- Jak wygląda hortensja bukietowa?
- Hortensja bukietowa – odmiany
- Hortensja bukietowa – jakie warunki uprawy jej zapewnić?
- Przycinanie hortensji bukietowej, czy to konieczne?
- Rozmnażanie hortensji bukietowej
- Hortensja bukietowa – ukorzenianie sadzonki
- Kiedy i czym nawozić hortensję bukietową?
- Gnojówka z pokrzyw do hortensji? Jak ją przygotować?
Hortensja bukietowa obok najpopularniejszej hortensji ogrodowej zdobi nasze ogrody i tarasy praktycznie przez cały sezon. By kwitła jak najdłużej, także jesienią, należy o nią w odpowiedni sposób dbać: zapewnić jej dobre warunki uprawy i pielęgnować w sposób, który będzie sprzyjał jej zdrowemu wzrostowi. Hortensję bukietową, tak jak i inne odmiany tego krzewu należy również regularnie nawozić. To ważne, zwłaszcza gdy zależy nam na obfitym kwitnieniu.
Jak wygląda hortensja bukietowa?
Hortensję bukietową poznajemy po tym, że ma wiechowate, duże kwiatostany kulistego lub stożkowatego kształtu. Osiągają nawet 20 cm długości. Występuje w różnych kolorach. Najpopularniejsze są białe, zielonkawe i różowe. Krzew dorasta nawet do 3 metrów wysokości. Kwiatostany hortensji bukietowej wykorzystywane są często przez florystów, stąd zapewne jej nazwa. Ładnie się suszą. Kwitnie od końca lipca do końca września.
Hortensja bukietowa – odmiany
Odmian hortensji bukietowej jest bardzo wiele. My jednak chcielibyśmy polecić 5 subiektywnie przez nas wybranych ciekawych odmian.
- Hortensja bukietowa Bobo ma kremowo-białe kwiaty. Jej krzew jest niski (1 metr) o zwartym pokroju.
- Hortensja bukietowa Diamant Rouge syn. Rendia to niska odmiana idealna do małych ogrodów. 120-150 cm wysokości / 120 szerokości. Jej kwiatostany składają się niemal z samych dużych kwiatków płonnych. Początkowo białe, potem lekko zaróżowione aż w końcu amarantowe.
- Hortensja bukietowa Magical Candle. Kwitnie bujnie na tegorocznych, sztywnych pędach. Ma duże (30 cm) kwiatostany, początkowo białe, później ładnie się przebarwiają. Jest w pełni mrozoodporna do – 30 stopni Celsjusza.
- Hortensja bukietowa Diamantino, francuska odmiana, która charakteryzuje się wczesnym kwitnieniem – od połowy czerwca. Jest niewielka, polecana do uprawy w donicach. Kwitnie na biało-zielono, by przebarwić się na różowo.
- Graffiti to holenderska odmiana hortensji bukietowej. Jest niewysoka, o kulistym pokroju. Ma duże kwiatostany (30 cm), które najpierw są zielonkawe, a latem przebarwiają się na czerwonawo.
Czytaj też:
Jak ususzyć kwiaty hortensji, by zachowały kolor i kształt?
Hortensja bukietowa – jakie warunki uprawy jej zapewnić?
Hortensja bukietowa lubi słońce, sadzimy ją więc na stanowisku słonecznym lub półcienistym. Roślina ta wymaga gleby próchniczej i przepuszczanej o lekko kwaśnym pH. Hortensję bukietową w okresie wzrostu i kwitnienia należy podlewać obficie, nawet 2-3 razy w tygodniu. Obficie, czyli ok. 20-30 litrów na metr kwadratowy powierzchni. Hortensje podlewamy, nie mocząc liści rośliny. Robimy to wcześnie rano lub po zachodzie słońca.
Przycinanie hortensji bukietowej, czy to konieczne?
Tak. Przycinanie hortensji ogrodowej to konieczny zabieg pielęgnacyjny. Ponieważ kwitnie ona na pędach tegorocznych, hortensję bukietową przycinamy wczesną wiosną jeszcze przed pojawieniem się pierwszych liści. Hortensje możemy również ciąć jesienią, jednak wtedy pozbędziemy się suchych kwiatostanów, które zdobią ogród zimą. Cięcie sprawia, że hortensje bukietowe wypuszczają więcej młodych pędów z kwiatami wiosna i latem. Pamiętajmy natomiast, że pędów hortensji ogrodowej (Hydrangea macrophylla) nie przycina się wcale! Przycinamy jedynie zaschnięte kwiatostany tuż pod miejscem ich wyrastania w sierpniu tuż po kwitnieniu.
Rozmnażanie hortensji bukietowej
Najpopularniejszym sposobem na rozmnożenie hortensji jest rozmnożenie jej ich z sadzonek półzdrewniałych. Najlepszym do tego terminem jest czas od końca czerwca do końca sierpnia – początku września. Poniżej opiszemy, jak pozyskać sadzonki hortensji bukietowej.
Najważniejszą rzeczą jest znaleźć zdrowy, silny i ładny pęd. Uwaga! Nie może to być pęd kwitnący. Najszybciej znajdziemy do na starszym pędzie pod kwiatostanem. Pęd, z którego powstanie sadzonka przytnijmy na długość 10-15 cm.
Hortensja bukietowa – ukorzenianie sadzonki
Pierwszą rzeczą, jaką robimy po pozyskaniu pędu z krzaka, jest oczyszczenie go z liści. Zostawiamy tylko te, które znajdują się na szczycie sadzonki. Następnie koniec pędu moczymy w ukorzeniaczu. Możemy wykorzystać preparat kupiony w centrum ogrodniczym lub preparat wykonany samodzielnie. Przygotowujemy doniczkę z podłożem polecanym do hortensji (pisaliśmy o tym powyżej – powinno być żyzne, a w doniczce musi znaleźć się również warstwa drenażowa) i umieszczamy sadzonkę na głębokości ok. 4 cm. Po posadzeniu ziemię wokół sadzonki ugniatamy i podlewamy.
Pęd sadzimy w stabilnej doniczce na głębokości 4 cm. Powinna być wypełniona żyznym podłożem i mieć odpowiednią warstwę drenażową. Sadzonkę podlewamy i delikatnie ugniatamy ziemię wokół.
Kiedy i czym nawozić hortensję bukietową?
Nawożenie hortensji bukietowej rozpoczynamy wczesną wiosną (marzec-kwiecień) i kontynuujemy przez cały sezon. Wiosną i latem, w okresie najintensywniejszego wzrostu rośliny hortensje nawozimy nawet co 2 tygodnie nawozami w płynie i co miesiąc nawozami granulowanymi. Zamiast nawozów kupnych, polecamy zastosowanie domowego nawozu, który nie dość, że jest ekologiczny, to jeszcze nie wydamy na niego ani grosza.
Gnojówka z pokrzyw do hortensji? Jak ją przygotować?
Gnojówka z pokrzyw skutecznie pomoże zasilić hortensję oraz wspomoże kwitnienie tych krzewów. Jak ją zrobić? Aby zrobić gnojówkę z pokrzywy, należy 1 kilogram świeżo pociętych liści pokrzywy przed kwitnieniem (mogą być także suszone liście pokrzywy zebrane wczesnym latem) zalać 10 litrami wody deszczowej. Pojemnik ustawiamy w zacienionym miejscu i przykrywamy gazą (gnojówka musi mieć dostęp powietrza). Gnojówkę codziennie mieszamy. Po dwóch tygodniach, gdy piana zniknie, gnojówka jest gotowa do użytku. Gnojówkę rozcieńczamy w proporcjach 1:10 i podlewamy rośliny raz na dwa tygodnie.
Czytaj też:
Hortensja doniczkowa – jak ją przezimować?Czytaj też:
Kiedy sadzić hortensje do gruntu? Ogrodnicy mówią o dwóch terminachCzytaj też:
Gatunki hortensji, poznaj ich wymagania uprawowe