Mój zamiokulkas zwykle ma się świetnie, lecz tej zimy jakoś niedomaga. Żółkną mu listki, do tej pory sprężyste pędy niepokojąco oklapują. Zupełnie nie wiem czemu, bo nie zmieniłam mu ani stanowiska, ani sposobu podlewania. Babcia tylko wzruszyła ramionami i podała mi przepis na domową odżywkę, którą robi przy okazji przygotowywania fasolki po bretońsku. Od tamtej pory stosuje ją do podlewania zamiokulkasa, a przy okazji wszystkich roślin doniczkowych na moim parapecie, w tym również skrzydłokwiatów. Teraz mają się po prostu znakomicie.
Domowa odżywka z fasoli – dlaczego dzięki niej zamiokulkas odzyska siły?
Fasola (główny składnik odżywki polecanej do zamiokulkasów, a także do innych roślin doniczkowych) jest bogata w azot, potas, fosfor i żelazo. A jak wiadomo, są to składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego wzrostu i rozwoju roślin. Domowa odżywka do roślin z fasoli może być doskonałym sposobem na wzmocnienie i poprawę ich kondycji.
Jak zrobić domową odżywkę z fasoli do zamiokulkasów?
By przygotować domową odżywkę z fasoli polecaną do zamiokulkasów, będziemy potrzebowali 100 g białej fasoli, litr odstanej lub przegotowanej wody oraz jedną łyżkę fusów kawowych. Fasolę zalewamy wodą i odstawiamy na 2 godziny. Po upływie tego czasu przecedzamy mieszankę przez sitko, po czym do wody dodajemy fusy kawy. Tu jedna uwaga: same fusy kawy to również skuteczna odżywka do zamiokulkasa.
Całość (woda po moczeniu fasoli + fusy kawy) dokładnie mieszamy raz jeszcze i podlewamy zmarnowanego zamiokulkasa raz na dwa tygodnie. Odżywkę można stosować do wszystkich rodzajów roślin, zarówno domowych, jak i ogrodowych. Odżywkę można przechowywać w lodówce do 2 tygodni.
Jak podlewać zamiokulkasa – to kluczowe w jego pielęgnacji
Zamiokulkas to roślina pochodząca z Afryki, która jest znana ze swojej odporności na suszę. Dlatego też podlewając zamiokulkasa, musimy bardzo uważać, by go nie przelać. Przelanie to najgorsza rzecz, jaka może przytrafić się tej roślinie. Roślinę podlewamy dopiero wtedy, gdy ziemia w doniczce przeschnie. Najprostszym sposobem na sprawdzenie wilgotności podłoża jest włożenie palca do ziemi na głębokość około 2 cm. Jeśli ziemia jest sucha, to czas na podlanie rośliny.
Podlewaj zamiokulkasa dopiero wtedy, gdy wierzchnia warstwa podłoża całkowicie przeschnie.
Podlewaj zamiokulkasa obficie, aż woda wypłynie przez otwory w dnie doniczki.
Po podlaniu pozwól, aby nadmiar wody spłynął z podstawki
Częstotliwość podlewania zamiokulkasa zależy od temperatury i wilgotności powietrza
Nie mocz liści zamiokulkasa, ponieważ może to doprowadzić do ich żółknięcia i opadaniaCzytaj też:
Przy okazji śniadania, zrób odżywkę do roślin doniczkowych. Zamiokulkas ją pokocha!Czytaj też:
Nie wyrzucaj przeterminowanego jogurtu! Zrób z niego odżywkę do zamiokulkasa