Aranżacja miejsca do pracy w małym mieszkaniu może być wyzwaniem, ale z pewnością jest to możliwe do zrealizowania, o ile podejdziemy do tego pomysłowo. O wskazówki dotyczące funkcjonalności i urody home office zapytaliśmy arch. Andrzeja Burawskiego z pracowni PRW Design. Oto co zaoponował czytelnikom Dom.Wprost.
Gdzie szukać miejsca do pracy w małym mieszkaniu?
W małym mieszkaniu każda kawałek podłogi jest na wagę złota. – Przede wszystkim warto więc zagospodarować niewykorzystane przestrzenie. Zastanów się, czy we wnętrzu są jakieś wolne lub rzadko używane miejsca, na przykład kącik w sypialni, pokoju czy nawet fragment korytarza. Może uda się tam zorganizować mini stanowisko do pracy – radzi architekt. We współczesnych małych mieszkaniach w blokach, home office urządzamy najczęściej w sypialni. Tam najłatwiej o ciszę w trakcie spotkań na zoomie z zarządem.
Domowe biuro zamykane w szafie, wspaniały patent, jeśli zmuszeni jesteśmy pracować w salonie
Niewielkie biurko wkomponowane w zabudowę w sypialni, projekt: Tilla Architects, realizacja: PRW Design
Miejsce do pracy w sypialni. Biurko ustawione pod oknem pozwala zaoszczędzić miejsce, projekt: Tilla Architects, realizacja: PRW Design
Miejsce do pracy jest integralną częścią zabudowy wnęki
Malutkie biureczko między ścianą a łóżkiem w sypialni, projekt: Tilla Architects, realizacja: PRW Design
Biurko w szafie to świetny sposób na wykorzystanie przestrzeni pod skosami na poddaszu
Jakie meble do domowego biura na małym metrażu?
Architekt Andrzej Burawski radzi, by postawić na meble wielofunkcyjne, które będą wybawieniem, gdy brakuje miejsca nawet na małe biurko. Dobrze sprawdzi się zamówiony na wymiar regał z blatem na ergonomicznej wysokości, który pomieści laptopa i lampkę. – Pamiętaj, że warto przewidzieć w nim przepusty na kable i gniazdka elektryczne – dodaje ekspert.
Był tapczan-półka, a teraz będzie szafa z sekcją na „home office”. To naprawdę świetne rozwiązanie. W zamówionej na wymiar szafie na ubrania możemy przeznaczyć jedną sekcję na stanowisko home office. Wysokość blatu dopasowujemy do swojego wzrostu, a nieocenionym atutem jest możliwość schowania wewnątrz fotela. Zakończenie pracy oznacza po prostu zasunięcie drzwi przesuwnych.
Gdy pracujesz przy zwykłym stole, ważne jest siedzisko
Stół w warunkach domowych powinien w zupełności wystarczyć do pracy, ponieważ jego blat jest na tej samej wysokości co biurko. Bardziej wymagające jest zorganizowanie odpowiedniego siedziska, które zapewni ergonomiczne podparcie ciała. – Jeżeli pracujemy przy komputerze w domu powyżej trzech godzin dziennie, warto zainwestować w odpowiedni fotel, aby nasze plecy były mniej przeciążone, a praca mniej męcząca. Na rynku z pewnością znajdziemy model, który nie będzie silnie kojarzył się z bezosobowym biurowym wzornictwem – mówi architekt z pracowni PRW Design.
Wiele badań potwierdza, że praca w różnych miejscach sprzyja produktywności, co dotyczy również home office. Mając podstawową przestrzeń pracy w domu, pozwól sobie od czasu do czasu na jej zmianę. Przenieś się na kanapę podczas rozmowy telefonicznej, wykorzystaj blat kuchenny do pracy na stojąco, wyjdź na chwilę na taras czy balkon. Ruch sprawia, że jesteśmy bardziej aktywni, zaangażowani i kreatywni. Wiedzą o tym doskonale autorzy projektów wnętrz współczesnych biur, którzy stawiają na zróżnicowanie przestrzeni i robią wszystko, by klimatem przypominało... dom.
Czytaj też:
Co na ścianę między szafkami w kuchni? 6 rekomendacji ekspertaCzytaj też:
Szklana balustrada – wady i zalety. Czy to dobry wybór do Twojego domu? Porady architekta