Pas roboczy w kuchni to element, który jest narażony na wiele czynników zewnętrznych, takich jak zabrudzenia, tłuszcz, wysoka temperatura czy wilgoć. Dlatego tak ważne jest, aby wybrać materiał na jego wykończenie, który będzie funkcjonalny i trwały. O popularnych rozwiązaniach i właściwościach materiałów opowiedziała nam Anita Szymańska z Pracowni Stolarskiej Deer Wood.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze materiałów na pas roboczy w kuchni?
– W pierwszej kolejności funkcjonalność – materiał na pas roboczy powinien być łatwy do czyszczenia i odporny na zabrudzenia, wilgoć i wysoką temperaturę. Po drugie – estetyka. Pas roboczy jest widocznym elementem kuchni, dlatego warto wybrać materiał, który będzie pasował do ogólnego stylu wnętrza. Ostatnie, lecz nie mniej ważne, budżet. Materiały na wykończenie pasa roboczego mogą bardzo różnić się kosztowo. Warto przemyśleć, który materiał sprawdzi się najlepiej w naszym wnętrzu, a jednocześnie nie zrujnuje naszego budżetu – wymienia Anita Szymańska z Pracowni Stolarskiej Deer Wood.
Czytaj też:
Salon z aneksem kuchennym – jak go mądrze zaprojektować? Porada architekta
Czym wykończyć pas roboczy w kuchni?
Płytki ceramiczne. Płytki ceramiczne to najpopularniejszy materiał na wykończenie pasa roboczego w kuchni. Są łatwe do czyszczenia, odporne na zarysowania i wilgoć, a także dostępne w szerokiej gamie kolorów i wzorów. Można wybrać płytki o różnych rozmiarach, od drobnej mozaiki po duże płytki 60 x 60 cm. Nic dziwnego, że od lat cieszą się niesłabnącą popularnością użytkowników. Polecany zwłaszcza do połażenia nad ścianę nad blatem kuchennym.
Kamień naturalny. Kamień naturalny to materiał o wyjątkowej estetyce i trwałości. Jest odporny na zabrudzenia, wilgoć i wysoką temperaturę, natomiast również stosunkowo drogi i wymagający w utrzymaniu. Aby zachować swój dobry stan, wymaga impregnacji, czasem warto jednak zadać sobie więcej trudu, aby uzyskać wspaniały efekt estetyczny i wyjątkową trwałość. W tym sezonie bardzo modny jest kamień o wyrazistym wzorze.
Konglomerat kwarcowy. Konglomerat kwarcowy jest kompozytem, który powstaje z połączenia naturalnego kwarcu z żywicą poliestrową. To materiał o bardzo dobrych właściwościach użytkowych, podobnych do kamienia naturalnego, lecz sporo tańszy. Jest odporny na zabrudzenia, wilgoć i wysoką temperaturę, a także łatwy w utrzymaniu czystości. Nadaje się zarówno na ścianę, jak i na kuchenny blat.
Laminat kompaktowy HPL. Laminat kompaktowy HPL to cienki materiał, który składa się z kilku warstw papieru nasączonego żywicą. Jest to materiał odporny na zarysowania, wilgoć i wysoką temperaturę. Jest również łatwy w utrzymaniu czystości i dostępny w szerokiej gamie dekorów. To także, w porównaniu do kamienia naturalnego czy konglomeratu kwarcowego, wybór zdecydowanie bardziej ekonomiczny.
Czytaj też:
Wnętrzarski hit numer 1. Poznaj modern organic i zobacz cudne mieszkanie w tym styluCzytaj też:
Jak prawidłowo oświetlić salon? Skorzystajcie z wiedzy architektki