Nad brzegiem Kanału La Manche we wschodniej części hrabstwa Sussex, w szeregu wakacyjnych chatek, stoi dom stodoła z asymetrycznym dachem. Nazywa się Seabreeze, co oznacza morską bryzę. Mimo że kształtem przypomina sąsiednie budynki, wyróżnia się i to bardzo. Jest różowy! A jednak, choć może to zaskakiwać, nie razi.
Być może dlatego, że kolorem nawiązuje do wnętrza muszli? Sami architekci mówią, że wybierając pigment, myśleli o lodach i wacie cukrowej. Ale nie tylko to sprawia, że dom jest niezwykły! Niedawno został wyróżniony w regionalnym konkursie RIBA, czyli Royal Institute of British Architects. Przeczytajcie, dlaczego!
Innowacyjna elewacja nowoczesnej stodoły
Domek na plaży został zaprojektowany tak, aby mógł bez szwanku przetrwać w surowych warunkach. Nie straszne mu smaganie wiatrem niosącym ostre ziarenka piasku, obmywanie słoną wodą, słońce i deszcz. Architekci z pracowni RX Architects wybrali prostą bryłę domu stodoły i... uprościli ją jeszcze bardziej. Pominęli rynny i parapety, bo mógłby się na nich gromadzić piasek. Okna zlicowali z zewnętrznymi ścianami (oznacza to, że szyby i ściany tworzą jedną płaszczyznę).
Narożne okno w salonie poszerza perspektywę – widać stąd wiele kilometrów plaży!
Uproszczona forma bez rynien i załamań, w których mógłby się gromadzić piasek
Kominek w zabudowie meblowej dodaje wnętrzu przytulności
Wejście do domu stodoły – prosto z wydm
Na piętro wchodzi się prosto ze strefy SPA. W głównej sypialni jest również wolnostojąca wanna
Wszędzie, gdzie to możliwe są szafy w zabudowie – ułatwia to utrzymanie porządku
Różowy domek wyróżnia się z szeregu letnisk
Prysznic walk-in jest bardzo głęboki. Można brać tusz całą rodziną bez obawy zalania podłogi
Minimalistyczna aranżacja łazienki
Strefa SPA na parterze domu stodoły. Jest też niewielki basen!
Widok z lotu ptaka z plażą po horyzont
Ale najbardziej niezwykłe jest wykończenie elewacji i dachu – budynek w całości został pokryty betonem z mikrowłókna, dzięki czemu powstało coś w rodzaju szczelnego kokonu. Nie ma w nim żadnych szpar czy załamań, w których mogłyby się gromadzić woda, piach i rośliny. Żeby złagodzić surowość betonu, architekci dodali do niego różowy pigment
Funkcjonalnie urządzone wnętrza – na lata!
Wnętrza są obszerne – powierzchnia domku to ok. 170 metrów kwadratowych, można więc w nim mieszkać także po sezonie. Na parterze znajduje się część dzienna z kuchnią, jadalnią i salonem, a także zaplecze techniczne oraz mała strefa SPA. Na piętrze są sypialnie i łazienki.
Aranżacja wnętrz jest prosta, wszystko – podłogi, meble i wykończenie są bardzo solidne, mają służyć przez lata. Większość mebli to zabudowy stolarskie, ergonomiczne i ułatwiające utrzymanie porządku, bo kto by tam chciał marnować czas na sprzątanie, skoro morze wzywa!
RX Architects – projektują domy na miarę
Pracownia projektowa z siedzibą w Rye, w East Sussex, założona w 2016 roku. Prowadzą ją Derek Rankin i Rob Pollard, którzy kierują się zasadami zrównoważonego projektowania, starając się osiągnąć jak najwięcej uwzględniając kontekst danego miejsca, budżet klienta i jego potrzeby.
Czytaj też:
Dom stodoła – pomysł na niedrogie mieszkanie z widokiem na lasCzytaj też:
Domek drewniany – całoroczny azyl w sercu lasu. Kusi, by na dobre uciec z miasta!Czytaj też:
Dom stodoła – ekonomiczny pomysł na własne siedlisko