Przycinanie krzewów to jeden z kluczowych zabiegów pielęgnacyjnych, jeśli zależy nam na bujnym wzroście, kwitnieniu i ładnym pokroju rośliny. Hortensje, jedna z najpopularniejszych krzewów kwitnących także potrzebują cięcia. Jednak w wypadku hortensji sprawa jest nieco bardziej skomplikowana, ponieważ metodę i termin ich cięcia uzależniamy od konkretnego gatunku krzewu.
Gatunki hortensji – poznaj różnice
Wystarczy przejść się po ogródkach działkowych, by odkryć mnogość gatunków tych okazałych krzewów kwitnących. Hortensje mają nie tylko zróżnicowane kolory i kształty kwiatostanów, lecz różnią się także ich wielkością, pokrojem i wysokością. Poszczególne gatunki hortensji mają również inne wymagania i upodobania związane z uprawą oraz pielęgnacją. Dotyczy to również ich cięcia.
Hortensja krzewiasta ma zielonkawe kwiaty
To stosunkowo najrzadziej spotykany gatunek hortensji. Nazywa się ją również drzewiastą. Dorasta do 2 metrów. Ma jasnozielone liście w jajowatym kształcie, ostro zakończone na końcach. Są matowe, a ich długość to średnio 8-15 cm. Liście rośliny nie przebarwiają się jesienią. Opadają na zimę. Hortensja ta kwitnie od czerwca do września. Kwiaty zebrane są w baldachogrona. Są ich dwa rodzaje. Kwiaty zdolne do wytwarzania nasion otoczone są przez kwiaty płonne (do wabienia owadów). Początkowo kwiaty są lekko zielonkawe, z czasem stają się białe. Istnieją też odmiany o kwiatach różowych.
Hortensja ogrodowa o kulistych kwiatostanach w różnych kolorach
Hortensja ogrodowa to obficie kwitnący krzew o wysokości do 1,5 m. Ma ciemnozielone liście i kwiaty w kolorach: białym, różowym i niebieskim. Kwiatostany hortensji ogrodowej są kuliste lub spłaszczone, a mają one średnicę nawet do 25 cm. Kwiaty płodne (z pręcikami i słupkiem) są małe i niepozorne, natomiast efektowne kwiatostany tworzą kwiaty płonne. Gatunek ten nadaje się świetnie do uprawy doniczkowej.
Czytaj też:
Hortensje bukietowe po tym nawozie kwitną dużo dłużej
Hortensja bukietowa kwitnie do października
To ostatni gatunek hortensji, który kwitnie w sezonie. Na zimę zrzuca liście w kolorze ciemnozielonym o długości do 15 cm. Kwiaty hortensji bukietowej zebrane są w wiechowate kwiatostany zebrane w formę stożka, który dorasta nawet do 30 cm! Kwiaty płonne hortensji bukietowej są większe i ładniejsze od kwiatów płodnych.
Cięcie hortensji krzewiastej
U hortensji krzewiastej wczesną wiosną można przyciąć pędy nisko nad ziemią, ok. 10-30 cm. Pamiętajmy, by robić to, zanim pojawią się pierwsze liście. Wyrosną nowe, mocne pędy, które wytworzą duże kwiatostany. Długie, młode pędy mogą nie wytrzymywać ciężaru kwiatów podczas deszczu i wiatru. Słabsze cięcie spowoduje, że kwiatostany będą nieco mniejsze, a cały krzew bardziej stabilny. Dotyczy to stanowisk nieosłoniętych od wiatru.
Czy ciąć hortensję ogrodową?
Większość hortensji ogrodowych nie wymaga przycinania. Można wykonać cięcie wiosenne, pielęgnacyjne. Usuwamy wówczas pędy chore i niepotrzebne. Podczas wiosennego cięcia sprawdzamy, czy aby końcówki pędów nie przemarzły. Jeśli tak, oczywiście pozbywamy się ich. Gdy roślina ma już swoje lata, możemy zdecydować się na odmłodzenie rośliny i ścięcie starszych pędów tuż przy ziemi.
Kiedy ciąć hortensję bukietową?
W przypadku hortensji bukietowej konieczne jest coroczne cięcie roślinny, które przeprowadzamy wczesną wiosną. Cięcie zapewnia krzewowi bujne i okazałe kwiatostany. Hortensję bukietową tniemy o jedną trzecią zeszłorocznego przyrostu, który wynosi około pół metra. Niektórym ogrodnikom zależy jednak, by ich krzew był duży. Wówczas można nie przeprowadzać wiosennego cięcia, a ograniczyć się jedynie do letniego prześwietlenia rośliny.
Czytaj też:
Jak ususzyć kwiaty hortensji, by zachowały kolor i kształt?Czytaj też:
Hortensje bukietowe – jak je sadzić do gruntu, by się przyjęły?