Truskawki są bardzo żarłoczne – podczas kwitnienia i owocowania wyjaławiają ziemię, pobierając z niej wszystko, co wartościowe. Dlatego tak często zdarza się, że krzaczki truskawek dorodne i zielone na początku sezonu, szybko marnieją. Dlatego tak ważne jest regularne odżywianie.
Domowa odżywka z drożdży do truskawek
Drożdże piekarnicze to cudowna odżywka do wielu roślin, w tym truskawek. Są bogate w węglowodany, białka i tłuszcze, zawierają także kwas potasowy i fosforowy, a także azot, miedź, wapń, jod, cynk, żelazo, witaminy z grupy B. Bakterie drożdżowe wspomagają produkcję auksyny (hormonu roślinnego wytwarzanego w wierzchołku rośliny) i cytokininy, która jest produkowana w korzeniach, a także zwiększają przyswajalność potasu i wapnia pochodzącego z innych źródeł.
Do zrobienia nawozu z drożdży można używać wszystkich ich form – drożdży surowych (żywych), suszonych i prasowanych.
Jak drożdże wpływają na truskawki?
- Stymulują wzrost i rozwój korzeni. Szczególnie pomocne jest odżywianie truskawek drożdżami podczas ukorzeniania.
- Drożdże zwiększają odporność truskawek, dzięki czemu rośliny mniej chorują.
- Bakterie drożdżowe są w stanie stłumić szkodliwe bakterie w glebie. Poprawiają jej strukturę.
- Stosowanie odżywki z drożdży zwiększa liczbę szypułek kwiatowych, a później owoców.
Jak przygotować odżywkę z drożdży? Trzy przepisy
Jest wiele sposobów odżywiania truskawek drożdżami. Wybraliśmy trzy przepisy – proste i skuteczne. Co ważne, przygotowując nawóz z drożdży zawsze należy używać ciepłej wody (ale nie gorącej), zarówno do nastawiania odżywki, jak i do jej rozcieńczania.
- Błyskawiczna odżywka z drożdży do truskawek - do półtoralitrowego naczynia wlej 1 litr ciepłej wody, dodał łyżeczkę suchych drożdży i cukier. Po dwóch godzinach fermentacji nawóz jest gotowy, wystarczy dodać cztery litry lekko ciepłej wody i podlać truskawki.
- Odżywka z drożdży i witaminy C - do pięciu litrów ciepłej wody dodaj dużą łyżkę drożdży i musującą tabletkę askorbinową (witamina C). Postaw pojemnik w ciemnym miejscu na pięć dni. Po tym czasie rozcieńcz odżywkę wodą w stosunku 1:10.
- Duża ilość odżywki z drożdży – potrzebna będzie beczka lub inne naczynie o pojemności 75 litrów. Wrzuć do niej posiekane trawę i zioła (pokrzywa, mniszek itp.), dodaj 50 dag suchego żytniego chleba i 50 dag surowych drożdży. Zalej ciepłą wodą i odstaw na trzy dni. Po odcedzeniu odżywka jest gotowa do użycia.
Jak stosować nawóz z drożdży do truskawek?
Nawóz z drożdży służy do podlewania (pod krzaczek, prosto do ziemi, nigdy po liściach). Podlewać należy wówczas, gdy ziemia dobrze się nagrzeje. Pamiętaj – odżywkę z drożdży trzeba zużyć zaraz po przygotowaniu.
Nawóz z drożdży należy stosować z umiarem, trzy razy w ciągu sezonu wegetacyjnego. Najlepiej po zimie, później w trakcie kwitnienia, a następnie po pierwszym owocowaniu, kiedy truskawki odpoczywają. To wzmocni je przed kolejnym cyklem i sprawi, że następne plony będą obfite, a owoce duże, zdrowe i słodkie.
Choć truskawki lubią glebę kwaśną, po dokarmieniu ich drożdżami warto każdy krzaczek podsypać garstką popiołu drzewnego, żeby zwiększyć przyswajanie potasu i wapnia.
Czytaj też:
Sadzę te dwie rośliny z truskawkami. Dzięki nim nie muszę pielić grządek!Czytaj też:
Chcesz mieć dużo słodkich truskawek? Odżywiaj je gnojówką z popularnego ziela