fundamentów domów. Dlatego powinno się sadzić go jedynie na dużych działkach oraz w dużych ogrodach.
Kiedy sadzić sumaka octowca?
Sumak octowiec najlepiej sadzić wiosną lub jesienią, czyli w okresach, gdy roślina ma czas na ukorzenienie się przed nadejściem gorących lub mroźnych warunków. Idealnym momentem na sadzenie jest wczesna wiosna (marzec-kwiecień) lub jesień (wrzesień-październik), kiedy gleba jest wilgotna, a temperatury umiarkowane. Jeżeli marzymy o tej roślinie, a boimy się jej ekspansywności, możemy posadzić go w dużej donicy.