- Gwiazda betlejemska – charakterystyka
- Skąd pochodzi gwiazda betlejemska, poznaj jej historię
- Kupujemy poinsecję – na co zwrócić uwagę?
- Pielęgnacja gwiazdy betlejemskiej – stanowisko i temperatura
- Jak podlewać gwiazdę betlejemską?
- Co zrobić, by gwiazda betlejemska zakwitła ponownie? Cieniowanie poinsecji
- Poinsecja (gwiazda betlejemska) – najpiękniejsze świąteczne ozdoby
Zimą gwiazdy betlejemskie świecą jaśniej od tych na niebie. Zapewne u was w domu także poinsecja jak co roku będzie gwiazdą wigilijnego wieczoru. Poniżej przeczytacie historię tej rośliny, znanej także jako kwiat Bożego Narodzenia. Dowiecie się również, co zrobić, by gwiazda betlejemska została z wami na dłużej niż tylko do Sylwestra albo by zakwitła ponownie w kolejnym sezonie.
Gwiazda betlejemska – charakterystyka
W listopadzie i grudniu poinsecja jest hitem sprzedażowym, najczęściej sprzedawaną pośród roślin kwitnących. W Europie i w USA jest uważana za typową roślinę świąteczną (obok amarylisa i grudnika). Warto jednak zaznaczyć, że oprócz Bożego Narodzenia jest także bardzo ceniona jako roślina ozdobna, która przy odpowiedniej pielęgnacji ma piękne zielone liście i kolorowe przylistki przez kilka miesięcy nowego roku. Najczęściej spotykamy gwiazdę betlejemską w kolorze czerwonym, jednak odmian poinsecji jest naprawdę wiele. Różnią się od siebie wielkością rośliny, kolorem przylistków na szczytach pędów, a także ich rozmiarem. Poinsecja w zależności od gatunku może osiągać rozmiar od 25 do 120 cm.
Na wystawach i w kwiaciarniach podziwiamy ognistoczerwone, różowe i białe osadzone na długich łodygach. Kwiat gwiazdy betlejemskiej (inna nazwa: wilczomlecz piękny, łac. Euphorbia pulcherrima) nie jest kwiatem w botanicznym znaczeniu. Właściwymi kwiatami są zielonożółte kulki wielkości grochu znajdujące się w centrum kolorowo wybarwionych liści. Płatki wokół (np. w kolorze czerwonym, białym, różowym) to przykwiatki.
Skąd pochodzi gwiazda betlejemska, poznaj jej historię
Poinsecja pochodzi z Ameryki Środkowej i Południowej, a jej rodzinnym krajem jest Meksyk. Tam nazywana jest „La Flor de Noche Buena”. W obu Amerykach ze świętami Bożego Narodzenia kojarzona jest już od XVI wieku.
Roślinę odkrył Joel Roberts Poinsetti, amerykański mąż stanu i kongresmen, który miał hobby – ogrodnictwo. Podczas pobytu w Meksyku zauważył roślinę, która w okresie Bożego Narodzenia zmieniała kolor. Postanowił uprawiać ją w swojej szklarni w USA. Od nazwiska ogrodnika hobbysty pochodzi nazwa poinsecja. A w dniu jego śmierci –12 grudnia ogłoszono Narodowy Dzień Poinsecji.
W Europie i w Ameryce Północnej poinsecja pojawiła się, gdy rodzina niemieckich emigrantów o nazwisku Ecke sprzedawała ją na bulwarze w Hollywood jako „kwiat Bożego Narodzenia”. Działo się to na początku XX wieku. Od tamtej pory wciąż i wciąż gwiazda betlejemska zyskuje na popularności, zwłaszcza od lat 50. XX wieku, gdy zaczęto uprawiać ją w domach jako roślinę doniczkową. Zimą poinsecje sprzedaje się w doniczkach i jako kwiaty cięte na całym świecie.
Kupujemy poinsecję – na co zwrócić uwagę?
Zaczynamy od zakupu gwiazdy betlejemskiej. Zawsze wybierajmy zdrowe okazy. Takie, które mają duże, ciemnozielone liście. Szczególną uwagę zwróćmy uwagę na dolne liście i stan pąków kwiatowych – powinny być żółtozielone, dorodne, wielkości ziarenek grochu.
Zła pielęgnacja gwiazdy betlejemskiej sprawia, że roślina gubi liście już po kilku dniach spędzonych w domu, dlatego trzeba dać sobie (i jej) szansę już na starcie. Jeśli zależy wam na zdrowej poinsecji, pamiętajcie, że w sklepie rośliny te wystawiane powinny być bez opakowania, nie stłoczone, w jasnym i ciepłym miejscu.
Ziemia w doniczkach nie może być ani zbyt sucha, ani mokra. Przed wyruszeniem z nowo zakupioną gwiazdą betlejemską do domu, poprośmy sprzedawcę o papier i starannie ją zawińmy, nawet w kilka warstw. Poinsecja nie powinna zmarznąć. Nie zostawiajmy jej również na długo w zimnym samochodzie, podczas gdy my idziemy po dalsze sprawunki. Gwiazdę betlejemską nie powinniśmy narażać na temperaturę poniżej 12 stopni Celsjusza. Tak jak wszystkie rośliny tropikalne poinsecja nie toleruje również przeciągów.
Pielęgnacja gwiazdy betlejemskiej – stanowisko i temperatura
Gwiazda betlejemska pochodzi z Ameryki Południowej, gdzie jest ciepło i świeci słońce. Dlatego idealna dla gwiazdy betlejemskiej temperatura to 15-22 stopni Celsjusza. W domu poinsecje postawmy niedaleko okna, by kwiat miał jak najlepszy dostęp do światła dziennego. Podczas wietrzenia pomieszczenia, roślinę wynieśmy lepiej do innego pokoju. Przeciągi mogą jej poważnie zaszkodzić.
Jak podlewać gwiazdę betlejemską?
Poinsecja powinna być podlewana z rozwagą. Nie powinna mieć ani zbyt mokro, ani zbyt sucho. Należy zaznaczyć, że zbyt duża ilość wody jest gorsza niż krótki jej deficyt. By sprawdzić, czy poinsecji brakuje wody, należy wykonać test palca. Gdy ziemia jest sucha na głębokości 2 cm to znak, że nadszedł czas na podlewanie. Na częstotliwość podlewania wpływa oczywiście temperatura w domu, a także stanowisko. Poinsecja powinna być podlewana średnio co 2-3 dni wodą o temperaturze pokojowej. Roślinę podlewamy z góry, niewielką ilością. Bardzo uważamy, by nie podlewać rośliny zbyt obficie. Bardzo łatwo o przelanie rośliny. Poinsecji nie nawozimy w okresie kwitnienia. Jeśli zdecydujemy się na kontynuację uprawy po sezonie, nawozimy ją regularnie.
Co zrobić, by gwiazda betlejemska zakwitła ponownie? Cieniowanie poinsecji
Poinsecja może zakwitnąć ponownie, to możliwe! Wymaga to jednak zaangażowania i wysiłku. Tak czy siak, gwiazdy betlejemskiej nie warto wyrzucać. Po zakończeniu okresu kwitnienia jej pędy należy przyciąć, by wiosną i latem zamieniła się w piękną bujną roślinę, której grube liście będą główną ozdobą. Poinsecję z powodzeniem możemy wówczas wynieść na taras lub do ogrodu.
Jeśli jednak zdecydujemy się zawalczyć o ponowne zakwitnięcie rośliny, możemy to zrobić. Gwiazda betlejemska to roślina krótkiego dnia, czyli, by zakwitła powinna mieć ograniczony dostęp do światła. Więc musimy ją cieniować. Zaczynamy w październiku, kończymy w połowie listopada. Od 17 do rana nasza poinsecja powinna stać w całkowitych ciemnościach (na przykład w tekturowym pudełku). Całkowite ciemności traktujmy dosłownie. Nie wystarczy pokój, w którym nie zapala się światła. Gwiazda betlejemska może mieć kontakt z jakimkolwiek światłem tylko przez 8 godzin na dobę.
Poinsecja (gwiazda betlejemska) – najpiękniejsze świąteczne ozdoby
Boże Narodzenie bez gwiazdy betlejemskiej? To niemożliwe! Gwiazdę betlejemską możemy uprawiać w naszym domu w doniczce, lecz pięknie prezentować będzie się także jako kwiat cięty, jeden z elementów świątecznego stroika, wieńca adwentowego lub bukietu. Gwiazda betlejemska to w Polsce bardzo popularna dekoracja stołu, lecz warto uwolnić wyobraźnię i zaaranżować także inne, czasem zaskakujące dekoracje bożonarodzeniowe do domu. Bardzo wiele ozdób na święta z wykorzystaniem poinsecji możemy wykonać samodzielnie.
Bardzo istotną informacją dla posiadaczy zwierząt domowych jest, że uprawiane w Europie poinsecje nie są trujące.
Czytaj też:
Pięć trików, po których grudnik obsypie się kwiatamiCzytaj też:
Jak pobudzić zwartnicę (amarylis) do kwitnienia? Tajemnica tkwi w podlewaniu
Poinsecja znana także jako gwiazda betlejemska