Monstera – już jedna roślina da efekt dżungli w mieszkaniu. Poznaj też inne, łatwe w pielęgnacji kwiatki doniczkowe
Monstera, paprotki, bluszcz czy epipremnum złociste to nie tylko piękne ozdoby, ale także łatwe w pielęgnacji rośliny, które dodadzą charakteru każdemu pomieszczeniu. Odkryj, jak je uprawiać i jakie warunki im zapewnić, aby cieszyły oczy przez cały rok!
Monstera – już jedna roślina da efekt dżungli w mieszkaniu
Monstera (Monstera deliciosa) to jedna z najpopularniejszych roślin i nic nie wskazuje na to, żeby miała stracić pozycję lidera. Na plus możemy zaliczyć: duże liście o wyrazistych kształtach, dekoracyjne korzenie powietrzne, bujny pokrój i łatwość uprawy.
- Podlewanie: monstera pije stosunkowo dużo wody, więc podlewaj ją regularnie. Na szczęście jeśli o tym zapomnisz, roślina wyraźnie da znać, że potrzebuje wody (liście i łodygi zwiotczeją).
- Stanowisko: monstera dobrze radzi sobie zarówno w głębi mieszkania, jak i na parapecie, ale lepiej unikać ekspozycji południowej, zwłaszcza latem. Z drugiej strony, jeśli monstera ma za mało światła słonecznego, zaczyna rosnąć w kierunku okna, wydłużając łodygi. To niedobrze, bo takie pędy są słabe. Przeczytaj więcej: Pięć oznak, że monstera potrzebuje więcej światła. To ważne zimą!
Paprotki – klasyk PRL znów modny!
Paprotki, podobnie jak meblościanki, długo nosiły łatkę „PRL” i z tego powodu niemal zniknęły z polskich mieszkań. Na szczęście na fali mody na vintage wróciły i mają się doskonale. Wśród najpopularniejszych paproci są: paproć zwyczajna (Polypodium vulgare), zanokcica gniazdowa (Asplenium nidus), nazywana też paprocią ptasim gniazdem, podrzeń garbaty (Blechnum gibbum), pierzasta paproć o dużych liściach (Microlepia speluncae), nefrolepis wyniosły (Nephrolepis exaltata) i orliczka (Pteris tremula).
- Warunki uprawy: w naturze paprocie rosną na całym świecie, z czego wniosek, że mają duże zdolności adaptacyjne, choć jedno jest dla nich wspólne – nie lubią bezpośredniej ekspozycji na światło słoneczne. Większość paproci lubi półcień. Przeczytaj też: Paprotka marnieje? Poczęstuj ją odżywczą herbatką, a szybko odzyska zdrowie!
- Temperatura i wilgotność powietrza: dla paproci najlepsza jest temperatura nieco niższa od pokojowej, czyli mniej niż 18 stopni Celsjusza. Nie lubią przegrzanych i przesuszonych mieszkań.
Bluszcz – zrobisz z niego zielony baldachim pod sufitem
Bluszcz (Hedera helisa) można stosować zarówno jako roślinę doniczkową, jak i do sadzenia na zewnątrz. Jest wiele odmian o różnej wytrzymałości, kształcie liści (okrągłe, klapowane, grubo ząbkowane) i ich kolorze (zielone, żółte, a nawet białe).
- Rodzaj doniczki: bluszcz warto umieścić w podwieszanym kwietniku lub na półce, by wąsy mogły swobodnie zwisać. Można go też posadzić przy podporze, wtedy będzie się wspinał.
- Ekspozycja: bluszcz najlepiej rośnie na oknie wschodnim lub zachodnim, sprawdza się też okno północne, o ile nie jest zacienione. Bluszcz pstrokaty jest bardziej wymagający pod względem światła niż zimozielony.
- Temperatura: wiosną i latem domowe bluszcze dobrze rozwijają się w temperaturze pokojowej, nie są pod tym względem wymagające. Natomiast zimą warto im zapewnić nieco chłodniejsze warunki (poniżej 20 stopni Celsjusza, a najlepiej ok. 17).
- Podlewanie: bluszcz najlepiej rośnie, jeśli gleba jest lekko i równomiernie wilgotna. Jeżeli zimą zapewnisz bluszczowi nieco zimniejsze pomieszczenie, możesz pozwolić mu przesychać między podlewaniami.
Figowiec to naturalny oczyszczacz powietrza
Figowiec (Ficus L.) to wspólna nazwa dla roślin z rodziny morwowatych, obejmującej prawie 800 gatunków! Wśród nich są zarówno krzewy, jak i drzewa. Niektóre gatunki uprawiane są jako rośliny ozdobne, m.in. figowiec benjamina (Ficus benjamina) i figowiec sprężysty (Ficus Elastica).
- Stanowisko: większość fikusów lubi jasne, ale nie bezpośrednie światło.
- Temperatura: figowce najlepiej rozwijają się w temperaturze pokojowej, ale zimą może być nieco niższa, ale nie mniejsza niż 16 stopni Celsjusza!
- Wilgotność powietrza: fikusy lubią powietrze o dużej wilgotności, dlatego w sezonie grzewczym często marnieją. Najodporniejszy pod tym względem jest figowiec sprężysty, który lepiej niż inne fikusy znosi suche powietrze w pomieszczeniach. Przeczytaj też: Twoim roślinom szkodzi centralne ogrzewanie? Zrób im sanatorium w łazience.
- Walory dekoracyjne: najpopularniejszym figowcem wśród gatunków drobnolistnych jest figowiec benjamina, popularnie nazywany benjaminkiem, który można wyginać i kształtować według własnych upodobań.
- Oczyszczanie powietrza: wiele gatunków figowca ma zdolność oczyszczania powietrza w pomieszczeniach.
Pieniążek przyniesie Ci szczęście i pieniądze!
Popularny pieniążek to pilea peperomiowata (Pilea peperomioides). Pochodząca z południowych Chin roślina ma okrągłe liście w kształcie monet, intensywnie zielone i błyszczące. Przeczytaj także: Twój pieniążek wygląda jak 7 nieszczęść, jest rachityczny i ma za długie łodyżki liści? Oto co radzą eksperci.
- Stanowisko: pilea peperomiowata lubi stanowisko jasne, dobrze znosi także pełne słońce.
- Podlewanie: po podlaniu należy zlać nadmiar wody, aby roślina nie stała w mokrym podłożu. Między podlewaniami należy pozwolić glebie lekko przeschnąć.
- Wilgotność powietrza: warto zraszać liście pieniążka, jeśli w mieszkaniu jest sucho.
- Rozmnażanie: pieniążek tworzy wiele pędów bocznych, które są łatwe do rozmnażania. Dowiedz się więcej na ten temat: Pieniążek ma „dzieci”? Podpowiadamy, jak zrobić z nich sadzonki!
Nie masz ręki do kwiatów? Epipremnum złociste jest dla Ciebie
Epipremnum złociste (Epipremnum aureum) to pnąca roślina o sercowatych, błyszczących liściach, zielonych z żółtymi smugami.
Stanowisko: epipremnum radzi sobie w każdych warunkach. Ale jeśli zostanie umieszczone w silnym słońcu, liście rośliny zbledną, a kiedy trafi do głębokiego cienia, liście będą całkowicie zielone (bez złocistych smug).
Temperatura: epipremnum lubi temperaturę pokojową, czyli 18-24 stopni Celsjusza. Nie znosi przechłodzenia, nie zostawiaj rośliny w pomieszczeniu, w którym temperatura spada poniżej 15 stopni, np. na werandzie.
Podlewanie: utrzymuj równomiernie wilgotną glebę, bez nadmiaru wody stojącej w doniczce podstawce (po 20 minutach od podlania koniecznie zlej nadmiar).
Podparcie: epipremnum najlepiej postawić na półce lub w podwieszanym kwietniku, żeby mogło swobodnie zwisać. Można też „puścić” je po rozpiętych pod sufitem sznurkach lub dodać podporę, np. kratkę.
Kalatea – roślina o dekoracyjnych liściach, łatwo ją rozmnożysz!
Kalatea lub ostrzeszyn (Calathea) to roślina o bardzo dekoracyjnych liściach, często kolorowych. W sklepach ogrodniczych dostępnych jest kilka gatunków i odmian kalatei, m.in.: kalatea okrągłolistna (Calathea orbifolia) i kalatea falistolistna (Calathea rufibarba).
- Światło: kalatea, jak wiele roślin zielonych, lubi światło, ale bez przesady – mocne światło słoneczne może jej zaszkodzić! Najlepiej rośnie na wschodnim lub zachodnim oknie, w temperaturze pokojowej, tj. 18-24 stopni Celsjusza.
- Przesadzanie: kalatea dość szybko wypełnia doniczkę, dlatego wymaga regularnego przesadzania, a przy okazji dzielenia kłącza (sposób na nowe, darmowe sadzonki).