Nadszedł trudny czas dla pomidorów. Upały, szkodniki, susza. W tych dniach trzeba wyjątkowo o nie zadbać. Przypominamy, jak uprawiać i pielęgnować pomidory, by nie więdły, zdrowo rosły i dawały dużo owoców. Podamy również przepis na skuteczny domowy nawóz, który odżywi ich korzenie, a roślin pomoże odzyskać dawny wigor.
Błędy w pielęgnacji pomidorów
- Najczęstszymi przyczynami więdnięcia pomidorów są nieprawidłowości w ich uprawie i pielęgnacji. Dlatego chcielibyśmy przypomnieć wszystkim początkującym ogrodnikom i działkowcom najpowszechniej popełniane błędy.
- Pomidory do życia potrzebują słońca. Powinniśmy zapewnić im słoneczne stanowisko. Zacienione spowoduje więdnięcie roślin i dużo mniejsze plony.
- Pomidory powinny mieć ciepło. 20-30 stopni Celsjusza jest akurat. Dlatego w warzywniku sadźmy je w miejscach osłoniętych od wiatru, a pod osłonami pilnujmy, by temperatura nie przekraczała 30 stopni.
- Pomidory należy podlewać z rozwagą. Nie mogą mieć zbyt sucho, bo więdną i zbyt mokro, bo sprzyja to gniciu korzeni i chorobom grzybowym.
- Pomidory są żarłocznymi roślinami. Do rozwoju i plonowania potrzebują wielu składników odżywczych w dużych ilościach. To przede wszystkim azot, fosfor, potas i wapń. Zbyt mała ich ilość spowoduje skąpe plony i więdnięcie roślin.
- Także choroby i szkodniki powodują więdnięcie i zamieranie roślin. Najpowszechniejsze są oczywiście mszyce i zaraza ziemniaka.
Czym odżywić korzenie pomidorów?
Przygotowanie domowej odżywki, która pozytywnie wpłynie na kondycję naszej uprawy, sprawi, że zwiędnięte krzewy znów się podniosą, a plony będą obfite jak nigdy dotąd, jest bardzo proste. Potrzebować będziesz jedynie skorupki z dwóch jajek, 10 liści laurowych i wodę.
Czytaj też:
Liście pomidorów zwijają się? Poznaj powody, jeden jest groźny!
Pierwszym krokiem jest zmiksowanie skorupek jajek z liśćmi laurowymi. Następnie do mikstury dodajemy 2 litry ciepłej wody i ponownie blendujemy. Całość zostawiamy na 1 godzin, a po tym czasie preparat przecedzamy przez sitko. Dodajemy do niego kolejny litr wody i gotowe!
Pomidory podlewamy rozcieńczoną odżywką w proporcjach 250 ml roztworu na 5 litrów wody. Rośliny podlewamy obficie, kierując strumień z konewki pod samą roślinę. Preparat ma dotrzeć do korzeni krzewów pomidorów.
Czytaj też:
Ekologiczny oprysk ze skrzypu polnego. Zwalczy mszyce, zarazę ziemniaka i szarą pleśńCzytaj też:
Zaraza ziemniaczana atakuje ogórki? Zrób ekologiczny oprysk, który nie zmieni ich smaku