- Rodzaje wanien wolnostojących
- Wymiary wanny wolnostojącej
- Ile potrzeba miejsca na wannę wolnostojącą?
- Kształt wanny wolnostojącej
- Z jakiego materiału robi się wanny wolnostojące?
- Jak dobrać wannę wolnostojącą do stylu wnętrza?
- Wanna wolnostojąca przy łóżku
- Aranżacja łazienki z wanną wolnostojącą
- Jaka armatura do wanny wolnostojącej?
- Wanna wolnostojąca z hydromasażem
- Ile kosztuje wanna wolnostojąca?
To prawda – wanna wolnostojąca kojarzy się z pokojem kąpielowym. Obszernym, eleganckim, z kominkiem, toaletką i udrapowanymi zasłonami w oknach. I powiedzmy sobie szczerze – jest to ideał. Ale są i inne rozwiązania, nie tylko do dużych łazienek, zwłaszcza że ostatnio producenci zaczęli wypuszczać na rynek modele kompaktowe, a także wanny przyścienne, które są również bardzo efektowne, a zajmują o wiele miejsca niż wanny stojące na środku pomieszczenia.
Nie bez znaczenia jest także to, że w nowym budownictwie coraz częściej planowane są pomieszczenia gospodarcze, więc łazienki nie muszą już pełnić, prócz podstawowej, dodatkowych funkcji pralni, suszarni i podręcznego magazynku środków chemicznych.
Rodzaje wanien wolnostojących
- Wanny wolnostojące. Jak nazwa wskazuje, wanna wolnostojąca z żadnej stron nie dotyka ściany (choć taki model można oczywiście postawić w pobliżu ściany, z powodów technicznych nie ma przeciwwskazań). Wymagają więc sporo miejsca, a do tego przeniesienia na środek pomieszczenia instalacji wodno–kanalizacyjnej (odpływ i doprowadzenie wody do armatury).
- Wanny wolnostojące przyścienne. Stawia się je jednym bokiem przy ścianie. Pozwala to na zaoszczędzenie miejsca, a także na zaaranżowanie na ścianie wygodnych półek, do których można sięgnąć z kąpieli. Inny plus to możliwość podłączenia wanny do standardowo umieszczonego odpływu oraz, choć to niekonieczne, skorzystania z baterii ściennej.
Wymiary wanny wolnostojącej
Duże modele mają wymiary 170–190 cm (długość) x 80–100 cm (szerokość), natomiast modele kompaktowe dostępne są od 120 cm x 70 cm. Zdarzają się jeszcze krótsze, ale to już wyjątki i raczej duże brodziki niż wanny. Najbardziej popularne długości to 140 lub 160 cm.
Jak wybrać wannę wolnostojącą do małej łazienki? Warto zwrócić też uwagę na jej szerokość i wyprofilowanie wnętrza. Te dwa parametry są najważniejsze dla komfortu.
Ile potrzeba miejsca na wannę wolnostojącą?
Wanna wolnostojąca, także wanna wolnostojąca przyścienna potrzebuje luzu, żeby w pełni wybrzmiała jej uroda (a ze spraw bardziej przyziemnych, warto wspomnieć wygodę sprzątania, w ciasne zakamarki trudno wcisnąć końcówkę mopa).
- Wanna wolnostojąca. Powinna stać co najmniej 90–110 cm od bliższej ściany i co najmniej 120 cm od krawędzi umywalek z drugiej. Za krótszymi bokami również powinno zostać trochę wolnego miejsca (co najmniej jedna trzecia długości wanny z każdej strony). Od tych reguł są, oczywiście, wyjątki, ale w takich przypadkach lepiej zdać się na wiedzę i doświadczenie architektów wnętrz.
- Wanna wolnostojąca przyścienna. Tutaj sprawa jest prostsza – od dłuższej strony potrzeba tyle miejsca, by było wygodnie korzystać z wanny, a ona sama była widoczna w całości (nie powinno się jej zasłaniać szafką umywalkową). Krótsze boki natomiast powinny mieć po około 30 cm luzu z każdej strony.
Kształt wanny wolnostojącej
Rosnąca popularność wanien wolnostojących zachęca producentów do wypuszczania na rynek kolejnych modeli – wybór kształtów jest więc bardzo duży. Są więc nowoczesne wanny wolnostojące owalne – zwężające się ku dołowi lub w kształcie balii oraz wanny kanciaste. Na nóżkach i stawiane bezpośrednio na podłodze.
A także zawsze modne wanny wolnostojące o klasycznej formie – na łapach (lub nóżkach do kształtu łap nawiązujących) i korpusem fikuśnie wyprofilowanym. Co ciekawe, te ostatnie nie muszą być, choć mogą, wykonane z metalu (żeliwna wanna jest bardzo ciężka, zwłaszcza wypełniona wodą, zawsze trzeba poradzić się konstruktora w sprawie wytrzymałości stropu).
Z jakiego materiału robi się wanny wolnostojące?
Wanny wolnostojące wykonuje się, tak jak wszystkie pozostałe, z akrylu, konglomeratu lub kompozytu sanitarnego czy żeliwa. Są też ekskluzywne modele szklane i drewniane. Wanny wolnostojące dostępne są w obudowie i bez niej.
Akryl sanitarny. Tworzywo barwione w masie, więc wszelkie rysy powstałe podczas użytkowania, łatwo usunąć metodą polerską. Akryl ma właściwości antypoślizgowe, jest lekki i niedrogi. Wanny z akrylu można czyścić dostępnymi na rynku detergentami.
Konglomerat. Powstaje z połączenia drobnego materiału kamiennego, takiego jak marmur czy granit, z żywicą poliestrową. Przypomina kamień, ale jest od niego lżejszy. Konglomerat jest odporny na uszkodzenia mechaniczne, ale podczas pielęgnacji trzeba uważać – chemia gospodarcza może mu zaszkodzić. Niezbędne jest regularne stosowanie specjalnych preparatów, dzięki którym wanna nie straci naturalnego połysku.
Kompozyt. Składa się z dwóch lub więcej składników połączonych ze sobą spoiwem. Każdy kompozyt ma inne właściwości, które zależą od cech materiałów składowych, spoiwa, a także technologii wytwarzania. Do produkcji wanien używa się kompozytu sanitarnego, który powstaje z połączenia sproszkowanych minerałów i specjalnych żywic, które służą jako spoiwo. Zalety:
- kompozyt jest trwały i odporny na uszkodzenia mechaniczne;
- jest też przyjemny w dotyku, szybko się nagrzewa i długo utrzymuje temperaturę wody;
- ma idealnie gładką, pozbawioną porów powierzchnię.
Żeliwo. Najbardziej tradycyjny materiał do produkcji wanien, ale dziś najmniej popularny. Wanny żeliwne są ciężkie (obciążenie stropu!), a wykonane z żeliwa modele wolnostojące – drogie.
Jak dobrać wannę wolnostojącą do stylu wnętrza?
Ostatnio bardzo modny jest styl, który można by nazwać łagodnym minimalizmem, w który wpisuje się na przykład japandi. Co to oznacza? Prostotę i harmonię form podpatrzonych w naturze, skupienie na zmysłowych doświadczeniach. Tutaj sprawdzą się wanny owalne, łagodnie wyprofilowane, stawiane bezpośrednio na podłodze. Takie modele przypominają kształtem otoczaki, wygładzone przez wodę.
Innym trendem jest kolorowy minimalizm, w którym prostotę i funkcjonalność form równoważy feeria barw. Wybór kolorowej wanny wolnostojącej będzie strzałem w dziesiątkę. Bardzo modne są odcienie terakoty, zgaszonych zieleni, głębokie granaty, kolory ziemi. Są ponadczasowe, więc dają pewność, że za kilka nie będą trącić myszką.
W tradycyjnie urządzonych wnętrzach – mieszczańskich i dworkowych – najlepiej będą wyglądały wanny na nóżkach, podobnie jak we wnętrzach w stylu glamour.
Wanny wolnostojące w kształcie balii o prostopadłych ściankach są oczywistym wyborem do wnętrz rustykalnych.
Ale wszystkie te zależności to tylko baza – tak naprawdę modne jest to, co za modne się uznaje, a czyste style architektoniczne istnieją wyłącznie w podręcznikach. Można więc miksować trendy, tworząc nieoczywiste, za to oryginalne zestawienia.
Wanna wolnostojąca przy łóżku
Coraz większą popularność zdobywa sypialnia połączona z łazienką. To duża przestrzeń, której część pełni funkcję pokoju kąpielowego (czasem oddzielona kotarą lub przesuwnymi drzwiami). W jej centralnym punkcie stoi zwykle duża wolnostojąca wanna. Są tam też toaletka, szezlong lub fotel, duże rośliny.
Zażywanie relaksującej kąpieli w takich warunkach jest niezwykle komfortowe. Dla wielu zapracowanych par takie miejsce jest azylem, gdzie mogą pobyć tylko ze sobą. To, wbrew pozorom, praktyczne rozwiązanie – wanna służy odpoczynkowi i zacieśnianiu więzi, natomiast łazienka z prysznicem i toaleta mieszczą się w standardowej, oddzielnej łazience.
Aranżacja łazienki z wanną wolnostojącą
Oprócz przestrzeni wanna wolnostojąca, zarówno klasyczna, jak i przyścienna potrzebuje tła – może to być okno, może być ściana wyłożona kamieniem, mozaiką, modnymi trójwymiarowymi panelami, a do tego np. plakatem lub zabezpieczonym przed wilgocią obrazem. Jeśli wanna stoi na środku, warto by odbijała się w lustrze.
Kompozycję z wanną warto dopełnić oświetleniem – kinkietami lub lampą sufitową, pamiętając o właściwych parametrach wodoszczelności.
Wanna wolnostojąca powinna być tak ustawiona, by było ją widać w całości (wciskanie obok niej szafki z umywalką nie jest najlepszym pomysłem).
Jaka armatura do wanny wolnostojącej?
Producenci mają zwykle w ofercie komplety (lub po prostu wskazują modele armatury pasujące do konkretnych modeli wanien). Wanny stojące w dużym oddaleniu od ściany wymagają armatury sztorcowej, montowanej w podłodze, czasem dodaje się też natrysk sufitowy.
Wanny przyścienne również można zestawiać z armaturą podłogową, ale nie jest to k0nieczne. Można zainstalować baterię ścienną, pamiętając o tym, żeby wylewka miała odpowiednią długość (strumień wody powinien uderzać mniej więcej w środek wanny).
Aby było wygodnie, bateria powinna być zainstalowana nie wyżej niż 10–18 cm nad górnym brzegiem wanny (duże znaczenie ma kształt wylewki).
Napełnianie wanny przez przelew. To jeszcze nie rozpowszechnione rozwiązanie eliminujące całkowicie armaturę – woda napełniająca wannę wlewa się przez specjalny syfon montowany w miejscu przelewu wanny. Ma to swoje zalety – skoro nie ma baterii, to nie trzeba jej czyścić. Nikt się o wystający kran nie uderzy, co istotne gdy ma się dzieci. Ale z drugiej strony – baterie są takie ładne!
Wanna wolnostojąca z hydromasażem
Wanna wolnostojące występują również w wersji z hydromasażem (niektóre modele można doposażyć w dysze do masażu – dobre rozwiązanie dla tych, którzy chcą inwestycję rozłożyć na etapy).
Ile kosztuje wanna wolnostojąca?
Najtańsze wanny wolnostojące można kupić już za nieco ponad 1,5 tys. zł, cena najdroższych, ale wciąż popularnych, to kilkanaście tysięcy złotych. Największą ofertę znajdziemy w przedziale 3–7 tys. zł. Cena zależy od wielu czynników:
- Materiał wykonania. Relatywnie tanie wanny wolnostojące wykonane są z akrylu sanitarnego. Ale już akryl wzmocniony włóknem szklanym podnosi cenę o kilka procent. Dodatkowych powłok może być wiele, np. żywica, powierzchnia antybakteryjna itp. Najdroższe (poza wannami wykonywanymi na zamówienie) są wanny z ceramiki i żeliwa, po środku plasują się konglomeraty i kompozyty. Istotny jest również sposób wykończenia (mat/połysk).
- Model. Liczy się oczywiście wielkość wanny, a także stopień skomplikowania produkcji danego modelu. Oraz dodatkowe funkcje, np. system dysz do hydromasażu, odpływ typu pop–up.
- Kolor. Jeszcze niedawno różnice w cenie wanien białych i kolorowych były znaczne, ale powoli się zacierają. Wciąż jednak ten sam model w wybarwieniu podstawowym kosztuje ok. 1000–200 zł mniej niż w kolorze. Mówimy tutaj o produkcji seryjnej, czyli modelach dostępnych w katalogu. Kolor na zamówienie zawsze znacząco podnosi koszty.
- Marka. Jak ze wszystkim – im wyżej pozycjonowana marka, tym logo ma większy wpływ na cenę.
Do ceny wanny wolnostojącej należy doliczyć armaturę, a także montaż – tutaj szacowanie kosztów jest trudne, zależy od zbyt wielu czynników (przede wszystkim: czy można skorzystać ze standardowego odpływu i przyłączy wody, czy trzeba je wyprowadzać w inne miejsce).
Galeria:
Wanny wolnostojące – inspiracjeCzytaj też:
Mała łazienka. Gotowe rozwiązania od projektantówCzytaj też:
Jak pomalować stare płytki ceramiczne? Pomysł na szybki i tani remont łazienki