Zaprzestanie kwitnienia skrzydłokwiatu to częsty temat rozmów wśród sąsiadek. Amatorki tej ślicznej rośliny doniczkowej przerzucają się pomysłami, jak pobudzić go do kwitnienia i przepisami na cudowne domowe mikstury, dzięki którym skrzydłokwiat obsypie się pąkami. Ostatnio pojawił się nowy przepis. Postanowiliśmy podzielić się nim z czytelnikami. Jednak zanim zastosujecie nową miksturę, sprawdźcie, czy wasz skrzydłokwiat jest w odpowiedni sposób zaopiekowany.
Dlaczego skrzydłokwiat nie kwitnie – główne powody
Uprawa skrzydłokwiatu nie należy do najłatwiejszych. Brak kwitnienia to jasny sygnał, że roślinie nie jest najlepiej. Oto najczęściej spotykane powody braku kwitnienia:
- Nieodpowiednie oświetlenie,
- nadmiar wilgoci,
- zbyt suche podłoże,
- zbyt wysoka temperatura,
- zbyt niska temperatura,
- Pozostawianie zwiędłych liści i kwiatów na roślinie,
- zaniechanie zraszania rośliny.
Podstawy uprawy i pielęgnacji skrzydłokwiatu
Skrzydłokwiat powinien mieć zapewnione stanowisko jasne, lecz z rozproszonym światłem lub półcień. Nie możemy wystawiać na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Poparzą one delikatne liście skrzydłokwiatu.
Skrzydłokwiat najbardziej lubi, gdy jest wilgotno i ciepło, powinniśmy zapewnić mu żyzne, przepuszczalne podłoże, próchniczą glebę o delikatnie kwaśnym odczynie.
W pielęgnacji skrzydłokwiatu ważne jest zraszanie miękką wodą w temperaturze pokojowej. Podlewamy go umiarkowanie, by ziemia była wilgotna, lecz nie mokra. Zbyt duża wilgotność podłoża może prowadzić do zastoju wody w doniczce i gnicia korzeni. Roślinę należy podlewać raz na 2-3 dni, gdy wierzchnia warstwa ziemi w doniczce przeschnie.
Liście skrzydłokwiat należy odkurzać raz w miesiącu i na bieżąco usuwać przekwitłe kwiatostany. Zaniedbanie tego może być przyczyną braku kwitnienia. Roślina będzie wykorzystywała energię na zawiązywanie nasion, zamiast na wypuszczanie nowych kwiatów i liści.
Czytaj też:
Las w słoiku – jak go zrobić i pielęgnować?
Nowa odżywka, która pobudzi skrzydłokwiat do kwitnienia
Do przygotowania nowej odżywki (którą niektórzy nazywają rewolucyjną) potrzebna będzie jedynie garstka pestek dyni. Pestki dyni zawierają cenne składniki odżywcze: fosfor, azot, potas, mangan, magnez i bor. Pierwiastki te przyspieszą wzrost rośliny, skłoni ją do wydawania nowych pąków oraz wzmocni korzenie.
Jak przygotować nawóz z pestek dyni do skrzydłokwiatu?
By przygotować nawóz z pestek dyni, należy zalać 2 łyżki pestek dyni pół litrem wody. Następnie całość miksujemy lub blendujemy, po czym przecedzamy przez sito. Płynem (bez rozcieńczania) podlewamy roślinę raz na 2 tygodnie. Wówczas uzyskamy najlepsze efekty. Do zasilania skrzydłokwiatu możemy stosować także inne domowe odzywki. Oto najpopularniejsze z nich: fusy z kawy, woda po gotowanych warzywach, odzywka ze skórki od banana.
Czytaj też:
Co siać i sadzić pod koniec sierpnia i we wrześniu? Kalendarz ogrodnikaCzytaj też:
Ekologiczny nawóz z wełny owczej – nowinka ogrodnicza. Co to takiego?