Stackabl to system do projektowania niestandardowych mebli i oświetlenia. Jest pomysłem multidyscyplinarnego studia projektowego STACKLAB (Toronto) oraz Maison Gerard (Nowy Jork). Opracowany we współpracy z regionalnymi producentami i wspomagany przez algorytmy i robotykę identyfikuje pozostałości materiałów w fabrykach i magazynach (znajdujących się w promieniu 150 mil) i umieszcza je z powrotem w maszynach producenta.
Rola projektanta? Korzystając z intuicyjnego konfiguratora online (zastrzeżony i zgłoszony do opatentowania) wymyśla mebel lub lampę – wizualizacje odbywają się w czasie rzeczywistym w 2D i 3D, podobnie jak kalkulacja kosztów. A potem naciska enter. Produkcja rusza.
Pokaz mocy – krzesła, sofy i lampy
Inauguracyjna kolekcja Stackabl wprowadzona na rynek w 2021 roku to meble bez montażu. Stworzyli je m.in. Champalimaud Design, Frampton Co, Laura Kirar Design, Drake/Anderson, Georgis & Mirgorodsky i Benoist F. Drut. Kolekcja zdobyła nagrodę Green Good Design Award oraz nagrodę AZ.
Jeśli meble Stackabl na rok 2021 jest kolekcją „haute couture”, to linię oświetlenia na rok 2022 można uznać za ofertę „ready-to-wear”. Modułowe lampy wykonane są z przetworzonego filcu i aluminium oraz wyposażone w energooszczędne diody LED. Wśród twórców są Sarah Coleman, Anthony Frank Keeler, Wisse Trooster. Oprawy te (oraz ich dostępność w konfiguratorze Stackabl) zadebiutowały w czerwcu podczas Milan Design Week w Isola Design District.
Galeria:
Meble i oświetlenie z recyklingu, STACKLABCzytaj też:
Ach te okna! Apartament we Wrocławiu projektu KODOCzytaj też:
Brno – była gorzelnia, jest kultura. Pomysł i wykonanie KOGAA Studio