Wśród bardzo licznych gatunków figowca (z rodziny morwowatych), najczęściej uprawiane są cztery z nich: ficus carica, ficus benjamina, ficus pumila i ficus elastica.
Figowiec sprężysty – charakterystyka i historia gatunku
To bardzo popularna roślina w naszych wnętrzach. Aż trudno uwierzyć, że fikus sprężysty w miejscach, z których pochodzi, w warunkach naturalnych – w dżunglach Indii jest olbrzymim, dorastającym do 30 metrów drzewem, którego eliptyczne liście mają nawet metr długości! Z gałęzi drzewa, które tworzą rozłożystą koronę (czasem o średnicy większej niż wysokość pnia) zwieszają się ku ziemi korzenie przypominające liany, które z czasem zmieniają się w grube pnie, które potem gęsto obsypują się liśćmi. Sok figowca (gęsty i biały) zawiera kauczuk. Dlatego drzewa te były uprawiane na terenach Indii, Półwyspu Indochińskiego, Sri Lanki i Jawy. Figowiec sprężysty wyparty został przez drzewo kauczukowe, które okazało się dużo wydajniejsze.
Fikusy rosną naprawdę duże, to jedna z największych roślin doniczkowych, dlatego uprawia się ją bardzo często w domach, hotelowych lobby i w biurach. Figowiec sprężysty to roślina o wyjątkowo ozdobnych liściach. Są duże, owalne, ich długość dochodzi do 30 cm, a szerokość do 15 cm. Liście figowca są charakterystyczne i nie sposób ich pomylić – są ostro zakończone, o zabarwieniu ciemnozielonym, skórzaste, sztywne i błyszczące. Zielone liście fikusa sprężystego na pędach trzymają się nawet kilka lat.
Jakie stanowisko i podłoże jest najlepsze do fikusa?
Figowiec sprężysty najlepiej rośnie w żyznej, inspektowanej glebie. Latem lubi ciepło, lecz gdy panują upały, woli pozostać w cieniu. W ciepłych miesiącach można go wynieść do ogrodu lub na taras, ale trzeba pamiętać, by pozostał w cieniu, w miejscu osłoniętym od wiatru. Najlepiej jednak nie zmieniać miejsca rośliny, bo tego nie lubi i może tracić liście. Stanowisko dla fikusa powinno być jasne. Lecz roślina nie może być narażona na bezpośrednią ekspozycję na słońce.
Pielęgnacja figowca
Podlewanie. Figowiec sprężysty lubi wilgoć, więc należy podlewać go często i obficie. Należy także dość często nawozić roślinę zwłaszcza w okresie wiosenno-letnim.
Przycinanie. Fikus sam z siebie nie rozgałęzia się, więc jeśli chcemy nadać mu bardziej foremny kształt – przycinajmy mu czubek. Figowiec najlepiej przycinać w kwietniu i robimy to zdecydowanie – ucinamy dużo. Wówczas wyda on 3-4 pędy. Te również możemy odpowiednio przycinać.
Przesadzanie. Roślinę przesadzamy, gdy korzenie szczelnie wypełnią doniczkę. Robimy to na przełomie lutego i marca.
Choroby. Do najpopularniejszych chorób figowców należy choroba grzybowa – plamistość liści figowca. Roślinę atakują również szkodniki: przędziorki, wciornastki, miseczniki, tarczniki.
Fikusowi należy zapewnić dużą donicę z żyzną glebą, regularne nawożenie i dużą ilość światła. Fikus doceni zraszanie i przecieranie liści wilgotną szmatką. Do pielęgnacji o odżywiania fikusa możemy wykorzystać domowy nawóz piwa.
Jak pielęgnować fikusa zimą?
Zimą fikusowi wystarczy 15 stopni Celsjusza, ale można również pozostawić go w pokoju w normalnej temperaturze. Zimą figowca podlewamy umiarkowanie, uważamy jednak, by woda nie gromadziła się na talerzyku pod doniczką. Nie dopuśćmy do ochłodzenia ziemi w doniczce, w przeciwnym razie roślina zacznie tracić liście.
Najpopularniejsze odmiany fikusa
Ficus benjamina
Bardzo różni się od wcześniej opisywanego figowca sprężystego. Przede wszystkim wielkością liści, znacznie lżejszym pokrojem, cienkimi pędami. Gatunek ten pochodzi z Indii. Jego uprawa jest taka sama jak w przypadku figowca sprężystego. W kwiaciarniach i sklepach ogrodniczych możemy spotkać również inne odmiany. Także gatunki pnące o małych liściach, takie jak ficus pumila.
Ficus pumila
Ficus pumila to fikus pnący. Nie jest tak popularny jak dwa powyżej opisywane gatunki. Szkoda, bo jest bardzo dekoracyjny, chociaż niewielki. Pędy tego fikusa w naturze osiągają nawet 3-5 m długości. Uprawiane w doniczkach dorastają do około metra. Ma liczne, małe, sercowate, okrągłe zielone liście, wokół otoczone małymi włoskami. Drobne korzonki wyrastające w miejscach rosnących liści ułatwiają jej rozmnażanie, gdy dotkną ziemi roślina łatwo się ukorzenia. Lubi wilgoć i ciepło. Trzeba mu zapewnić żyzną glebę.
Ficus carica czyli figowiec pospolity
Zwany również figą pospolitą. Jest uprawiany w licznych krajach o ciepłym klimacie, w obszarze tropikalnym i subtropikalnym. Może także bez problemu rosnąć w Polsce, ponieważ to roślina odporna na mróz (wytrzymuje do – 10 stopni Celsjusza). Jej uprawy można było spotkać w Polsce już w XVIII wieku. Przy odpowiednim okryciu, bez problemu przetrwa zimę w naszych warunkach. Figowiec jesienią gubi liście (w cieplejszych krajach zostaje zielona przez cały rok). W naszym klimacie figowiec pospolity także owocuje, chociaż są to owoce mniejsze i mniej dorodne niż w ciepłych krajach. Sadzimy go w słonecznym miejscu, osłoniętym od wiatru. Wówczas łatwiej mu będzie przetrwać zimę. Gdy nadejdą chłody, osłaniamy zwłaszcza jego młode pędy.
Czytaj też:
Zachęciłam fikusa, żeby rósł szybciej. Wystarczyła drobna zmiana!Czytaj też:
Fikus ma brązowe liście? Musisz działać szybko, inaczej umrze!