StudioPepe słynie z fascynacji naturą i niesamowitej umiejętności łączenia sztuki i designu. Charakterystyczne cechy ich pracy widoczne są w najnowszym projekcie studia – dywanie Relevo, który został stworzony dla marki Muuto. Miękki obiekt charakteryzuje się zdecydowaną, bardzo rzeźbiarską formą.
Mediolańskie Studiopepe kierowane jest przez Ariannę Lelli Mami i Chiarę di Pinto. W ich pracach widać zarówno koncepcyjne, jak i emocjonalne podejście do projektowania oraz zabawę kompozycją i formą graficzną. StudioPepe jest multidyscyplinarne. Cenione na całym świecie są ich projekty z dziedziny architektury, wzornictwa przemysłowego, wystawiennictwa, instalacji oraz stylizacji.
Ręcznie tuftowany w Indiach dywan jest wyrafinowanym elementem dekoracyjnym o ujmującej fakturze. Charakterystyczne linie na dywanie powstały przez przycięcie wełny na różnych jej poziomach. W ten sposób stworzono graficzny wzór, który tworzy głębię na płaskiej powierzchni.
„Kiedy podchodzimy do nowego projektu, nie myślimy tylko o samym produkcie. Niezwykle ważne jest dla nas, aby wyobrazić sobie, komu będzie służył i jakie będzie budził uczucia”.
Chiara ze StudioPepe.
– Ponieważ dywan jest jednym z najbardziej charakterystycznych przedmiotów, jakie możemy mieć w domu, chciałyśmy stworzyć coś, co pasowałoby do wielu sytuacji i konfiguracji. Nie tylko jako nudny dywan rozłożony przed sofą, ale także w sypialni, przedpokoju lub gabinecie. Chciałyśmy, żeby kilka dywanów Relevo bez problemu można było połączyć ze sobą – dodaje Arianna.
Projekt dywanu wykonanego w 100% z nowozelandzkiej wełny zainspirowany jest miłością designerek do artystycznego ruchu land art (sztuka ziemi). Ruch ten pojawił się w latach 60. i 70. Artyści z nim związani rozszerzyli granice sztuki o materiały takie jak: woda, skały, ziemia, roślinność i krajobraz. Tworzyli instalacje, które czerpały z natury lub wręcz stawały się jej częścią. Arianna Lelli Mami i Chiara di Pinto wspominają prace Richarda Longa jako jeden z głównych punktów odniesienia dla projektu Relevo. Jego linie równoległe i hipnotyzujące okręgi „wyrzeźbione” są bezpośrednio w ziemi, skale lub w piachu.
Czytaj też:
Jak usunąć plamę z dywanu? Znamy sposób na każdą z nichCzytaj też:
Dywan. Wspólny wątek tradycji Polski i Indii. Poznajcie jego historię