Ten sposób oczywiście nie zastąpi gruntownych porządków, które raz na jakiś czas trzeba zrobić w łazience, ale w znaczący sposób je ułatwi. Wystarczy co kilka dni nanieść na fugi sodę oczyszczoną z octem lub sokiem cytrynowym albo sodę oczyszczoną z wodą utlenioną (w przypadku białych spoin), zostawić na pół godziny lub godzinę, a potem spłukać, najlepiej łącząc to z prysznicem – mniej wody się zmarnuje, poza tym taki sposób przynosi satysfakcję, że fugi „wyczyściły się same”.
Soda oczyszczona z sokiem cytrynowym lub octem – sposób na czyste fugi
Soda oczyszczona to jeden z podstawowych środków czyszczących w domach naszych prababek i wciąż się sprawdza! Jak zrobić pastę do czyszczenia fug i jak jej używać?
- Zmieszaj ze sobą 100 ml wody, jedną czwartą szklanki soku z cytryny lub 100 ml białego octu oraz zawartość torebki kuchennej sody oczyszczonej. Co prawda zaleca się, by nie stosować octu i sody razem (znoszą swoje działanie chemiczne), ale tutaj chodzi o gwałtowną reakcję, która zachodzi gdy połączymy oba składniki – pienią się tak mocno, że odrywają brud od podłoża.
- Powstałą pastę nałóż na fugi i pozostaw na godzinę.
- Następnie spłucz silnym strumieniem wody.
- Przed spłukaniem pasty z sody oczyszczonej, można fugi wyszorować szczoteczką do zębów o twardym włosiu (jeszcze lepsza będzie stara szczoteczka elektryczna) lub specjalną szczotką do tego przeznaczoną – wąską i lekko zaokrągloną.
Soda oczyszczona z wodą utlenioną na jasne fugi
Wodę utlenioną (nadtlenek wodoru) można kupić w aptece lub, jeśli potrzebna jest większa ilość, to w markecie budowlanym. Preparat czyszczący z sody i wody utlenionej przygotowuje się bardzo prosto:
- Proszek należy rozrobić odpowiednią ilością płynu do uzyskania konsystencji pasty.
- Następnie pastę nanosi się na wilgotne spoiny między kafelkami i zostawia na czas nie dłuższy niż 30 minut.
- Potem wystarczy fugi spłukać czystą wodą. Można oczywiście przed spłukaniem przetrzeć je szczoteczką, ale przy regularnym stosowaniu nie jest to konieczne. Przeczytaj więcej o sposobach na czyste fugi.
Czytaj też:
Alstremeria ogrodowa (lilia peruwiańska) – uprawa i pielęgnacjaCzytaj też:
Jak czyścić podłogi laminowane, by lśniły i długo wyglądały jak nowe?Czytaj też:
Kafelki do łazienki. Modne wzory, kolory i zestawienia